Ukraina kosti Venäjän ohjushyökkäyksen

Venäjä on tuominnut Ukrainan iskun Belgorodiin sotarikokseksi.

Lainaus:
Venäjän puolustusministeriö on kertonut tuomitsevansa Ukrainan väitetyn iskun Venäjän siviiliväestöä vastaan. Samalla Venäjä myös kutsui YK:n turvallisuusneuvoston koolle.

– Kiovan hallinto, joka on tämän rikoksen takana, yrittää siirtää huomion pois rintamalla kärsityistä tappioista ja provosoida meitä vastaavanlaisiin tekoihin. Haluamme kuitenkin painottaa, että Venäjän asevoimat iskee ainoastaan sotilaskohteisiin, puolustusministeriö kertoo The Guardianin mukaan.

On siinä turvallisuusneuvostolla ihmettelemistä.

15

226

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Belgorodin kuvernööri Vjatšeslav Gladkov kertoi Perjanataina iskun jälkeen että Ukrainan iskussa vaurioitui kaupungin vesijärjestelmä ja 1 ihminen on kuollut joka sekin johtuen venäläisen ilmapuolustuksen virheestä .

      Kremli kertoi ilman uskottavia kuvia tai videoita tänään että useista raketinheittimistä ammutut ohjukset osuivat luistelurataan keskusaukiolla, ostoskeskukseen, asuinrakennuksiin sekä autoon.

      Kumpaakohan uskoisi Moskovan propaganda mediaa vai ensitietoa paikan päällä olleelta

      😁


      No oikeisiin asioihin Venäjä iski itse sodan suurimmalla ohjusmäärällään Ukrainaan sairaaloihin ja muihin siviilikohteisiin .
      Venäjä käytti yli miljardin euron edestä aseita perjantain iskuissa
      Venäjä iski 158:lla ohjuksella ja räjähdelennokilla eri puolille Ukrainaa. Ilmapuolustus onnistui tuhoamaan niistä 114.

      Iskuissa kuoli ainakin 30 henkilöä kuoli ja yli 160 haavoittui.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        💋 ­­­N­y­­­m­f­­o­­m­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18191068U

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      On ne huvittavia, nuo puolustusministeriön ja Venäjän hallinnon julkilausumat.
      Medvedevin ja Lavrovin puheet kuuluvat samaan joukkoon.

    • Anonyymi

      Venäjän jutut ovat kaikki täyttä sontaa.

    • Anonyymi

      Paskaroippeissa olevia wv istuimia käyvät varastamassa naapurimaasta isonakin sotasaaliina

    • Anonyymi

      Maihinousualuksen kohtalo sai venäläiset housuunlaskuun.

    • Anonyymi

      Ihmetyttää, että Venäjä tehtyään juuri Ukrainan siviilikohteisiin iskun, jossa kuoli 60 siviiliä, Venäjä nyt väittää Ukrainan tehneen sotarikoksen ja vaatii turvallisuusneuvostoa koolle.

      Ryssiltä on mennyt todellisuudentaju ihan sekaisin.

      • Anonyymi

        Venäläiset elävät maailmassa, jossa kaikki heidän tekonsa ovat sankaritekoja ja Ukrainan teot rikoksia.

        Huhheijaa ja rommia pullo!


      • Anonyymi

        Venäjän puolustusministeriö on epätoivoinen. Mitään muuta keinoa omien sotarikosten peittelyyn ei enää ole kuin yrittää kääntää totuus päälaelleen.

        Tilanne on samankaltainen kuin toisessa maailmansodassa vuodelta 1943, jolloin tiedot Stalingradista ajoi Saksan silloisen propagandaministeri Göbbelsin puhumaan totaalisesta sodasta ja saksalaissotilaiden suuresta sankaruudesta Stalingradissa.

        Sota kääntyi Saksan tappioksi, joten propaganda käänsi sen suureksi voitoksi!


      • Anonyymi

        Ja sekin oli omiin. Mainilan laukaukset varmaan sadannen kerran.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjän puolustusministeriö on epätoivoinen. Mitään muuta keinoa omien sotarikosten peittelyyn ei enää ole kuin yrittää kääntää totuus päälaelleen.

        Tilanne on samankaltainen kuin toisessa maailmansodassa vuodelta 1943, jolloin tiedot Stalingradista ajoi Saksan silloisen propagandaministeri Göbbelsin puhumaan totaalisesta sodasta ja saksalaissotilaiden suuresta sankaruudesta Stalingradissa.

        Sota kääntyi Saksan tappioksi, joten propaganda käänsi sen suureksi voitoksi!

        En ymmärrä mitään mitä yrität väittää. Taidat olla aivan sairas.
        Uskot siis, että vain venäläisyys ja maan hallinto voi tuottaa helvetin esikartanon? Sinussahan se on.


      • Anonyymi

        Sinulla vain ei ole mitään muuta kun Venäjä.


    • Anonyymi

      Ukraina saa mitä tilaa. Terveisin nato toimikunta.

      • Anonyymi

        Jep. Uponneita venäläisaluksia ja vanjoja vainaaksi 1200 päivävauhtia.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1050
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      752
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      736
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      716
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      687
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      655
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      76
      613
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      580
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      197
      543
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      111
      537
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      530
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      480
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      47
      442
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      435
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      81
      426
    16. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      64
      416
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      102
      394
    18. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      393
    19. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      392
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      23
      383
    Aihe