Venäjän natsismi

Natsismin ydinajatus on usko oman kansan ylivertaisuuteen ja muiden kansojen leimaaminen ali-ihmisiksi. Venäjän johdosta on kuultu väitteitä, että Ukraina ei ole oikea valtio eivätkä ukrainalaiset ole kansa. Tällä ajattelulla on oikeutettu hyökkäys Ukrainaan ja siellä siviilejä vastaan tehdyt hirmuteot. Lopullisena tavoitteena näyttää olevan ukrainalaisten tuhoaminen kansana.

Tilanne on hyvin samanlainen kuin 1930-luvun lopulla, jolloin Natsi-Saksa aloitti laajentumissotansa. Yhtymäkohdat ovat hämmästyttävän ilmeiset.

Siitä alkoi toinen maailmansota, koska Hitleriä ei heti pysäytetty.

2

154

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta onneksi, venäläisiä kaatunut ja haavoittunut jopa kymmeniä tuhansia yhdessä taistelussa – "Ruvetaan puhumaan jo ihan maailmansodan luokista”

    • Anonyymi

      Jonssin tarjoama UUS-UUS-NATSIMI ei oikein ota tuulta siippissä alle?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe