Israel osallistuu kilpailuhin.
Ketä on nuo Eurovisio-fanit, jotka haluaa boikotoida Israelin?
Onko niitä olemassakaan? En ainakaan minä.
Kenen päätös on tuo antisemistinen julkaisu?
Ja sitä paitsi, kuka sinne Suomea kaipaakaan? Ei edes huomata poissaoloa.
Euroviisut tulee ja ilman Suomea ja Suomi saa antisemistisen rasistimaineen.
Suomi boikotoi Euroviisut jos
45
578
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sinne karsintaan pidä ottaa artistia joka aikoo boikotoida ja jättää osallistumatta varsinaiseen kisaan
- Anonyymi
Suomen pitää boikotoida ilman muuta
- Anonyymi
Hyvä jos Suomi boikotoi.
Vältytään viimeiseltä paikalta kilpailussa. - Anonyymi
Onkohan tuo suomalaisten katsojien mielipide?
"Suomen Euroviisua edeltävän kilpailun virallinen Instagram-tili vihjaisi, että maa ei ehkä osallistu toukokuun kilpailuun Ruotsissa 'Lähi-idän tilanteen vuoksi'."
" Yleisradion johto seuraa tilannetta ja keskustelee siitä Euroopan yleisradioliiton ja muiden Pohjoismaiden kanssa."
Blogissa kerrotaan, että kilpailun fanit Suomesta lukevat viestin rivien välistä viestin, jonka mukaan kilpailua voidaan boikotoida Israelin osallistumisen vuoksi."
Olen sitä mieltä että Suomen pääministerin on pyydettävä anteeksi Suomen Yleisradion johtamaa anti-Israeli kampanjaa Euroviisuissa.
Voiko Euroviisujen johto päättää olla osallistumatta Eurovisioon Suomen kansalaisten nimissä.
Onko kysytty laajaa mielipidettä mennä boikotoimaan Israel, koska Suomen Yleisradio on sitä mieltä???- Anonyymi
Kyllä Suomessa antisemitismi on kovasti nousussa, kuten muuallakin maailmassa. Tuo voi hyvinkin olla viisufanien enemmistön näkemys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Suomessa antisemitismi on kovasti nousussa, kuten muuallakin maailmassa. Tuo voi hyvinkin olla viisufanien enemmistön näkemys.
"Blogissa kerrotaan, että kilpailun fanit Suomesta lukevat viestin rivien välistä viestin, jonka mukaan kilpailua voidaan boikotoida Israelin osallistumisen vuoksi."
Siis ei fanit ole boikotoimassa vaan lukevat sen "Suomen Euroviisua edeltävän kilpailun virallinen Instagram-tili vihjaisi, että maa ei ehkä osallistu toukokuun kilpailuun."
"Lähi-idän tilanteen vuoksi'."
Ja Yle tietenkin juhlii.
Missä anti- Israel, siellä Yle! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Suomessa antisemitismi on kovasti nousussa, kuten muuallakin maailmassa. Tuo voi hyvinkin olla viisufanien enemmistön näkemys.
Jaa, ei minusta. Tieto on lisääntynyt valtavasti tämän sodan myötä. Yhä useampi on huomannut, ettei kaikki juutalaiset tue Israelia, eikä ole syytä vihata kaikkia.
Samoin juutalaiset alkaa tajuta, ettei Israel-vastaisuus ole yhtä kuin antisemitismiä.
Puhutaan kahdesta eri asiasta. Tämä iänikuinen antisemitismistä itkeminen on osa Israelin sotapropagandaa ja sillä voi pyyhkiä persettä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Blogissa kerrotaan, että kilpailun fanit Suomesta lukevat viestin rivien välistä viestin, jonka mukaan kilpailua voidaan boikotoida Israelin osallistumisen vuoksi."
Siis ei fanit ole boikotoimassa vaan lukevat sen "Suomen Euroviisua edeltävän kilpailun virallinen Instagram-tili vihjaisi, että maa ei ehkä osallistu toukokuun kilpailuun."
"Lähi-idän tilanteen vuoksi'."
Ja Yle tietenkin juhlii.
Missä anti- Israel, siellä Yle!YLE on uutisoinut (tällä kertaa) Gazan sodasta varsin ansiokkaasti. Uutisia ei voi pitää antisemitistisenä eikä edes erityisen Israel-vastaisina.
Palestiinan politiikan suhteen nämä tampiot aina tunaroi, mutta woke on tyhmä ja sokea, sille ei voi mitään. Se on vaikutukselle ja ruikutukselle altis.
- Anonyymi
Suomen Yleisradio on vastuussa tuosta kampanjasta.
Millä oikeudella Yle menee päättämään tuollaisen asian ja on johtamassa Suomea boikotoimaan Israelin?
Yle laittaa vastuuseen tuosta.
Se ei ole suomalaisten mielipide.
Jos Yle on antisemistinen media, niin sanokoon sen itsestään, eikä mennä Suomi- nimellä boikotteja tekemään.- Anonyymi
YLE päättää kaikkien suomalaisten puolesta vasemmistolaisen palestiina agendan mukaisesti tukea Hamasin terroria.
- Anonyymi
Onkohan se kateuspiikki tullut Ylelle.
Israel yleensä sijoittuu hyvin kilpailussa mutta Suomi yleensä no 1 loppupäästä. - Anonyymi
Hamas ansiokkaasti pitää gazalaisia ihmiskilpinä ja pitää pysyväisköyhinä.
Viisuboikotilla voidaan antaa täysi tuki terrorismille! - Anonyymi
Suomessa on vihervasemmiston ja saatananpalvojien roskasakkia, joilla ei ole todellisuuden tajua eikä arvostelukykyä.
- Anonyymi
Yle homoviisuineen on aina ollut terroristien puolella.
- Anonyymi
kuulemma jotain suomi-junnuporukkaa 14-16 vuotiaita jotka suomeen muuttaneet islamistit ovat saanet muuttumaan pro-pale-terroristien puolelle.
- Anonyymi
Niin. Suomalaiset helppo nakki paleille.
- Anonyymi
Mikäli Yle jätätä viisut, koska Israel pitää viisuihin varattu raha ottaa pois 2024 budjetista ja periä vähemmän Yleveroa.
- Anonyymi
Hyvä! Ei pidetä UMK-kilpailua!
Rahat säästyy.
YLEltä 100 miljoonaa pois. Onko tämä unohtunut leikkauksissa? - Anonyymi
Etkö sitä tiedä että vihervassut nostaa antisemitismia?
- Anonyymi
Jos palestiinalaisten kansanmurhan vastustaminen on antisemitismia, niin pitänee katua holokaustin vastustamistakin.
- Anonyymi
Nostaa, mutta tekee myös työtä antisemitismiä vastaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos palestiinalaisten kansanmurhan vastustaminen on antisemitismia, niin pitänee katua holokaustin vastustamistakin.
Hamasin suorittamaa palestiinalaisten kansanmurhaa pitää vastustaa jo ihmisyydenkin takia.
- Anonyymi
Kaikki jotka vastustavat kansanmurhaa.
- Anonyymi
Kansanmurhaa ?
Tarkoittanet ihmiskilpi-Hamasin suorittamaa kansansa tapattamista ?
Alkupäivinä 3,6 miljoonalla tekstiviestillä ja 6 miljoonalla puhelulla Israel neuvoi evakuoitumaan. Letolehtisin lisäksi.
Nyt etelässä jaossa kartta numeroiduin ruuduin, josta kerrotaan seuraavana päivänä pommitettavat
https://www.jpost.com/arab-israeli-conflict/gaza-news/article-776043 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansanmurhaa ?
Tarkoittanet ihmiskilpi-Hamasin suorittamaa kansansa tapattamista ?
Alkupäivinä 3,6 miljoonalla tekstiviestillä ja 6 miljoonalla puhelulla Israel neuvoi evakuoitumaan. Letolehtisin lisäksi.
Nyt etelässä jaossa kartta numeroiduin ruuduin, josta kerrotaan seuraavana päivänä pommitettavat
https://www.jpost.com/arab-israeli-conflict/gaza-news/article-776043Mihin näiden ruppanoiden olisi pitänyt osata juosta?
- Anonyymi
Boikotti on ihan hyvä tapa vaikuttaa. Mutta niin on myös musiikki, joka yhdistää kansat yli rajojen.
Jos poliitikot saa olla äänessä ja kokoontua, miksei taiteilijat?- Anonyymi
Boikotoidaan palestiinalaisia niin alkaiskohan ne sillä taipuun rauhaan Israelin kanssa, palestiinalaisten Jihad Israelin maan valloittamiseksi on aivan järetöntä naisten ja lasten tapattamista Allahin alttarilla.
- Anonyymi
Ei boikotoida suurta MUSIIKKIMAATA ISRAELIA.JÄÄKÖÖN VAIKKA KAIKKI MUUT MAAT POIS SUOMI MUKAAN
VARMA KAKKONEN SUOMI NOUSUUN???
AI JAA EI SITENKÄÄN YKSI SUURI MUSIIKKIMAA UNOHTUI VENÄJÄ.NO OTETAAN ARMOSTA SUOMI KANATTAA.VAIKKA OLTIINKIN VIIMEINEN ELI KOLMAS .TAPUTUKSET MUU EUROOPPA KIITÄÄ
- Anonyymi
israel pitäisi sulkea kaikesta kv tominnasta ulos, kuten usa ja saudit myös, pahempiahan nuo on kuin Venäjä ja Valkovenäjä, jotka eivät saa osallistua mihinkään.
- Anonyymi
Israelin laittomista valtaamista, miehityksestä putin otti oppia, mutta vain putin tuomitaan.
juutalaiset saa tehdä pahuutta, sitä ei tuomita.
Maailma on epäoikeudenmukainen.- Anonyymi
Tarkkaan seuraan Israelia ja "laitonta valtaamista" ei ole tullut vastaan.
Miehityskin loppui kun Jordania ajettiin pois.
- Anonyymi
Miksi Israelin takia pitäisi boikotoida?
- Anonyymi
Hamasin tukemiseksi !
- Anonyymi
Huonon musiikin takia..?
- Anonyymi
Solidaarisuudesta Aasiaa kohtaan.
- Anonyymi
ISRAEL ULOS JOTTA TAPPAMISTA EI KANNUSTETA VAAN BOIKOTOIDAAN.
- Anonyymi
Astukaa kaikki ulos osoittamaan mieltänne. Israelia vastaan. Avatkaa ovi ja astukaa ulos. Vaikka olette lentokoneessa jo lentämässä kohti euroviisuja. Ovi auki, ei ne muut turhaan estele.
- Anonyymi
Tästä saisi hyvän ohjelmanumeron jonnekin vasemmistonuorten kiertoajelulle.
- Anonyymi
TAPPAJIA PITÄÄ ILMAN MUUTA BOIKOTOIDA - EI MURHAAJIA SAA KANNUSTAA!
- AnonyymiUUSI
Siinä on hyvä syy sulla boikotoida itseäs ja sun tovereitasi eikä teidänlaisia kansanmurhaajia saisi kannustaa.
- Anonyymi
Palestiinalaiset ovat seemiläisiä. Ympäri maailmaa tulevat yli-ihmisinä itseään pitävät siionistit murhaamaan, raiskaamaan, kiduttamaan ja varastamaan seemiläisiltä. Siionatsit ovat antisemiitteja.
Rasismia, apartheidia ja kansanmurhaa ei pidä hyväksyä. Yle on osoittanut uutisoinnillaan jo aiemmin, että se ei välitä pätkääkään ihmisoikeuksista, demokratiasta tai ihmisyydestä.- AnonyymiUUSI
Sinä se vaan jaksat kiihkoilla naisten ja pienten lasten kansanmurhan, rasismin ja apartheidin puolesta.
- Anonyymi
Jos Suomi osallistuu, koko maailma tietää että Suomi kannattaa kansanmurhaa. Siihen joukkoon ei kannata kuulua.
Leikkokikkeleiden levittämä informaatiosota alkaa olla samaa tasoa tiltutrollien kanssa.- AnonyymiUUSI
Sinun lisäksi on paljon muitakin kansanmurhaa kannattavaa porukkaa ja kiihkossa omaa luokkaansa.
- AnonyymiUUSI
Ei kaikki suomalaiset ole boikotoida euroviisuja, vain vasemmistoislamisti kansanmurhan puolesta kiihkoilijat. Kansanmurhalla on sekä islamissa että sosialismissa pitkät perinteet, Mohammad oli yhtä maltillinen Medinan aikana kuin sosialistit 1900 luvun alussa, mutta kun hän onnistui valloittamaan Mekan alkoi brutaali alueiden valloittaminen ja alistaminen Islamiin.
Venäjän vallankumouksesta alkoi brutaali Venäjän valloittaminen ja alistaminen sosialismiin Stalin hoiti kaaderit tuonpuoleiseen ja kaappasi kaiken vallan käsiinsä sekä käynnisti puhdistukset puolueessa ja organisoi NKVDn tehokkaaksi turvallisuuspalveluksi joka toteutti koko Neuvostoliiton alueella kansanmurhaa tiellä kommunismin siintäviä kukkuloita. Sekä sosialismilla ja islamilla on paljon yhtäläisyyksiä joten on luontevaa näiden yhdistyminen liitoksi.
Yhteistä näille on vahva antikristillisyys ja antisemitismi joka sanelee vasemmiston ja kansallissosialismin politiikan, näin ollen jyrkkä juutalaisvastaisuus on luontaista kaikilla yhteiskunnan sektoreilla josta kulttuuri on yksi. Euroviisut oli perustettu epäpoliittiseksi EBU kansojen yhtenäisyydeksi ja ystävyydeksi jonka vasemmistoislamistit on tuhonnut Israelin vastaisella kiihkoilullaan joka on viime vuosina vain pahentunut väkivaltaisiksi mellakoiksi jotka tarvitsevat jo poliisin läsnäoloa.
Vasemmiston väkivaltaisuudet vaikuttaa jokaiseen yhteiskunnan tasoille ja sektorille niin että S-ryhmäkin on alistunut vasemmistolaisten Israelin vastaiselle boikotti kiihkoilulle, YLE on osoittanut poikkeuksellista ja esimerkillistä ryhtiä ja taipumattomuutta fanaattisten vasemmistolaisten boikotti kiihkoilun edessä päätöksellään osallistua Euroviisuihin.
Eurooopan vasemmistoislamistit voivat masinoida enemmän kuin puolimiljoonaa mellakoimaan ja sabotoimaan Euroviisuja ensi keväänä eikä veritöiltäkään varmaankaan vältytä jotka kohdistuvat israelilaisiin osanottajiin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam28014551Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu737363Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127194Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675206K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1214944Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754756Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1024564PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *314496Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko814211Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023988