Vielä villimpejä videokoosteita miljonääri-saarnaajien ja ihmeparantajien jutuista

Anonyymi-ap

Kauanko kestää ennen kuin kaikki suomalaiset ymmärtää ihmeparantajien olevan valehtelijoita? 100 vuotta? Tubettaja "Holy Koolaid" on postannut useampia videoita joilla hän tuo esiin mitenkä sellaiset ovat huijanneet ihmisiä.

Miksi ihmiset eivät kysy itseltään vaikkapa että miksi yksikään maailman ihmeparantajista ei pysäyttänyt koronavirusta tai kaikkia syöpiä Jeesuksen nimessä?

Koska totuudellinen vastaus että he ovat huijareita on liian tylsä?

12

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomalaiset uskovat eivät halua käyttää järkeään eivätkä usko vaikka näkevät näitten supervoideltujen meuhkaamiset. Ihmeitä siellä jossain ja sitten rahan pyytäminen. Osa ns ihmeistä on feikkejä. Vaikka tulisi ilmi ja kaikki väärinkäytökset julki, niin edelleenkin puolustaisivat voideltuja profeettoja.

    • Anonyymi

      Samalta kanavalta: "The Faith Healer's Favorite Scam" (suom. Uskolla Parantajan Useimmin Käytetyt Huijaukset)

      Kertoo nykyajan karismaattisten evankelistojen käyttämistä kikoista

      https://youtu.be/9U89da4YCI0

    • Anonyymi

      Mitäköhän helluntailaiset ajattelevat noista videoista

    • Anonyymi

      Tubettaja "Real Talk with Jordan Riley" kanavalla on kanssa hyvä video "Proof Faith Healers are Frauds" (todisteita että uskollaparantajat ovat huijareita)

      https://youtu.be/wRzpCDSBJs4

    • Anonyymi

      Yhdysvalloissa tuollaisia on enemmän ja heillä on korkeammat tulot kolmesta syystä:

      1. Siellä on paljon ihmisiä jotka juuri ja juuri pärjäävät kahden palkan välillä. Monilla näistä ei ole varaa maksaa terveydenhoitoon liittyviä kustannuksia.

      2. Yhdysvalloilla on laaja yksikielinen ja vapaamielinen markkina-alue jossa voi mainostaa omia ihmetuotteita.

      3. Uskonnon varjolla saa väittää ja myydä mitä haluaa.

      • Anonyymi

        Ihmiset uskoo epätoivossaan mitä vaan.


    • Anonyymi

      Vaikka tämän maan kansalaiset ovatkin melko älykkäitä sekä kouluja käyneitä, niin sellaista aikaa ei yksinkertaisesti voi ikinä tulla että k a i k k i ymmärtäisivät asian, puhumattakaan siitä että monissa muissa maissa edes pieni osa ihmisistä ymmärtäisi huijarit huijareiksi!

    • Anonyymi

      Oikeassa toiminnassa on raitis Pyhän Hengen vaikutus ja sitä kuunnellessa ihmiset paranaa ja eheytyy ja tulee synnin tunto ja halu pelastua ja tulla Jeesuksen luo ja se tuo herätyksen, jokaon Jumalan tuötä. Tässä äänittessä tämä Pyhän Hengen vaikutus tuntuu. . https://www.youtube.com/watch?v=Y7VUxNakhiY

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://docendo.fi/sivu/tuote/harhaanjohtajat/2485629
        Harhaanjohtajat — Vahvassa uskossa

        Yliluonnolliset ihmeparantumiset, kaatumiset, kuolleista herättämiset ja kielilläpuhuminen ovat joissakin uskonnollisissa piireissä arkipäiväisiä ilmiöitä. Mistä oikein on kyse? Mikä saa ihmisen tavoittelemaan ekstaattisia tiloja? Miksi vakavasti sairaat ihmiset turvautuvat ahneisiin huijareihin?

        Harhaanjohtajat käyttävät uskon varjolla säälittä seuraajiaan hyväksi. Karismaattisina pidetyt lahkojohtajat venyttävät maallisia lakeja. Lahkojen jäsenet tottelevat kritiikittä pahimmillaan narsistisia ja mielenterveydeltään horjuvia johtajiaan ja alistuvat mielivallan ja hyväksikäytön uhreiksi. Jäsenet luopuvat vapaaehtoisesti itsenäisyydestään ja vapaudestaan. Kollektiivin otteesta irti pääseminen on vaikeaa.

        Harhaanjohtajat käsittelee karuja rikoksia vahvauskoisten maailmassa, jossa Jumalan nimi näyttää pesevän puhtaaksi salatuimmatkin synnit. Teoksen toinen kirjoittaja Terho Miettinen onnistui pitkän prosessin jälkeen pääsemään pois ahtaista helluntailaisympyröistä. Tämä kirja on syntynyt osittain tuon prosessin seurauksena.

        Teoksen tiedot ja tapaukset on kerätty viranomaislähteistä, henkilöhaastatteluista ja omakohtaisista kokemuksista erilaisissa hengellisissä tilaisuuksissa. Kirjassa esitellyt psykologian ilmiöt pätevät muissakin kuin uskonnollisissa massaliikkeissä. Teoksessa pohditaan kiinnostavasti lahkon jälkeistä elämää, itsensä löytämistä ja elämän uudelleen rakentamista.


        Harhaanjohtajat — Vahvassa uskossa
        Miettinen, Terho; Pelli, Raija
        Harhaanjohtajat


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      377
      12466
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      265
      5469
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      216
      3974
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      231
      2807
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      18
      2030
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1864
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      930
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      895
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      802
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      766
    Aihe