Tuulivoima on kannattamatonta ilman sitä järjetöntä tukea, mitä sille on maksettu?
Miten se on, kun tuulee ja tuulivoima tekee sähköä verkkoon niin pörssisähkön hinta on miinuksella ja sitten kun tulivoimalat eivät tyynellä pakkasilmalla tuota mitään, pörssisähkön hinta on todella korkea. Miten nuo tuulivoimalat voivat kannattaa?
Vihreälle siirtymälle tullaan joskus nauramaan todella paljon?
Tuulivoima sotkee sähköä. Meidän tulee saada oikeaa säköä, mm vesivoimaa mahdollista lisätä, ydinvoimasta jo ollaan yhtä mieltä, sitä tulee tehdä lisää paljon.
Tuulivoima ei ole kehutun hyvää, vaikkakin tarpeeseen on tuulellla
7
209
Vastaukset 7
- Anonyymi
Mutta persutrolli, mites tää liittyy palstan aiheeseen?
- Anonyymi
Ei persut, vaan vihreät tehneet häjyjä maksattavaksemme.
- Anonyymi
Pekkarisen suku ansaitsi tuliviomalla
Tulivioma ei vieläkään maksa kaikkia kulujaan
Sen pitää maksaa varavoimakulut eli varavoima jita käytetään kun ei tuule - Anonyymi
Pek karisentytär teki dplomotyönepyktiläiselle joka otettiin sukuun tahkoamaan rahaa Taalerin avulla suvulle. P on harkunnut nimen muutosta Kor Le Oniksi
- Anonyymi
Kuulostaa hyvin hyvältä Morten Kor Le One todella numero one erottuu hyvin
- Anonyymi
Tuulivoimasähköllä lämmitetään varastoon valmiiksi miljoonialitroja vettä joka on kuin termospullo valtaisa säiliö.
Pysyy riittävän lämpimänä useamman päivän ja ajetaan sitten paineella kaukolämpöverkkoon lämmitetään asuntoja.
Aikaisemmin se vesi lämmitettiin hiilivoimalasta joten edistystä tapahtuu siinäkin.
Joten sähköä voi varastoida myös näin, muuttamalla se energiaksi.
Joten tuulettomat jaksot eivät ole katastrofi kun energiaa on varastossa.Olet oikeassa. Suurin potentiaali on kuitenkin vetyteknologiassa. Tuulivoimalla tuotetaan vetyä, jota on helppo varastoida, käyttää tai vaikka myydä ulkomaille. Vety itsessään ei ole energian lähde, se on energian kantaja joka on helppo varastoida ja se voidaan tuottaa erittäin vähin päästökuormituksin. Tämä on syy, miksi keski-Euroopan suuret toimijat, tiheästi asutuissa maissa, ovat sangen innostuneita satsaamaan tuuli-infraamme. Ongelma on se, että tuon infran omistajuus ja sitä kautta rahallinen tuloutus valuu rajojemme ulkopuolelle. Ei hyvä, ei jatkoon... mutta menee kuitenkin. Voi passska.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t71930Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227813Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️71771- 49664
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59568Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh28538Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞29520- 46517
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29499- 35489