Työmarkkina-asiat hoidettava sopimalla, tasapuolisesti. Sitä mieltä on Jutta ja niin ovat myös suomalaiset. Ei sanelemalla eikä sortamalla ja osapuolien välille sopua rakentaen.
Presidentin tulee olla koko kansan esikuva ja johtohahmo. Siihen Jutta on sopivin.
Presidentin tulee olla koko kansan esikuva ja johtohahmo. Siihen Jutta on sopivin.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sanelupolitiikka aiheuttaa vastareaktion ja sitten lakkoillaan.
Jutta puuttuu jo ehdokkaana asiaan mimke ei presidentille kuulu.Aika läpinäkyästi kosiskelee ääne
Kaikki presidenttiehdokkaat tuovat mielipiteitään esiin milloin mistäkin.
Kyllä pressa voi ottaa kantaa- ja ehdokkaiden kuuluukin kertoa mielipiteensä kaikista Suomen ongelmista.
Jutta-Jytky tulee !!!
Vaikuttaa järkevimmältä vaihtoehdolta- ja SDP:llä on suuri kannatus työkansan keskuudessa.
Niin puuttui Halla-ahokin asettumalla tukemaan hallituksen vastaisia lakkoja.
Jutta haluaa myös pysäyttää natsahtelun ei enää nats-nats eikä mesimäyriä
Jutta, haluat säilyttää kaksoiskansalaisuuden, miksi?
Miten Jutta voi puhua sopimisesta työmarkkina-asioissa, kun itse SDP:n puheenjohtajana telkkarissa esitti, että nuoret lääkärit pakotettaisiin muutamaksi vuodeksi töihin minne vaan, koska yhteiskunta on maksanut koulutuksen?
Mutta kun sama yhteiskunta on maksanut kaikille suomalaisille koulutuksen, niin tämä pakkotyövelvoite pienennetyllä palkalla koskee siis kaikkia.
Nuorelle lääkärille se olisi n.2500 euroa/ kk. + itse hankittu asunto ja muuttokulut.Työpätkä voisi kestää vain viikkoja ja sitten taas toiselle puolelle Suomea.
Entä perhe, sillä valtaosa nuorista lääkäreistä on naisia vauvaiässä ??
Tätä siis tarkoittaa SDP:n ja Jutan työmarkkinaneuvottelut!
Marinin hallitus
Halusi kieltää Tehyn
Ja Superin lakot
Lain voimalla.
Kuten aiemmin todettu, Jutta on kyllä kaunis ja jopa kaunein, mutta se ei riitä. Samalnalinen kuljetettavissa oleva käskytettävä kuin jokainen puoluekurin alainen kaikkialla muuallakin.
Kekkosten aika on ohi, ellei sitten Halla-Aho, joka vaikuttaa kaikkein omatoimisimmalta, näyttäisi "närhen munat" koko järjestelmälle ultuaan valituksi.
Suomi tarvitsisi kovaotteista toimijaa, joka ei alistuisi kaikenmaailman hyvävelipiirien käskytettäväksi ja lahjottavaksi.
Väyrynen oli ainoa jolla oli täysin omaa EU-politiikan vastaista eli täysin Suomen edun mukaista ajattelua- mutta Jutta on nyt ainoa kansan etua puolustava ehdokas.
Jutta voisi käydä hakemassa ne kreikkiksille lahjoittamat rahat takaisin.
Voisit ottaa selville mitä tarkoittaa LAINA. Kreikka on alkanut maksaa LAINAA takaisin. Jutta oli ainoa joka vaati Kreikalta lainalle takuita. Jutta valittiinkin silloin neljänneksi parhaimmaksi valtiovarainministeriksi.
Tää nykyinen on kaikkien aikojen huonoin valtiovarainministeri jonka toimista valtiontalouden tarkastusvirasto on löytänyt paljon huomautettavaa. Räikeimpänä Orpolle rakennettava tunnin juna neljällä miljardilla. Eikä se liiallinen lainanotto ja valtion omaisuuden myynti mitenkään hyvä asia ole.
Tuli tuosta Jutan sukkanauhakuvasta mieleen että pitää aamulla käydä hakemassa vielä yksi kinkku paistettavaksi.
Jännä että jopa Halla-aho tukee ay-liikkeen lakkoilua.
jutta on hyvässä lihaskunnossa
takapäin, a vot horosho
SOVITTAVA Hakaniemen Hamasin kanssa, millä vauhdilla kansantalouden annetaan rappeutua ?
Lisää lakkoja ettei hallitus vaan saa Suomen hyvinvointia lähemmäksi pohjoismaista tasoa !
Jutta on Suomen lahja Kreikalle. Takkuulla