Halonen puhuu nyt Venäjästä

Jokainen täyspäinen tajuaa, että Venäjä on Suomen ikuinen perivihollinen, mutta ei Tavja

https://yle.fi/a/74-20065787
35366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Mitä väliä eläkeläismuorin jutuilla muka on?

Äänestä
  • DDR-mummu on osaltaan vastuussa 144 muurille ammutusta siviilistä

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    DDR-mummu on osaltaan vastuussa 144 muurille ammutusta siviilistä

    Älä viitsi persuilla.

    Äänestä

  • Maailmalla niitä arvostetaan - toisin kuin sinun juttujasi.

    Äänestä

  • 😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

    😍 ­­N­­y­m­­­f­o­­m­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18177137z

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Jestas, kun säikähdin, jotta mikä otus tuli silmien eteen linkin avatessani. Tavjahan se siinä oli oikein isossa kuvassa.

Äänestä

Tavja rukoilee joka ilta kädet ristissä että Venäjä tekee invaasion Suomeen.
Perus- demari.
Levittelee Putiinille punaista mattoa Suomen rajalla.
Teretulemast !

Äänestä
  • Tavja sai kissan Mätäjeviltä kiitokseksi siitä, että Suomi luopui jalkaväkimiinoista!

    Äänestä

Voi sinua teini.

Äänestä
  • voi sinua kapi-vanhus

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    voi sinua kapi-vanhus

    😅Mm. minä maksan sinun tukiaisiasi, jotta voit viettää peräkamarissa päivät pitkät.

    Äänestä

Mitä suomen kansa ja kansantalous hyötyy tästä venäjä vihasta.....järki ensin sitten ideologia.

Äänestä
  • Vihasta ei hyödy kukaan! Tässä on pidettävä pää kylmänä ja miettiä, miten parhaan mukaan tukea Venäjän kehitystä pois militaristisesta diktatuurista, mikä on vakava uhka koko Euroopalle. Lavrov antoi naapurimaillensa hyvän neuvon: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan!”

    Meidän kaikkien intresseissä on, että Venäjä pysyy kuosissaan eikä lähde luulemaan, että se voi saavuttaa jotain hyökkäämällä naapurimaihinsa. Toistaiseksi olemme antamassa väärää viestiä. Ja ongelmana ovat maat kuten Intia, joka on valmis syömään arvonsa rahanahneuden ja taloudellisen hyödyn vuoksi.

    Äänestä

Venäjää vihaa vain ruotsinkieliset

Äänestä
  • Totta! Hyvä, että joku muukin on asian taustat huomannut.

    Äänestä

  • Kyllä Karjalaisetkin, jotka joutuivat lähtemään Isiensä mailta.

    Äänestä

  • Oho! Kylläpäs Suomessa on sitten paljon ruotsinkielisiä! Läheskään kaikki eivät itse edes tiedä olevansa ruotsinkielisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Oho! Kylläpäs Suomessa on sitten paljon ruotsinkielisiä! Läheskään kaikki eivät itse edes tiedä olevansa ruotsinkielisiä.

    Kaikki pakotetaan opiskelemaan ruotsia. Harva kuitenkaan oppii.

    Äänestä

Kielitaidottomat kirjoittajat unohtavat että Mannerheim puolusti Tsaarin Venäjää ja olisi halunnut Suomen olevan osa sitä. Mutta sen jälkeen kun Bolsevikit tekivät vallankumouksen Venäjällä, niin hän tuli toisiin aatoksiin. Ainakaan Mannerheimille Venäjä ei ollut ikuinen uhka, vaan vain Bolsevikit olivat uhka.

Vasemmistolaisena minä taas pidän uhkana nimenomaan Venäjän fasistista nykyjohtoa.

Äänestä
  • Ongelma täällä kirjoittavilla on se, että eivät ymmärrä erottaa bolsevikkeja ja venäläisiä.
    Ja mitä tulee fasismiin, se näyttää olevan nyt muotisana, jota lykätään joka paikkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Ongelma täällä kirjoittavilla on se, että eivät ymmärrä erottaa bolsevikkeja ja venäläisiä.
    Ja mitä tulee fasismiin, se näyttää olevan nyt muotisana, jota lykätään joka paikkaan.

    Fasismi lykätään sinne mihin se kuuluu.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Ongelma täällä kirjoittavilla on se, että eivät ymmärrä erottaa bolsevikkeja ja venäläisiä.
    Ja mitä tulee fasismiin, se näyttää olevan nyt muotisana, jota lykätään joka paikkaan.

    Bolsevikkius on perivenäläinen ilmiö. Sellaista ei olisi voinut syntyä missään muualla. Neuvostoliitto ei ollut mitään muuta kuin Venäjäntoisella nimellä.

    Äänestä

"Jokainen täyspäinen tajuaa"

Eli vain sinunkaltaisesti ajattelevat ovat "täysipäisiä"?

Äänestä

On tämä outo kansa kun Haloskan aikoinaan presidentiksi äänesti, vieläpä kahdelle kaudelle.

Äänestä
  • Kansa on tyhmää. Siksi se pitää vaihtaa.

    Äänestä

HÄN ON KOMMUNISTI

Äänestä

Yrittää selvästi pestä ihteään syyttömäksi typeristä ja jatkuvista töppäilyistään.
Mitähän järkeä luuli löytävänsä niistäkin miinojen hävittämisistä ja muslimirikollisille Suomen valtion kunniamerkkien jakelusta.

Äänestä

Halosen sekoilut eivät johtuneet niinkään ideologiasta vaan silkasta epäpätevyydestä tehtäväänsä. Sama Sanna Marinin kohdalla. Tunteellisia naisia ei koskaan pitäisi valita vaativiin tehtäviin. Eivät pysty tekemään kipeitä päätöksiä.

Äänestä
  • Onneksi kaikki naiset eivät ole tunteelisia hölmöjä. Riikka Purra kykenee koviin päätöksiin ilman tunteita.

    Äänestä

HALOSKA SIINÄ VASTA VENÄJÄN PUTEN KÄTYRI OIKEE VASIKKA JA SUOMEN VALTION KASSALLA MAKSATTAA HALOSKA LASKUNSA VALTIONEUVOSTON AUTOILLA AJATTAA KYYTISÄ SAATANAN SIIVELLÄ ELÄJÄ OIKEE SIIPEILIÄ.

Äänestä

Vain täysi typerys nimittää rajanaapuriasn periviholliseksi.
Kuten ap.
Maantieteelle emme voi mitään, mutta veren rassaamisen omasta5nenästä voi myös lopettaa

Äänestä

Halonen on siinä aivan oikeassa, että "kansa" heijastaa oman sinisilmäisyytensä johjansa syyksi.

Mutta jos katsoo peiliin, niin sieltä löytyy takkinsa kääntänyt sinisilmäinen KANSA, joka jälkiviisaasti haluaa syyttää aiempia heidän mielipiteitään seuranneita johtajia sinisilmäisyydestä. Demokratia lähtee siitä, että kansa tietää. Nyt ei tiennyt.

Vuonna 2007, kun Venäjä oli sotinut Tsetseniassa jo kahdeksan vuotta, 52% suomalaisista piti ilmastokysymyksiä ulkopolitiikassa turvallisuuspolitiikkaa tärkeämpiä (EVAn Arvo- ja asennetutkimus 2007).
Venäjä hyökkäsi Georgiaan 2008, mutta vuonna 2011 aloittaneen Kataisen hallitusohjelmassa todettiin erikseen, ettei Suomi valmistele Natoon liittymistä hallituskauden aikana.
Vielä vuonna 2018 (Eli 4 vuotta Krimin laittoman valtauksen jäljkeen) vain 23% kannatti natojäsenyyttä ja vain 31% oli sitä mieltä, että jos Ruotsi liittyisi, niin meidän pitäisi seurata (nythän tämä meni käytännössä toisin päin eli Suomi veti Ruotsin perässään).

Peiliin katsomisen paikka.

Äänestä

Miksi kommunisteille annetaan mediatilaa?

Äänestä

Suurin osa suomalaisista on sen verran tasapainoisia, etteivät viitsi pilata elämäänsä vihalla. Varautuminen ei edellytä vihaa.

Äänestä

Halonen myi Suomea Ryssäle kuin Kekkonen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jokainen täyspäinen tajuaa, että Venäjä on Suomen ikuinen perivihollinen, mutta ei Tavja

https://yle.fi/a/74-20065787

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu