Satikutia Pekka Haavistolle!

Kiiltokuva-Pekan taustalla vaanii ihan toisenlainen Pekka. Ulkoministeriön virkamiehet ovat sen tulleet tuntemaan:
Haaviston kriitikoita löytyy ennen kaikkea ulkoministeriöstä.

"Tuskin Haavisto kovin montaa ääntä presidentinvaaleissa ulkoministeriöstä saa. Hän on hyvin kärkäs puuttumaan ongelmiin, mikä ei ole välttämättä huono asia, mutta äkkipikaisuus vallankäytön muotona ei välttämättä ole ihan sellainen, jota virkamieskunta hirvittävästi arvostaisi, yksi lähde ulkoministeriöstä sanoo."

"Toinen ulkoministeriölähde pitää Haavistoa itsepäisenä ja jyräävänä. Hän ei halua kuulla sellaisia mielipiteitä, faktoista puhumattakaan, jotka eivät edesauta hänen tavoitettaan, lähde kritisoi."
"Sillä on kiiltokuva, kiltti ja hyvä Pekka, ja toinen puoli, joka ei vastaa oikein ollenkaan julkikuvaa, kolmas ulkoministeriölähde katsoo."

"HAAVISTO otti Tuomiselta al-Holia koskevat asiat pois ja alkoi valmistella Tuomisen siirtämistä toiseen tehtävään. Ulkoasiainhallinnon virkailijayhdistyksen entinen puheenjohtaja, lähetystöneuvos Juha Parikka sanoo, että ulkoministeriössä oltiin järkyttyneitä tapauksesta."

"Mieliala oli se, että mitä ihmettä täällä tapahtuu. Tuominen oli harvinaisen arvostettu osastopäällikkö. Koko hänen osastonsa tuki häntä hyvin vahvasti, Parikka sanoo."
"Parikan mukaan Haavisto käytti valta-asemaansa väärin."

"Perustuslakivaliokunnan mukaan Haavisto toimi vastoin hallintolakia ja ulkoasiainhallintolakia, mutta ministerisyytteen nostamiselle asetettu korotettu syytekynnys ei ylittynyt."

"Haavisto aina luisteli siitä irti, mikä tuli eteen. Haavisto aina luisteli siitä irti, mikä tuli eteen, sanomalla jotakin muuta, että ei se näin mennyt. Pasi pysyi koko ajan samassa. Haavisto oli valmis muuttamaan totuutta sen mukaan, mikä tuntui palvelevan parhaiten hänen selviytymistään asianomaisesta tilanteesta, Parikka väittää."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009961281.html
70552
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 70

Vanhimmat

Nyt mureni kiiltokuva-Pekka!

Äänestä
  • Isiksen ehdokas.

    Äänestä

Pressana simputtamismahdollisuudet mukavasti kasvaisivat !

1Äänestä
  • Eiköhän Pekan pahin miinusmeriitti ole maanpuolustuksen alasajoaloitteet

    Muut ehdokkaat lisäksi ovat selkärankaisia eli akateemisen ainakin perustutkinnon suorittaneita

    Kauemman menneisyyden ansiot:
    Pakolaisten tappaminen nälkään kun luovutti nälkäleirille tarkoitetut elintarvikkeet pyssymiesporukan mustassa pörssissä myyntiin.
    Darfur-virkaan ei ollut oikeasti pätevyyttä mutta pääsi CV:nsä väärennettyään

    Äänestä

  • Puolustusvoimien ylipäällikkönä armeijaa käymätön simputtaja ?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Eiköhän Pekan pahin miinusmeriitti ole maanpuolustuksen alasajoaloitteet

    Muut ehdokkaat lisäksi ovat selkärankaisia eli akateemisen ainakin perustutkinnon suorittaneita

    Kauemman menneisyyden ansiot:
    Pakolaisten tappaminen nälkään kun luovutti nälkäleirille tarkoitetut elintarvikkeet pyssymiesporukan mustassa pörssissä myyntiin.
    Darfur-virkaan ei ollut oikeasti pätevyyttä mutta pääsi CV:nsä väärennettyään

    Iltsin jutusta poimittua:

    "VUONNA 2009 Haavisto ehdotti Vihreän Langan haastattelussa valikoivan asepalveluksen käyttöönottoa.

    Haavisto katsoi, että tekninen kehitys oli ajanut yleisen asepalveluksen ohi.
    "aavisto ei ole itse käynyt armeijaa.

    Haavisto suoritti siviilipalveluksen vuonna 1978 Tampereen keskussairaalan lastenpsykiatrian osastolla.

    Vuoden 2012 presidentinvaalien alla Haavisto ilmoitti kannattavansa jalkaväkimiinat kieltävää Ottawan miinasopimusta. Haavisto vaati, että Venäjä, Kiina ja Yhdysvallat liittyvät Ottawan sopimukseen.

    Kaikki kolme suurvaltaa ovat yhä miinasopimuksen ulkopuolella."

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Iltsin jutusta poimittua:

    "VUONNA 2009 Haavisto ehdotti Vihreän Langan haastattelussa valikoivan asepalveluksen käyttöönottoa.

    Haavisto katsoi, että tekninen kehitys oli ajanut yleisen asepalveluksen ohi.
    "aavisto ei ole itse käynyt armeijaa.

    Haavisto suoritti siviilipalveluksen vuonna 1978 Tampereen keskussairaalan lastenpsykiatrian osastolla.

    Vuoden 2012 presidentinvaalien alla Haavisto ilmoitti kannattavansa jalkaväkimiinat kieltävää Ottawan miinasopimusta. Haavisto vaati, että Venäjä, Kiina ja Yhdysvallat liittyvät Ottawan sopimukseen.

    Kaikki kolme suurvaltaa ovat yhä miinasopimuksen ulkopuolella."

    Eivätkö Venäjä, Kiina ja USA suostuneet meidän Pekkulin ehdotukseen, kuinka kehtaisivatkaan kieltäytyä.

    Äänestä

Pekka on susi lampaan vaatteissa !

Äänestä

Seksuaalisesti poikkeavat on myös muutoinkin poikkeavia ja epävakaata persoonallis-häiriköitä joiden paineensietokyky on olematon . - EI JATKOON -

Äänestä

Ei siitä mitään pressaa tule. On suomalaisilla ehkä kuitenkin senverta älyä.

Äänestä
  • Toivotaan että ne älyn omaavat suomalaiset sitten menevät äänestämään. Ja että ne homopresidentistä haaveilevat eivät muista äänestää.

    Äänestä

SETAn MERSUN TÄHTI - konepellin alla PH-arvo sama kuin jäätyneellä puolukalla 🤣

Äänestä

Haavisto EI ole presidenttiainesta.

Äänestä

Eikä mitään ainesta ,,,,

Äänestä

Halla-aholta tyly kritiikki Pekka Haavistosta: "Mielestäni ei ole Suomen asialla vaan jollakin muulla asialla"

Äänestä

Jussi on rautaa.

Äänestä
  • Jussi! 👍

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Jussi! 👍

    Ja omalla asiallaan fasisti-Halla-aho. Suomen kansaa voi kurjistaa ihan virallisesti. Ei mitään väliä!

    Äänestä

Haavisto vaaransi koko Suomen kansan tuomalla terroristijärjestön jäseniä maahan.

Äänestä
  • Kukaan ei liene vaivautunut pitämään silmällä, mitä nämä naikkoset puuhailevat!

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kukaan ei liene vaivautunut pitämään silmällä, mitä nämä naikkoset puuhailevat!

    no ne tekevät töitä maksaakseen aiheuttamansa kulut takaisin. pekka näin meitä valitsi. tuota ei kyllä usko kuin korkeintaan todellisuudesta vieraantuneet ituhipit. ne elukat eivät koskaan tule tekemään mitään. luultavasti viettävät laatuaikaa uusissa asunnoissaan minne kaikki hankinnat tehty kela rahalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kukaan ei liene vaivautunut pitämään silmällä, mitä nämä naikkoset puuhailevat!

    Rohkeimmat on väittäneet, että Suomen moskeijat toimii TAAS näiden ääriliikkeiden koulutuspaikkoina.
    Pitäiskö kuunnella näitä joilla on asiasta tietoa?

    Äänestä

Haavisto ei sovi Suomen presidentiksi, koska hän ei ole koskaan halunnut toimia eikä ole toiminut Suomen ja suomalaisten hyväksi vaan on aina kaikessa toiminut Suomen ja suomalaisten etua vastaan.

Äänestä

Niinpä niin, ei se Pekka mikään nallekarhu olekaan, vaikka kansa niin luulee!
Huonon käytöksen lisäksi muistetaan vaan hänen omavaltaiset päätöksensä tuoda terroristeja maahamme ym. ulkomaalaisia. Eikähän hänellä ole edes presidentin virkaan tarvittavaa koulutusta! Kummallista on miksi Haavisto on yleensä ehdokkaana saati että häntä jotkut kannattavat! Ei ole luotettava eikä sovellu virkaan missään tapauksessa!

Äänestä

Haavistosta ei ikinä tule SUOMALAISTEN presidenttiä.

Äänestä
  • Tämä on niin totta.

    Äänestä

runk-kari et voi sille mitään että Pek-ka ja Anto-nio on kohta presidentte-jä


hihihi


- Silja -

Äänestä
  • Sinä haukkaat 💩! Voi sinua raukkaa!

    Äänestä

Haavisto voi olla SETAN PRESIDENTTI , MUTTA EI SUOMEN ...🤣

Äänestä

Yllä olvasta linkistä lainattua:

"Poliitikkolähde kertoo pistäneensä merkille, että Haaviston imagoa on rakennettu presidentilliseen suuntaan.

– Hän koittaa välttää vihervasemmistolaiseksi leimautumista ymmärtäen, että jos siinä leirissä on, ei voi saada yli 50 prosentin kannatusta (toisella kierroksella). Se on ollut vihreyden jättämistä vähemmälle ja tiettyä suhtautumista maanpuolustukseen liittyviin kysymyksiin. Pasifistivuosista on tultu aika kauas."

Äänestä

Hienoja kuvauksia ja asiaa tässäkin artikkelissa Pekasta

Kyllä se vaan Haavisto Presidentiksi Suomeen ja suomalaisille.

Äänestä

Onhan tää tiedetty. Jätkä vetää näissä vaalitenteissä nallekarhumaista rooli hahmoaan. Täytyy vain luottaa siihen että äänestäjät eivät mene halpaan.

Äänestä
  • Totta ei ole rujokalloinen nieleskelijä.

    Äänestä

  • Susi lammasten vaatteissa. Hyvä pokka, tyypillinen oinas.

    Äänestä

Hah...hah ....lukulasit harkitusti nokalla ja kun kynä otetaan povitaskusta niin se tehdään media seksikkäästi, hitaasti ja harkitusti. Totuus on taas aivan toisenlainen ja me jotka sen olemme toistuvasti nähneet niin tiedämme kyllä.

Äänestä

Juu, ei tätä Haavistoa voi verrata Niinistöön ikipäivänä. Mentäisiin todella alaspäin Suomen uskottavuudessa. Pekkahan kehui pari kuukautta sitten Venäjän Lavrovia ?? silloin kyllä pisti miettimään että minkälainen heppu tämä oikein on.

Äänestä
  • "Pekkahan kehui pari kuukautta sitten Venäjän Lavrovia ?? silloin kyllä pisti miettimään että minkälainen heppu tämä oikein on."

    Sellainen heppu, joka on tavannut Lavrovin.

    Äänestä

Lavrov oli silloin Pohjoiskoreassa ottamassa hmm.... Kim Jong-unilta poskeen. Palkkiona tuhansia kontteja ammuksia. Ilmeisesti kommunismi toimiikin niin. Onneksi en kuulu siihen ryhmään. Jätetään kommentointi Li Andersonille.

Äänestä

Pelkkää juoruamista tuo on.

Äänestä

Suomen ulkoministeri. Voi toimia kuka tahansa jolla on sosiaaliturva tunnus ja verenpaine. Etuna katsotaan jos asuu B-rapussa .

Äänestä

Ihan tiedossa olleita normaaleja adioitahan nuo olikin...
Ei mitään mullistavaa, maatalaatavaa
Jopa tarpeellisia asioiden hoitoon
Hienos

Äänestä
  • mita sina tarkoita?

    Äänestä

Kiiltokuva on kärähtänyt! 👻

Äänestä

Ylläpidon vihervassari tekoäly koko ajan yrittää piilottaa tämän keskustelun. Joutuu erikseen hakutoiminnolla etsiskelemään että löytää. Ei tarvitse kysyä, ketä se tekoäly äänestäisi. ⛄

Äänestä
  • Tätä olen aina epäillyt. Keskusteluja katoaa tämän tästä - keskusteluja tietyistä aiheista...

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Tätä olen aina epäillyt. Keskusteluja katoaa tämän tästä - keskusteluja tietyistä aiheista...

    Nyt taas yhtäkkiä se hävisi pois etusivulta.

    Äänestä

EI äänestetä Haavistoa!

Äänestä
  • En todellakaan äänestä Haavistoa.

    Äänestä

Harva tietää, että Haavisto arvostaa Rudolf Steinerin näkemyksiä.
Nehän on vielä järjettömämpiä kuin normiuskonnot.

Alla on vain pikkuinen osa jäävuoren huipusta:

"Steinerkoulujen ongelmista ja todellisesta luonteesta on siis tähän asti vaiettu, jopa
siitä, että opetus perustuu suoraan Rudolf Steinerin 1900-luvun alussa tuottamiin, lähinnä hallusinaatioihin perustuviin, oletuksiin ihmisen
''henkisestä'' kasvusta.

Yleisessä tiedossa ei ole edes se, että steinerkouluissa opetetaan mm. astrologiaa biodynaamisen viljelyn muodossa sekä jälleensyntymisoppia ainakin symbolisella tasolla."

Äänestä
  • Kiitos kun kerroit tämän. En tiennytkään. Mutta sen tiedän, että Rudolf Steinerin opeista kannattaa pysyä erossa.

    Äänestä

Presidentin pitää olla tietyllä tavalla tiukka ja omapäinenkin. Julkikuvaltaan Haavisto ei sitä ole, mutta jos tämä salattu puoli nyt on totta, niin ehkä hänessä sittenkin on vaadittavaa jämäkkyyttä taustalla. Harkintaan!

Äänestä

Parturi antaa pekalle satia niin että kuti lentää.

Äänestä

Haaviston kaikki tekemä kertoo hänen kieroudestaan

Haavisto ei ole suorittanut ASEVALVOLLISUUTTA eli on luistanut siitäkin karkuun!

Haavisto on Yli Oppilas eikä ole kyennyt opiskelemaan itselleen minkäänlaista ammattia tai tutkintoa!

Äänestä

Kyllä kiiltokuvat on kadonneet!

Äänestä
  • Suomi ei tarvitse epäaitoja kiiltokuvia, joita meille kovasti yritetään markkinoida. Niiden onttous on jo paljastunut kansan enemmistölle. Nyt tarvitaan järkeä ja kovia hermoja ja niitä löytyy vain yhdeltä ehdokkaalta eli nyt on Jussin aika astua peräsimeen.

    Äänestä

Älä äänestä Pekkaa! Äänestä ennemmin vaikka Juttaa - mutta kaikkein mieluiten äänestä Halla-ahoa!

Äänestä

Haavistosta ei ikinä tule Suomen presidenttiä ja ukko tietää sen itsekin. Haaviston tehtävä on varmistaa Stubbin valinta, sama kuvio kuin Niinistön kohdalla. Kokoomuksen puoluetoimisto laskee vanhan kikan varaan.

Äänestä
  • Milläs kikalla pudotetaan pelistä sekä Haavisto että Stubb? - Äänestämällä Halla-ahoa!

    Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    Milläs kikalla pudotetaan pelistä sekä Haavisto että Stubb? - Äänestämällä Halla-ahoa!

    Juuri niin on äänestettävä.

    Äänestä

Äänestetään numeroa 8. Stubb.

Äänestä
  • Tietenkin äänestämme Halla-ahoa numerolla 5.

    Äänestä

  • Anonyymi00069 kirjoitti:

    Tietenkin äänestämme Halla-ahoa numerolla 5.

    Ilman muuta teemme näin.

    Äänestä

Johan se kiiltokuva hälveni ajat sitten, jos vähänkin seurasi uutisia Haaviston ulkoministerin toimista! Täysin omavaltaisesti rahtasi väkeä maahamme entisten elättien lisäksi! Terroristien kanssa tekemisissä olleita kaiken lisäksi!
Ihmisten ei pitäisi ulkoisen olemuksen antaa hämätä itseään!!!

Äänestä

Haavisto kuitenkin voittaa Suomi24 vastustuksesta huolimatta. 😌 T. Suomen nuoriso vanhukset naiset ja ja maahanmuuttajat.

Äänestä
  • Höpönlöpönlöps!

    Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    Höpönlöpönlöps!

    Kyllä haavistosta tulee presidentti se on jo varma!

    Äänestä

  • Anonyymi00074 kirjoitti:

    Kyllä haavistosta tulee presidentti se on jo varma!

    Älä unta nää!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kiiltokuva-Pekan taustalla vaanii ihan toisenlainen Pekka. Ulkoministeriön virkamiehet ovat sen tulleet tuntemaan:
Haaviston kriitikoita löytyy ennen kaikkea ulkoministeriöstä.

"Tuskin Haavisto kovin montaa ääntä presidentinvaaleissa ulkoministeriöstä saa. Hän on hyvin kärkäs puuttumaan ongelmiin, mikä ei ole välttämättä huono asia, mutta äkkipikaisuus vallankäytön muotona ei välttämättä ole ihan sellainen, jota virkamieskunta hirvittävästi arvostaisi, yksi lähde ulkoministeriöstä sanoo."

"Toinen ulkoministeriölähde pitää Haavistoa itsepäisenä ja jyräävänä. Hän ei halua kuulla sellaisia mielipiteitä, faktoista puhumattakaan, jotka eivät edesauta hänen tavoitettaan, lähde kritisoi."
"Sillä on kiiltokuva, kiltti ja hyvä Pekka, ja toinen puoli, joka ei vastaa oikein ollenkaan julkikuvaa, kolmas ulkoministeriölähde katsoo."

"HAAVISTO otti Tuomiselta al-Holia koskevat asiat pois ja alkoi valmistella Tuomisen siirtämistä toiseen tehtävään. Ulkoasiainhallinnon virkailijayhdistyksen entinen puheenjohtaja, lähetystöneuvos Juha Parikka sanoo, että ulkoministeriössä oltiin järkyttyneitä tapauksesta."

"Mieliala oli se, että mitä ihmettä täällä tapahtuu. Tuominen oli harvinaisen arvostettu osastopäällikkö. Koko hänen osastonsa tuki häntä hyvin vahvasti, Parikka sanoo."
"Parikan mukaan Haavisto käytti valta-asemaansa väärin."

"Perustuslakivaliokunnan mukaan Haavisto toimi vastoin hallintolakia ja ulkoasiainhallintolakia, mutta ministerisyytteen nostamiselle asetettu korotettu syytekynnys ei ylittynyt."

"Haavisto aina luisteli siitä irti, mikä tuli eteen. Haavisto aina luisteli siitä irti, mikä tuli eteen, sanomalla jotakin muuta, että ei se näin mennyt. Pasi pysyi koko ajan samassa. Haavisto oli valmis muuttamaan totuutta sen mukaan, mikä tuntui palvelevan parhaiten hänen selviytymistään asianomaisesta tilanteesta, Parikka väittää."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009961281.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu