Miksihän hamas haluaa lasten ja naisten kuolla gazassa?
Eikö hamasin pitäisi viedä heidät turvaan?
Eikö hamasin pitäisi viedä heidät turvaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihmiskilpi-Hamasilla on tunneleita viisataatuhatta metriä.
Aika paljon sinne mahtuisi siviilejä pommeilta suojaan
Mutta keitä he sitten käyttäisivät Israelin vastaiseen propagandaan, jos siviilit vietäisiin turvaan?
Terroristivaltio Israel ja sen jumalan valitsema kansa tappaa ja teloittaa palestiinalaislapsia. Murhat ja teloitukset tehdään jumalan nimeen.
Amen.
Näin Hamas haluaa kaikkien ajattelevan ja ovat sen tähden valmiita uhraamaan Gazan siviilit ja provosoimaan Israelia kaikin tavoin. Jokainen kuollut siviili Gazassa on Hamasille oiva propagandan väline.
Nimenomaan. Hamas itse rakensi sotilastukikohtia ja asekätköjään sairaaloiden ja UNRWAn jakelukeskuksen alle. Tiesi tasan tarkkaan että vaarantaa näin siviilit, sairaanhoidon ja ruokahuollon. Mutta kun JIHAD. Ihan oikeasti minkälainen porukka toimii näin? Sama kuin Suomi rakentaisi keskeiset taistelutukikohdat päiväkoteihin.
ki ittäähän ne naisensa muulloinkin
Minne heidät voisi viedä turvaan? Ei Gazassa ole ainoatakaan turvallista paikkaa. Israel etsii ja tuhoaa myös kaikki tunnelit, eikä maan päällä ole ainoatakaan paikkaa jota ei pommitettaisi. Rajat on suljettu eikä heitä voi muuallekaan viedä.
Olisikohan Hamasin kannattanut ajatella tuota ennen kuin kävivät israelilaisten siviilien kimppuun? Kyllähän he tiesivät varsin hyvin, että Israel tulee kostoksi pommittamaan Gazaa, mutta eipä se juuri Hamasia kiinnostanut.