Politiikka on peliä ja joskus sitä pitää pelata vähän lapsellisillakin keinoilla. Jos minä olisin Israelin johto, niin sanoisin ympäröiville arabimaille, että suostumme kahden valtion malliin ja hyväksymme itsenäisen Palestiinan valtion naapuriksemme sillä ehdolla, että tekin sallitte perustaa itsenäisen valtion kurdeille. Myös kurdit ovat vuosikymmenien saatossa vaatineet omaa valtiota, mutta maat joiden alueella kurdeja elää eli Turkki, Iran, Irak ja Syyria ovat jyrkästi kieltäytyneet edes harkitsemasta asiaa, vaikka samaan aikaan nämä kyseiset maat syyllistävät Israelia Palestiinan takia. Mutta eikö kurdeilla ole yhtä lailla oikeus itsenäiseen valtioon kuten palestiinalaisilla ja miksi nämä itsenäistä Palestiinaa kannattavat Lähi-Idän valtiot samanaikaisesti vastustavat itsenäistä kurdivaltiota? Eikö ole melko kaksinaamaista? Ja miksi meidän vihervasemmistolaisemme eivät ikinä marssi itsenäisen Kurdistanin puolesta kuten marssivat Palestiinan puolesta?
Kurdit ja palestiinalaiset vertailussa
Anonyymi-ap
5353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eri juttu, issut ryösti paleilta maat, kurdit taas ovat vaan olleet usean valtion alueella. Toki kurdeillekin soisi oman valtion, ei epäilystäkään.
Yhtä hyvin kurdit voisivat syyttää, että turkkilaiset ja syyrialaiset ja muut arabit ovat vieneet heiltä heidän vanhoja asuinalueitaan ja reviirejään. Niin kuin muuten ovatkin. Kurditkin ovat asuneet noilla alueilla yli tuhat vuotta ja ovat joutuneet siirtymään alueilta toiselle muiden heimojen ajamina. Mutta menepäs sanomaan tämä vaikka Turkin tai Syyrian presidenteille, niin hermostuvat jo ajatuksestakin eivätkä halua kuulla sanaakaan mistään itsenäisestä kurdimaasta.
Kyllä Israelin kannattaisi käyttää tuota korttia.
Kyllähän nämä raatolaiset on itse aiheuttaneet ongelmansa ne on samanlaisia pa**oja kuin ry**ät että he saavat tehdä kaikkea mutta heille ei mitään.
Miksi valehtelet vihervasemmisto on marssinut lukuisia kertoja kurdien puolesta.