Mikä itselaavissa hybrideissä viehättää vanhuksia?

Anonyymi-ap

Helposti höynäytettävät vanhukset ovat oiva kohde tässä höpöhybridikusetuksessa. Nämä kusetetut kun eivät osaa kyseenalaistaa mitään epäkohtia, kunhan kottero edes joskus lähtee käyntiin ja sillä pääseen Alepaan, terveyskeskukseen ja bingoon.

13

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Bensa-auto on bensa-auto. Hyvin yksinkertaista.

    • Anonyymi

      Heistä on aivan mahtavaa, kun auto kuluttaa bensaa vain 4,5-5 l/100 km. Ajomäärä alle 10 tkm vuozessa kerryttää heidän mielestään valtavan säästön. Huollossakaan ei tarvitse käydä kuin 12 kk välein.

    • Anonyymi

      Vaareille helppo ymmärtää ja myydä. Noin kävi aikanaan katalysaattorinkin kanssa kun vaarit ryntäsivät ostamaan samanlaisen Toyotan vanhan tilalle kun uudessa oli katylysaattori.

    • Anonyymi

      Tiedon puute.

    • Anonyymi

      Lipevät luottomyyjät vievät näitä vaareja kuin nigerialainen prinssi.

      • Anonyymi

        Lipevä luottomyyjä tarjoaa todella hyvän hyvityksen siitä vahnasta Tojosta. Paremman kuin mitä mistään muualta saa.
        Sen vaarikin ymmärtää kun käy tarjoamassa tojoansa muualle ja saa alempia tarjouksia. Se mitä vaari ei ymmärrä on se että se korkeampi hyvitys vanhasta on leivottu sisään sen ostettavan vaihtotojon hintaan.
        Välirahassa on panttimaksu. Näin tätä tojotakauppaa on aina käyty.


    • Anonyymi

      Vanhemmat miehet ostavat mieluusti itselataavia hybridi-Toyotia pelkästään auton laadukkuuden vuoksi. Monet heistä ovat nuorempana saaneet kylläkseen saksalaisten romujen korjaamisesta, joten eläkkeellä sitä haluaa ajella varmatoimisella autolla. Kun kerran on ostanut toimintavarman Toyotan, niin sen jälkeen merkkiä ei juuri kukaan vaihda.

      Ostin ensimmäisen autoni vuonna 1976. Se oli käytetty saksalainen suurehko henkilöauto, jonka piti olla ihan laadukas ajopeli. Se auto oli toimintavarmuudeltaan heikohko, ja sitä joutui usein korjaamaan.

      Toinen autoni (ostin sen 1978) oli myös saksalainen samanmerkkinen kuin ensimmäinen autonikin, mutta siinä oli automaattivaihteisto. Tämä auto oli toiminaltaan vieläkin huonompi kuin ensimmäinen autoni. Siitä autosta piti korjata melkein kaikki paikat. Moottorikin hajosi (mäntä meni poikittain) vain reilu 100000 km ajettuna. Ainoa toimiva osa autossa oli automaattivaihteisto (valmistettu ranskassa), jossa ei koskaan ollut mitään vikaa.

      Tämän jälkeen vaihdoin auton toiseen saksalaiseen merkkiin, ja se auto toimikin huomattavasti paremmin. Remonttia siinäkin oli kohtalaisesti, mutta osaava mies pystyi kuitenkin sillä ajamaan.

      Vuonna 1997 ostin sitten ensimmäisen käytetyn (6 vuotta vanha) Toyotan, ja vasta sen jälkeen aloin ymmärtää sen, että autoilu ei ole enää pelkkää remontintekoa. Tämä toyota Carina olikin erittäin varmatoiminen auto, jolla ajelin jokapäiväistä ajoa peräti 22 vuotta. Auto oli aina laakin peli, eikä sitä tarvinnut koskaan korjailla. Silloin päätin, että seuraava autonikin on satavarmasti Toyota.

      Syksyllä 2019 vaihdoin 28 vuotta vanhan Carinan 2 vuotta vanhaan hybridi Aurikseen, ja tällä autolla edelleen ajelen. Olen ajanut hybridi-Toyotalla nyt vasta 50000 km, ja auto vaikuttaa yhtä varmatoimiselta kuin edellinen 91-mallinen Carinani. Nyt voin taas varmuudella sanoa, että automerkkiä en enää elämäni aikana tule vaihtamaan, sillä voin menettää ajokorttini vanhuuden vuoksi jo lähivuosina. Viimeiseksi autokseni siis jää varmatoiminen hybridi-Toyota.

    • Anonyymi

      Luottomyyjän tarjoamat pullakahvit!

    • Kertokaa ensin, kuka on vanhus?
      65, 70, 75 vai ehkä vasta yli 80 vuotias?
      Hyvä, että ajokyvystä edes välillä on annettava joku näyttö!
      Siitä huolimatta, välillä törmää uskomattomiin ajosuorituksiin.

    • Anonyymi

      Vaarit uskoo kulutuslupauksiin ja pettyvät kovasti. Kulutus on näille vaareille elämän ja kuoleman kysymys, vaikka ajavat reilusti alle 10 000km vuodessa.

      • Anonyymi

        " Vaarit uskoo kulutuslupauksiin ja pettyvät kovasti. Kulutus on näille vaareille elämän ja kuoleman kysymys, vaikka ajavat reilusti alle 10 000km vuodessa "


        Kirjoittajan ymmärrys näyttää olevat erittäin vähäinen. Eivät kaikki papparaiset pidä pientä kulutusta tärkeimpänä ominaisuutena, vaan kyllä auton varmatoimisuus on paljon tärkeämpää ainakin minulle. Minä pystyin aiemminkin maksamaan bensalaskuni ihan vaivatta, vaikka entinen suurehko saksalainen autoni ryysti kaupunkiajossa bensaa 15 l/100 km.

        Nykyinen hybridi-Toyoani on varmatoimisempi auto kuin entinen saksalainen auto, ja sen lisäksi se on kaupunkiajossa paljon mukavampikin. Minusta ei ole ollenkaan paha asia, että saksalaisautoa varmatoimisempi hybridi-Toyota kuluttaa kaupunkiajossa vain 4 - 4,5 l/100 km. Kyllä jokainen ajaa silloin kaikkein mieluimmin hybridi-Toyotalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Vaarit uskoo kulutuslupauksiin ja pettyvät kovasti. Kulutus on näille vaareille elämän ja kuoleman kysymys, vaikka ajavat reilusti alle 10 000km vuodessa "


        Kirjoittajan ymmärrys näyttää olevat erittäin vähäinen. Eivät kaikki papparaiset pidä pientä kulutusta tärkeimpänä ominaisuutena, vaan kyllä auton varmatoimisuus on paljon tärkeämpää ainakin minulle. Minä pystyin aiemminkin maksamaan bensalaskuni ihan vaivatta, vaikka entinen suurehko saksalainen autoni ryysti kaupunkiajossa bensaa 15 l/100 km.

        Nykyinen hybridi-Toyoani on varmatoimisempi auto kuin entinen saksalainen auto, ja sen lisäksi se on kaupunkiajossa paljon mukavampikin. Minusta ei ole ollenkaan paha asia, että saksalaisautoa varmatoimisempi hybridi-Toyota kuluttaa kaupunkiajossa vain 4 - 4,5 l/100 km. Kyllä jokainen ajaa silloin kaikkein mieluimmin hybridi-Toyotalla.

        Kovin epäluotettavia ovat hybridi Toyotat:

        https://www.kaleva.fi/hybridi-hyytyi-oulun-pakkasilla-alexey-zerkin-on-k/4207162#kommentit


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7453
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4734
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4688
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      76
      4158
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4150
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3082
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      68
      2786
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1970
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe