Euroopassa rauhan tilanne on mahdollisuuksissa.
Nykyinen tilanne johtuu eriarvoisesta ajattelusta ja toiminnasta kansainväisessä kaupassa.
Venäjä on tietääkseni hakenut yhteyttä Euroopan Unioniin ja Natoon ainakin 2 kertaa.
Kuitenkaan onnistumatta, sillä Brysselin päättäjät hylkäsivät. Liian raskaana taloudellisesti.
Myöskin yhteiskunta järjestelmänkin tähden.
Tähän löytyy kyllä järkevä ratkaisu. Käyttämällä Turkin mukaista ohjeistusta. Siirtymäkausi tulisi olla valmiiksi neuvoteltuna tilannekohtaisesti. Venäjä huomasi tulleensa eristetyksi ja hermostui.
Tilanne oli heihin nähden agressiivinen, ei rakentavasti yhteisymmärryksellinen.
Kuitenkin ottaen huomioon vakaan kehityksen koko Euroopassa on järkevää yhdistää, sekä Ukraina, että Venäjä Euroopan unioniin siirtymäkaudella. Vain tällainen politiikka tuo rauhan ja vakaan kehitysmahdollisuuden ja hyvinvoinnin alueellemme.
Euroopassa rauhan tilanne on mahdollisuuksissa.
4
728
Vastaukset
- Anonyymi
Luehan ensin EU:n perussopimus ja ryhdy vasta sitten antamaan neuvoja asiassa, josta et ymmärrä mitään.
Venäjän ja Ukrainan sitouttaminen edellyttää rauhan sopimusta meillekin suhteessamme noihin kahteen. Euroopan Unionin toiveuni on rauhan kannalla, vakaan talouden luomisena alueeilleen.
Rauha on aina sotaa mielekkäämpi vaihtoehto. Voimme välttää kolmannen maailmansodan viisaudella. Hegemoninen tulipalo, jota lietsovat sotaiset mielet, pitää sammuttaa. Viha johtaa vain lisääntyvään vihaan. Ei kiitos sitä ja sen seuraavuuksia.Entä, jos? Venäjä on heikennetty sotilaallisesti. Amerikan ja Euroopan valtioiden taholta. Samoin myös Ukraina on heikennetty asevoimiltaan. Kenen etu? Tietenkin Lännen etu, Ukrainan avustajien.
Entä. Jos? Venäjä ja Ukraina ovat kumpainenkin heikot, niin kuka voisi käyttää tilannetta hyväkseen? Kiina tietenkin. Kiina voisi vyöryä heikentyneiden Venäjän ja Ukrainan yli. Mitä Länsikoalitio siitä ajattelee? Mentäisiinkö, ojasta allikkoon?
Muistaakseni, vanha ennustus puhui, "Keltaisesta vaarasta." Jossa Venäjä näkee valtakuntansa yhdeltä mäeltä.Pysyvän rauhan mahdollisuuksia kyllä on. Tähänastinen kehitys, sotatoimet Venäjän ja Ukrainan välillä ovat tarkasti ohjattuja. Tällä tavalla heikennetään kumpaakin osapuolta, sekä Venäjän, että Ukrainan armeijoita. Runsailla asemäärillä avustaen keskenäistä tuhoaan. Hyötyjä on Länsi-Euroopan isot ja pienetkin valtiot.
Pidemmällä tähtäimellä ajatellen, edellä mainittu sota-tuho tilanne on tuhoisa tulevaisuutta ajatellen. Mitä heikompi Venäjä ja ympäristömaat ovat, sitä alttiimpi on "Keltaisen vaaran vyöryminen idästä-länteen." Näin muistaen vanhan ennustuksen keltaisen vaaran vyörymisestä yli Venäjän maan. Tuskin se pysähtyisi siihen?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2234111Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891