Oikeestaan mulle on aivan sama kuka noista kolmesta tulee valituksi seuraavaksi pressaksi.
Toi kallis on kyllä ainut noista kolmesta joka on persoonallinen ja jolla on vahvat perustellut mielipiteet.
hmm..
Vanhanen, Niinistö vai Kallis
13
482
Vastaukset 13
- halvempi..
kuin Niinistö?
- kalliimmaksi
...
- Vanhanen
kalliimmaksi kirjoitti:
...
Siis Niinistöstä pressa
Samahan se kuka noista kolmesta noin niin kuin päiväunistasolla, kun Tarja Halonen tulee kumminkin oikeesti valituksi. Ja ihan hyvin perustein, kun katsoo kilpailijoiden tasoa (=tasottomuutta).
- Jaba_43
Huono puoli on vain se, että Bjarne Kallis saa 1. kierroksella vain alle 3% äänistä ja Halonen saa todennäköisesti yli 40% äänistä.
2. kierros siis ratkaisee, minkä vuoksi sinun kannattaa äänestää Niinistöä, sillä Vanhanen on SAK:n sätkynukke.- John Hålmees
Se Kalliksen mahdollinen 3 % on pois esim. Vanhasen äänistä. Ensimmäisellä kierroksella on useita keskusta-oikeisto-akselin ehdokkaita, jotka kaikki vievät ääniä toisiltaan ja näin vaikeuttavat toistensa mahdollisuuksia. Hölmöläisten hommaa.
- -Arja24
John Hålmees kirjoitti:
Se Kalliksen mahdollinen 3 % on pois esim. Vanhasen äänistä. Ensimmäisellä kierroksella on useita keskusta-oikeisto-akselin ehdokkaita, jotka kaikki vievät ääniä toisiltaan ja näin vaikeuttavat toistensa mahdollisuuksia. Hölmöläisten hommaa.
Vaaleissa ensimmäisellä kierroksella käytännössä valitaan yksi oikeiston ehdokas ja yksi vasemmistolainen ehdokas toiselle kierrokselle.
Vaikka oikeistolaisia ehdokkaita olis 100 niin niille jaetut äänet on pois vasemmistolaisten äänistä ensimmäisellä kierroksella.
ps. mikäli halonen ei pääse ensimmäisellä kierroksella pressaksi, ei hän pääse toisellakaan kierroksella, olipa vastassa sitte Vanhanen Niinistö Kallis tai vaikka Hautala.
Ensimmäisellä kierroksella äänestetään vain Halosen puolesta tai Halosta vastaan, Tuskin ensimmäisen ja toisen kierroksen välissä äänestäjien mielet muuttuu..
- Bestman
Kyllä se vaan on Tarja ja hyvä näin. Kansa tietää.
- Demarivalta alas!
Oletteko kuunnelleet Tarja Halosen viime päivien puheita Venäjän ystävällisyydestä ja globalisaation ihanuudesta?
-Jokainen joka nuo puheet ymmärtää, äänestää kyllä ketä tahansa muuta ehdokasta kuin Halosta. - Joo
Presitentti joka ei tee mitään on varsin sopiva meille.
Halonen on juuri sopiva edustus tetehtäviin.
Maailmalla saadaan mielikuva, että kaikki suomalaisnaiset näyttää Tarja Halosilta.
- Pakkoruotsi
Niinistön kotona kieli on ruotsi.
Tyypillinen Porvari kuvan kannattaja.
Luokkasortaja.- 12v sitte
Elisabet pakkoruotsittajaa kannatti 48% äänestäjistä ja vielä ilman oikeistopuolueitten tukea.
- pexi
MItä tekisimme näin tyhjänpäiväisellä presidentillä kuin Sauli N. Suomalaisten hädän hetkellä kaukomailla lähti suuri johtaja ensimmäisenä pakomatkalle.
Sauli hommasi itselleen viran hovioikeuteen eikä tehnyt päivääkään sitä työtä, palkan muisti nostaa kun veroministeri oli..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241586Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681377- 961171
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R741097Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84789Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48737Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629