SOTE on SUSi!

Suomesta toimivat edulliset terveys ja hoiva palvelut ajettiin alas poliittisen valtataistelun vuoksi.Nyt maksaa paljon ja ei toimi mikään vajaaälyisen meuhkaamisen seurauksena.

Pienillä aivoilla varustettuja politikkoja ei pidä laskea tekemään päätöksiä oikeista vaativista asioista!
Kyse on hyvin, hyvin pienistä surkastuneista aivoista!
18481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Sote ei ole susi, mutta kokoomus haluaa ajaa alas julkisen terveydenhuollon
saadakseen asiakkaita yksityisille ja yrittää siksi romuttaa soten
ottamalla siltä rahaa.

Äänestä
  • Julkinen terveydenhuolto ajettiin hyvinvointialueiden nimissä alas ja Marinin hallitus lupasi korvata kunnille kaikki menot, mutta rahat loppuivatkin kesken. Oli vielä 3,5 miljardin kupru, kun hallitus vaihtui eivätkä leidit tienneet mistä se on syntynyt. On turha yrittää siirtää toisten virheitä kokkareiden niskaan. Mitäs rahaa nykyinen hallitus on sotelta viennyt? Yhtä paskan jauhamista ja pelkkää potaskaa.

    Äänestä

  • Petteri Pula sen teki.

    Äänestä

Haluaako Petteri Orpo antaa köyhempin kuntien sairaitten kuolla hoitamatta
ja hoitamattomuuteen ?


https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008485052.html

Tuon voi tulkita vain sillä tavalla, että Orpon mielestä sairaat pitää jättää hoitamalla. Toinen vaihtoehto on siirtää sairaat köyhemmistä maakunnista rikkaampien maakuntien ongelmaksi. Tuskinpa se tulee ainakaan halvemmaksi kuin pitää ihmiset mahdollisimman pitkään omissa kodeissaan.

Äänestä
  • Koska nyky sote on sosialistisote niin se on susi! Se keväinen lintu ja SS eivät osanneet laskea hintaa ja vaikka alunperin ajateltiin soten laskevan kustannuksia niin se nosti niitä ja sai aikaan henkilökunta sekä rahapulan terveydenhoidon sektorilla.

    Orpon kaartilla on nyt iso homma saada sote kuriin.

    Äänestä

  • Extyökkäri kirjoitti:

    Koska nyky sote on sosialistisote niin se on susi! Se keväinen lintu ja SS eivät osanneet laskea hintaa ja vaikka alunperin ajateltiin soten laskevan kustannuksia niin se nosti niitä ja sai aikaan henkilökunta sekä rahapulan terveydenhoidon sektorilla.

    Orpon kaartilla on nyt iso homma saada sote kuriin.

    Herää nyt pahvi. Oletko ainoa joka ei ymmärrä tätä että Kokoomus tässäkin siirtää normaalin kansan rahoja kokoomuskommareille.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Herää nyt pahvi. Oletko ainoa joka ei ymmärrä tätä että Kokoomus tässäkin siirtää normaalin kansan rahoja kokoomuskommareille.

    Sinä se pahvi taidat olla kun et ymmärrä jotta itse pitää ansaita eikä elää muiden laskuun, ei kenenkään muun, ellet ole vajaakyuyinen tai sairas. Sairas lienee oikea määre sinulle koska pääsi ei nöytä toimivan!

    Kokoomushan vain pyrkii siihen, että alat itse leipäsi ja kalsarisi ansaitsemaan ja vielä maksat hieman yhteiskunnankin ylöspidosta!

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Herää nyt pahvi. Oletko ainoa joka ei ymmärrä tätä että Kokoomus tässäkin siirtää normaalin kansan rahoja kokoomuskommareille.

    Eipä tainnut olla Kokoomus viime hallituksessa, joka Sote uudistuksen väkisin ajoi läpi.

    Äänestä

No onko palvelut parantanut Soten tulon jälkeen ja onko kustannukset laskeneet, kyllä vai ei?

Äänestä

Sotesta kokoomus sosialisoi rahaa oikeistolle.

Äänestä

Sote-uudistus oli punavihreän hallituksen floppi. Sote-uudistus tehtiin SDP:n, keskustan, vasemmistoliiton, vihreiden ja RKP:n ollessa hallitusvastuussa.

Äänestä
  • Sosiaali- ja terveyspalvelut ovat olleet jo vuosia huonolla tasolla. Soteuudistus on vain kuolinisku palveluille. Kiittää voimme vain kokoomusta heikennyksistä vuosien aikana

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Sosiaali- ja terveyspalvelut ovat olleet jo vuosia huonolla tasolla. Soteuudistus on vain kuolinisku palveluille. Kiittää voimme vain kokoomusta heikennyksistä vuosien aikana

    Kerros nyt selkokielellä, miten pystyt kokoomusta "syyttämään" ko. asiasta? Hallituksessa oli ihan toiset puolueet, kun Sote haluttiin väkisin läpi, jotta saadaan nimet historian kirjoihin... Niinkuin ne tuon viisikon toimien takia monesta muustakin päätöksestä jäävät historiaan lyömättömiä ennätyksinä ... mm. Maan talouden alasajo ja romahdus 2022, velkaantuminen, 1200000 köyhyysloukkuun, jne...

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kerros nyt selkokielellä, miten pystyt kokoomusta "syyttämään" ko. asiasta? Hallituksessa oli ihan toiset puolueet, kun Sote haluttiin väkisin läpi, jotta saadaan nimet historian kirjoihin... Niinkuin ne tuon viisikon toimien takia monesta muustakin päätöksestä jäävät historiaan lyömättömiä ennätyksinä ... mm. Maan talouden alasajo ja romahdus 2022, velkaantuminen, 1200000 köyhyysloukkuun, jne...

    Asiahan on ollut jo vuosien ajan kaikkien tiedossa. Kokoomus haluaa yksityistää Suomen terveydenhuollon. Kokoomuksella ei ole mitään halua ylläpitää julkista terveyden huoltoa, kun eivät sitä itse käytä. Mutta jos kokoomuslainen sairastuu syöpään, silloin tarvitaan julkista. Jos tätä yhtälöä et vieläkään ymmärrä, suosittelen lukemaan enemmän ja ottamaan sinisen sosialismin lasit pois silmiltä. Marinin sossuhallitus ei ole saanut Suomen julkista terveydenhuoltoa kaaokseen, vaan kaaokseen vienti on tapahtunut porvarien johdolla jo useita vuosia

    Äänestä

Hyvä ja veronmaksajille edullinen terveydenhuolto ajettiin kaaokseen . Suomen terveydenhuoltoon käytetään muistaakseni Pohjoismaista vähiten bkt:sta euroja.Terveyspalvelut olisi keskittynyt vähitellen aivan itsestään pienten kuntien siirtyessä väestön vanhetessa ja vähentyessä suurempien kuntien alaisuuteen.
Nyt lähdettiin kalliisti repimään ja keskittämään väkisin kustannusten ja hallinnan karatessa käsistä.Palvelujen saanti on historiallisen heikkoa!
Vanhusten hoito menossa ala-arvoiseksi hoitopaikkojen etsimiseksi. Hoitajapula epävarmojen työpaikkojen takia pahenee jatkuvasti.
Olemmeko Venäjältä ottaneet mallia kuinka tyriä asiansa?
Suomen Sote on surkea esitys!

Äänestä

Sote lienee yksi Ruotsista apinoiduista epäonnistuneista uudistuksista.

Äänestä

En tiedä, onko laki muuttunut, mutta ennen toimeentulotuesta ei korvattu yksityisen sektorinhoitoa. Ensi keväänä alimman sosiaaliturvan leikkaukset ajavat monet toimeentulotuen piiriin. Heidän on pakko hoitaa sairautensa yksityisellä. Korvaako Kelan toimeentulotuki nykyään yksityisen sektorin hoitoa?

Tätä pitäisi toki kysyä Kelasta, mutta jos joku tietäisi?

Joka tapauksessa Kelan työmäärä kasvaa merkittävästi näiden leikkausten ansiosta, koska asumistuki ja työttömyysturva eivät riitä välttämättömiin tarpeisiin.

Äänestä

Sotea alettiin väsäämään jo paljon aikaisemmin. Taisi olla 2005 aikoihin. Aika monta hallitusta valahti koko projekti läpi. Tämä malli, johon nyt päädyttiin, tuli kalliiksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomesta toimivat edulliset terveys ja hoiva palvelut ajettiin alas poliittisen valtataistelun vuoksi.Nyt maksaa paljon ja ei toimi mikään vajaaälyisen meuhkaamisen seurauksena.

Pienillä aivoilla varustettuja politikkoja ei pidä laskea tekemään päätöksiä oikeista vaativista asioista!
Kyse on hyvin, hyvin pienistä surkastuneista aivoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu