Onneksi olkoon, mahtava alennus pensanhinta-perkele tankkailuusi.
Ei pudonnut 1 euroon, vaikka piti?
Miten tässä nyt näin kuitenkin kävi?
Onko pettynyt olo?
No, ei se mitään, etuuksiasi pääsivät samalla kuitenkin leikkaamaan 300-400 euroa kuukaudessa...ja kenties vievät vielä palkasaajana sinulta oikeusturvasikin.
Joten, hyvinhän sinulla meneekin, eikö?
Ei pudonnut 1 euroon, vaikka piti?
Miten tässä nyt näin kuitenkin kävi?
Onko pettynyt olo?
No, ei se mitään, etuuksiasi pääsivät samalla kuitenkin leikkaamaan 300-400 euroa kuukaudessa...ja kenties vievät vielä palkasaajana sinulta oikeusturvasikin.
Joten, hyvinhän sinulla meneekin, eikö?
Vastaukset 142
Vanhimmat
Siellä on vielä liian vähän persuja päättämässä siittä se johtuu ettei bensan hinta ole vielä eurossa...
Saadaanko me sitten ihan oma NATSIVALTIO Suomesta?
Hehän muun muassa äänestivät itse edellisellä kaudella tekemäänsä lakialoitetta vastaan ja näin estivät sen hinnan suuremman laskun
joo, nyt muistan 🤣
"Saadaanko me sitten ihan oma NATSIVALTIO Suomesta?"
Pääasia ettei KOMMUNISTIVALTIO.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18192050g
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Onhan se laskenut huomattavasti siitä mitä hinta oli Marinin sosialistihallituksen aikana lähes 3e litra.
Maailman markkinahinta on laskenut, ahneet bensakauppiaat eivät, vaikka härskejä edelleenkin ovat, kehtaa vaatia enää älytöntä ylihintaansa.
pandemia-ajan velanottoa oli tukemassa koko eduskunta oppositio mukaanlukien, joten turvat tukkoon persuänkyrät.
Persut eivät tukeneet yhtään kun Marin jakoi rahaa artisti- ja bilekavereilleen.
Jos olisi Marinin hallitus, olisi se huomenna noussut takuulla jo 3 €/litra. Eihän ne persut luvannutkaan kun 1,5 €/litra, siispä liioittelet tapasi mukaan ja eihän se siitä enää kovin kaukana ole. Kiitos persut ja myös siitä että eläkkeeni nousee myöskin.
Nyt minäkin alan äänestää teitä.
Todista, missä linkki?
Persut ja Kokoomus vaativat jopa lisää tukia kaikkialle, mutta hallitus ei ihan kaikkeen lähtenyt mukaan. Lyhyt muisti PersuKokkareilla.
Vihreä Marinin hallitus olisi kerta rysäksellä kieltänyt bensa- diesel-autojen käytön, moni köyhä olisi joutunut jalkamieheksi tai pyöränpolkijaksi, kun hänellä ei olisi ollut varaa sähkö, hybridiajoneuvoon. Taas oltaisiin kärsitty sähköpulasta, sähkökatkoilla peloteltu ja vessan käyttöä olisi rajoitettu.
Kovasti Marinin hallitus jo romutti moottoriajoneuvoja, ei ole kestävää kehitystä maksaa käyttökelpoisesta tavarasta romutuspalkkioita.
Punikki ja seittemän kommaria hermoile🤣🤣🤣🤣
On kyl.
persutko sinun eläkettäi nosti? HHHHEHHEHHEHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!
Ilman mitään linkkiä, niin marin puhui 3-3,5 € litran polttoaineen korotuksista ja aiemmin ajavansa polttomoottori autojen poistamisesta liikenteestä.
Kestävää kehitystä jättää auto luontoon mätänemään?
Iltapäivälehtien arkistot ovat vapaasti käytettävissä. Käy sieltä vähän virkistämässä muistia.
5 centin äänestäjät, siinäpä hyvä kuvaus persuäänestäjistä, buhahahahaaa....
Kuhan nuo kokkareet lennähtää Finnairilla Floridaan, persut häviää kui kärpäset pakkasella.
Tuon "5 centin äänestäjät" tulemme muistamaan, se tulee perssujen eteen vielä monen monta kertaa, se on satavarmaa, haha.
Edellinen hallituks nosti myös jakeluvelvoitetta, joka olisi nostanut bensan hinta 30c ja PS perui sen.
Oppositiosta persut eivät peruneet yhtään mitään, etenkään kun sellaista korotusta bensan hintaan ei ole ollut olemassakaan.
Peruivat tuon kun pääsivät hallitukseen. Jakeluvelvoite ei noussut, kiitos PS.
En - mulla ei ole edes autoa.
Äänestin PS:ää, koska äärivasemmistolainen huulipunahallitus tuhosi Suomen talouden ja terveydenhuollon.
Pandemia ja sota sen pilasi, edellinen hallitus piti suomea pystyssä, ei tullut lamaa, konkursseja eikä työttömyyttä. Tajuutsä pöhkö?
Tyhmempi uskoisi tuon mutta todellisuudessa korruptoituneet päättäjät ovat myyneet ja tuhonneet kansalaisten omaisuutta jo 90 luvulta lähtien ja syylliset olisi syytä laittaa pikkuhiljaa vastuuseen tai tämän maan talous kaatuu täysin ja kaikki ovat leipäjonoissa...
Juu, pandemia oli poliittinen juttu, ei suinkaan mikään sairastuttava virus. Kaikki kiinni ja naama peittoon. Ja Marin oli huippuosaaja lääketieteessäkin!
Korona-pandemia jatkuu, mutta nuo nykyiset politiikot ei tajua, että se on vaan politiikkaa!
Ja sinä olit ainoa joka sen tiesi jo etukäteen 🤣🤣🤣
HÖPÖ HÖPÖ - olet reppana vihervassaripropagandan uhri.
Et itse ymmärrä, että velkaatumisen juurisyynä on aluperin Antti Rinteen järjetön hallitusohjelma, jota huulipunahallituskin käytti.
Siitä varoitettiin jo 2019 ja nyt silloiset uhkakuvat ovat valitettavasti materiaalisoituneet.
Mitään pandemiaa ei koskaan ollut, oli pelkkä nuha. Sodan varjolla taas kommunistit nosti kaiken hintaa ja uhosi vielä venäjälle aiheuttaen todellisen uhan suomen turvallisuudelle. Jumalauta että koko maailma nauroi suomelle, kun huumetokkurainen pissis julisti, että suomi on sotinut venäjää vastaan ja voittanut, kun historiasta voi lukea (joka osaa lukea,ilmeisesti punikit ei osaa tai ei ymmärrä lukemaansa) että suomi on sotinut neuvostoliittoa ja etenkin ukrainalaisia vastaan ja hävinnyt, N-L otti vain sen minkä halusi (pääasiassa petsamon) ja antoi rääpäleen armosta pitää itsenäisyyden, varmaan saman pissiksen mielestä punaiset voittivat suomen vapaussodan 1918, vaikka tosiasiassa punaisilta uhoilijoilta lörähti löysät pöksyyn alle 4 kuukauden ja uhriutumista ja ulinaa kuuluu vielä tänäkin päivänä..
Kommunistihallitus tuhosi suomen ihan kokonaan terveydenhuollon, talouden, turvallisuuden, jakeli rahat itselleen , hyväveljilleen ja ulkomaille. Vasemmistolainen päättäjä on juuri niin tyhmä kuin hänen äänestäjänsä, kummankaan ymmärrys ei riitä tajuamaan, että kaikki se mitä suomessa nyt tapahtuu, on seurausta punikkihallituksen typeristä ja täysin holtittomista toimista
Tajuutsä v--un biojäte?
No, ethän sä tajua.
Marinin hallitus kriisiytti ja tyhmistytti ihan konkreettisesti suomalaiset. Marini pääministerinä luuli ja näytti, että bilettämällä Suomi saadaan nousuun, mutta toisin kävi. Hinnat ja korot nousivat pilviin, nuoriso sairasti ennennäkemättömällä tavalla, itsetuhoisuus ja huumekuolemat kasvoivat. Hoitojonot kasvoivat kriisiksi, hoitajapula kasvoi ennennäkemättömän suureksi. Marinin hallitus tuki Koronassa ja sähkölaskuissa vain itseään ja muita hyvätuloisia.
Sokea viherpunavassuri torjuu tosiasiat. Kaiken huonon sai aikaan Marinin hallitus, myös Soten, jonka kapeat raamit ja rahoitusmalli, pieni budjetti karsivat suomalaisten hyvimvointipalveluita jo Marinin hallituksen aikana ja edelleen. Marinin hallitus laati kovasti lisää oikeuksia maahanmuuttajille ja sukupuolisesti erilaisille, mutta jätti Suomen asiat hoitamatta, siksi kaikki kriisiytyi, ja Orpon hallitus joutui ottamaan vastaan kaaoksessa kaikin tavoin olevan Suomen tilan Marinin hallituksen jäljiltä. Kiitä kaikesta huonosta Marinin hallitusta viherpunavassuri, jäljet johtavat sylttytehtaalle.
Harva kuolee tavalliseen flunssaan, mutta Koronaan kuoli hirmuisesti ihmisiä, myös nuoria ja terveitä.
Eivätkä sairaalat ruuhkaudu flunssapotilaista kuten Koronapotilaista välillä ruuhkautuivat.
Monisairaat kuolivat silloin, immuniteettivaste oli heillä heikko.
Ennen kuin menimme EU:hun, ei Suomessa ollut leipäjonoja. Ei myöskään ollut arvonlisäveroa, palveluissa ja tuotteissa. Miettikääpä sitä. Kuta suurempaa poliitikkojen katrasta elätämme, sitä enemmän tulee maksuja lisää. Varmaan Natokin tuo jonkun lisäveron. Katsos, Valtiolla ei ole rahaa, jos ei kuppaa kansalta.
Veron alennus oli äärimmäisen typerä teko, josta on maalle enemmän hattaa, kuin hyötyä.
Talous- ja ympäristöasiantuntijat pitävät pelkän polttoaineveron alentamista vääränä ratkaisuna.
Olisi pitänyt samalla nostaa jakeluvelvoitetta, olisi pysytty paremmin mukana ilmastotavoitteissa. Pelkkä polttoaineveron alennus on kuin äänestäjien kosiskelua toisarvoisella asialla.
Samojen "asiantuntijoiden" raamattu on helsingin sanomat ja yle... Ja opinahjo joku nykyajan sirola-opisto. Pitäisiköhän asiaa kysyä ihan oikeilta asiantuntijoilta.
Höpöhöpö, asiantuntijat eivät ole persuja vaan oikeasti kirjanoppineita ja siten asioista tietäviä.
Mä oon uskollinen muuten vaan, eikä päähän nouse nyt muuta ajatustakaan.
On muuten vaan mukava olla rasisti, kenties natsikin?
Mä olen myös akselerationisti.
Onks se akselerationisti perssujen "yliopiston" korkein titteli?
Bensan hinta tippuu ja veroprosentti pienenee. Uusi vuosi alkaa upeasti, kiitos hallituksen!
Sinisilmäisenä näet vain nuo, sinua odottaa kuitenkin yllätyksiä, jotka eivät ole pieniä eikä mukavia.
Hallituksen kädet ovat syvällä taskuissasi.
Mitä yllätyksiä?
Punikkien lakkojako tarkoitat?
Tiedät itsekin, hallituksen leikkaukset ja työelämän heikennykset kohdistuvat sinuunkin.
Ei kohdistu. En elä tukien varassa ja maksan entistä vähemmän veroja.
Jos nyt ajattelee puolueettomasti, niin taisi olla onni, ettei sittenkään saatu kaadetuksi tätä hallitusta kesällä.
Ei kohdistu minuunkaan, en saa minkäänlaisia tukia ja eläkkeeni nousee.
Puhutko nyt siitä, kuinka halutaan päästä eroon laiskoista ja tyhmistä vasemmistolais työntekijöistä heikentämällä irtisanomissuojaa? Siinä tapauksessa asia koskee vain sinua ja tovereitasi ja tervehdyttää suomen työmarkkinoita.
Marinin hallitus pilasi koko Suomen. Suurin osa suomalaisista ei kärsi Orpon hallituksen toimista, päinvastoin, he, jotka kärsivät, olisi aika ottaa järki käyttöön ja miettiä mitä voisi tehdä ihan itse omalle tilanteelleen eikä jäädä voivottelemaan, voivottelemalla eivät asiat parane.
Kyllä asioihin voi itse vaikuttaa eikä jäädä tumput suorina vain öllöttämään. Joka tekee kunnolla työt, varmaan saa työpaikan pitää, työttömänä ei kuulukaan pitkiä aikoja olla, jos on työkuntoinen, jos työ ei ole sopiva, sitten kannattaa kouluttautua toiselle alalle eikä jäädä huonoon. Jos ei omalta paikkakunnalta löydy sopivia töitä, sitten pitää muuttaa kasvukeskuksiin.
Sairaista ja ikäihmisistä yhteiskunta pitää edelleen huolta ja antaa perustoimeentulon.
hmmm... orpohan jo väläytti että eläkkeiden indeksikorotukset laitetaan jäihin ja persut komppasi.
Toki tiedämme tämän faktan, jos persut ja kokkareet olisivat olleet aina vallassa,mitään eläkkeitä ei edes olisi.
Persut ovat pelkää passsskaaa.
Olet vapaaehtoishommissa jakamassa leipäkasseja köyhille ja itsellesikin.
Mitä kitiset? Ihan sama mitä polttoaine maksaa, sitä ostetaan jos tarvitaan. Saatko kenties kädestä suuhun -palkkaa? Olisit opiskellut ja päässyt parempipalkkaisiin töihin niin ei tarvitsisi nyt itkeä jotakin polttoaineen hintaa.
kela-avustuksilla pensan hinnalla ei ole sinulle mitään merkitystä.
niinpä, vassari kulkee julkisilla, ja aina pummilla.
Persut sitä tiladtojen mukaan tekevät, vassarit ovat rehellisiä ja kunniallisia kansalaisia.
Onhan tuo bensa hinta Emä-maassamme tippunut aika mukavasti, näyttäisi olevan luokkaa 75 dollarisenttiä litra. Ei paha
https://ycharts.com/indicators/us_gas_price
t haans
Sinun emämaasi on ihan toisessa suunnassa. Siellä on jopa kananmunatkin lopussa.
Yli kolme vuotta on vielä aikaa laskea sitä bensan hintaa. Se ei käy yhtä helposti kuin Marinilta miljardien pikavippien ottaminen.
Veronalennus tuo 300-400 euroa vuodessa lisää, eikä mitään etuuksia leikata. Niitä leikattavia etuuksia on vain loisijoilla.
Töissä ollaan ammattitaidolla eikä vain siksi että irtisanominen on tehty mahdottomaksi. Että kun se laki astuu voimaan, omasta työpaikasta lähtee ainakin kaksi suunsoittajaa aika äkkiä.
Toivottavasti minun työpaikaltani ne kolme turvanrepijää vege, en jää kaipaamaan.
Ei ole olemasskaan mitään veronalennuksia, palkat kylläkin nousevat, eläkkeet myös
Ootas kun näet eteesi lankeavat leikkaukset, otan osaa.
Elitisti-ärkkopee Hentrikssonit vain lentelee lentokoneella välillä Pietarsaari-Helsinki ei koske bensan hinta ärkko elitistejä
Vihervassut lentävät ympäri maailmaa eräässä hupiohjelmassa. Joku Amazin race se oli. Turhaakin turhempaa lentämistä. Mutta eihän VIHERVASSUJEN hupilentäminen tuota päästöjä, pelkästään muiden.
En, vaan niiden kymmenien miljardien jotka vasemmisto taas lahjoittaisi ulkomaille jos olisivat vallassa.
Ei ulkomaille vaan omille vähävaraisillemme.
Nyt se on todistettu, persuäänestäjä myy nahkansa 5 centillä.
Noh, se on melko sopiva arvo rupusakille.
Jännä juttu, jos korotusta olisi tullut 5 centtiä, niin se olisi itkun paikka, mutta laskeminen on yhtä tyhjän kanssa. Tehdään mitä tahansa, niin kaikki on perseestä. Some päivitykset ovat kuivattaneet sanojen kirjon, nyt hoetaan vain yhtä ja samaa ja tietysti suomipoikaa kiinnostaa enemmän alapää kuin yläpäässä kolisevat tyhjät tynnyrit.
Globalismi on hyvinvointi yhteiskunnan syöpä...
Suomen velkaantumiseen syyllinen on Antti Rinteen hallitusohjelma, jota Sanna Marininkin hallitus noudatti.
Nyt vihervassarit haluavat kiistää tämän toisiasian.
Totta - tässä yksi lukuisista varoituksista vuodelta 2019
"Ekonomisti varoittaa: Hallitusohjelma ja valtion velkaantuminen on valtava riski"
https://www.salkunrakentaja.fi/2019/06/valtio-velkaantuminen-riski/
EN..........VAAN SIKSI , ETTÄ KALTAISTESI PUMMIEN SIIVELLÄ ELÄMINEN LOPPUU NYT .. 🇫🇮. PS. 🇫🇮. .
Ei köyhien kurittaminen auta mitään tässä tilanteessa vaan itse asiassa vain nopeuttaa talouden negatiivista kehitystä suomessa ollen pelkkää ideologista kokoomus höttöä?🤦🤦🤦
Vierihoidossa olevat joutuvat töihin tai tinkimään elintasostaan.
Viher- vassarriden kummilapsen - laittomat maahamme tunkeutujat jää ilman puuroa Suomessa , joten paluu takaisin lähtömaahan on parasta mitä elintasoturisti voi elämältään odottaa.......Hyvästi 💩🎶💩
Viherpunavasemmiston köyhyyden tukeminen vain kasvattaa köyhyyttä ei vähennä sitä.
Orvolla ei ole kanttia lopettaa kaikkia turhia hyvävelivirkoja suomesta ja näin tehdä todellisia säästöjä me olemme vääjäämättömästi menossa kohti täystuhoa?🤦🤦🤦
PÄINVASTOIN !!!!!
Huulipunahallituksen SOTE oli vain hallintohimmeli, jossa punikit saivat kallispalkkaisia virkoja.
Orpo ei tee uutta SOTEa, mutta alueita yhdistetään toisiinsa ja sotealueiden määrä vähenee.
Höpö höpö kaikki alkoi jo 90 luvulla tähän ovat syyllisiä kaikki vanhat vallassa olleet puolueet siitä asti miettikääs hetki sitä kannattaisiko suomen erota koko eusta nato jäsenyyden myötä on ihan varteenotettava ehdotus tai ainakin lopettaa eun älyvapaiden käskyjen vastaanottaminen suomessa?🤔🤨🙄
HUH HUH!!!!
Kirjoitustaidostasi päätellen et ole päässyt edes peruskoulua läpi ja kommenttisi olemattomasta asiasisällöstä päätellen et ymmärrä yhteiskunnasta mitään.
Ihanan kaunis Riikka!
https://tomialatalo.files.wordpress.com/2023/12/image-46.png
Tiedoksi sinulle Riikka Suomen kansa tukee sinua ja sinun säästötoimiasi. Seisomme sinun takanasi kaikenmaailman kommari viherpiipertäjiä vastaan!!!
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010062829.html
Nyt on aika näyttää kirjaimellisesti KAAPIN PAIKKA noille kommareille! Olemme SODASSA kansainvälistä kommunismia vastaan ja sen suoraan sanoen pitäisi alkaa jo näkyä! Nyt äkkiä voimaan poikkeuslaki! On aika pidättää kommari AY-liikkeen johtajat ennenkuin on liian myöhäistä!!!
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010059603.html
Tarvittaessa armeija ja Nato joukot mukaan peliin jos ei muuten osaa lopetaa ajoissa!!!
https://tomialatalo.files.wordpress.com/2023/12/image-45.png
Mikään tuskin muuttuu paremmaksi suomessa ennenkuin persuja on enemmistö eduskunnasta ei orvolla nytkään ole kanttia tehdä säästöjä niistä oikeasti turhista menoista vaan ideologisesti kurittaa vain köyhiä mikä ei todellisuudessa auta yhtään mitään päinvastoin lisää pahoinvointia yhteiskunnassa ja nopeuttaa koko talouden vääjäämätöntä romahdusta?🤦🤦🤦
IDI
Avaaja lisää: EI myöskään tullut Sanna Marinin sähköalea.
Itse veti korona-ailaan Korona Alea(olutta) ja sekö oli suurin saavutus?`
SDP: on muuttunut. Jos SDP osallistuu nyt PresidenttiKISSAAN, NIIN nähdäänkö tätä KISSAA enään? Kissankiusaaja töissä, näet
t .avaaja
Juhuu
Sähkön hinta romahti
Sähkön pörssisopimusten määrän arvioidaan nousseen noin 30 prosenttiin kaikista sopimuksista.
kepu Linthilä vain tyhjäsi eduskunnan baarikaappia kun olisi pitänyt sähkönhintaa alentaa...,,,
Jiihaa
Jopa 40 senttiä litralta – polttoaine halpenee reilusti Ruotsissa
Ruotsissa bensiini ja erityisesti diesel halpenevat – ja selvästi enemmän kuin Suomessa.
Ruotsi on aina hoitanut talouden paremmin kuin suomi mistähän johtuu...
Orvon keskiaikainen köyhien kurittaminen ei yksinkertaisesti kannusta vaan ajaa entisestään pahenpaan loukkuun vähävaraisia eikö tästä ole puhuttu jo vuosikymmeniä että suomessa ei ole mitään työvoimapulaa vaan palkanmaksu pula ja orjatyön teettäminen on yksiselitteisesti halveksittava ihmisoikeusrikos?🤔🤨🙄
ÄLÄ VALEHTELE!
Orjuus kielleettiin jo silloin kuin Suomi oli osa Ruotsia! Vuosi oli 1336 - tiesitkö?
Ruotsissa tipauttivat juuri bensan hintaa 40 c/litra. Ja se oli jo ennestään reilusti halvempaa kuin Suomessa.
Hihkukaa persut vasta sitten kun pystytte samaan.
Ja kun jakeluvelvoite ensi vuonna kasvaa niin... BUUAAHHAHHAAAAAA
Kyllä on persujen uskottavuus niin mennyttä.
Kuten sanottu mikään ei muutu paremmaksi suomessa ennenkuin persuja on enemmistö eduskunnasta siellä on orpo pääministerinä...
No niin hyväksi ei Suomessa minkään tarvitse muuttua, joku rääpy sentään.
Kyllä persuja on jo ihan riittävästi, jos vain olisi haluja tehdä uudistuksia.
Kiva, kun PS muistaa äänestäjiään bensanalennuksilla, Haavisto ja vihreät muistavat vain maahanmuuttajia ja ulkomaalaisia hyvällä eivät koskaan Suomea ja suomalaisia mitenkään, vaan siirtävät Suomen hyvinvointia pois suomalaisilta kaikessa. Viherpunavasemmistopolitiikka toimii aina Suomen ja suomalaisten edun vastaisesti toitottaen koko ajan kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia, jonka perusteella voi tehdä mitä tahansa huonoa Suomelle ja suomalaisille.
Olette te persut halvalla höynäytettäviä.
En näe mitään muuta vaihtoehtoa kun äänestää persuja niin kauan että he ovat enemmistö eduskunnasta muutoin mikään ei muutu paremmaksi suomessa se on jo tullut nähtyä...
En ole äänestänyt, enkä äänestä. Nykyinen hallitus tietenkin tukee yrittäjiä, jotta nämä voivat nyhtää mahdollisimman paljon työläisten lompsista manitsua. Aina niillä on kädet työläisen lompakossa.
Ei ihminen tyhmyydelleen mitään voi. Mutta että pitääkö silti olla vielä persukin?
Ruotsissa laskee polttoaineenhinta vuodenvaihteessa -40 c suomessa ehkä 4 c jos jakelukartelli ei toisin päätä? Kuitenkin hyvä jotta hallitus vaihtui jos vihpun hallitus olisi yhä , olisi ollut vaikeaa tukea ruotsin natojäsenyyttä moisen sikamaisen pensanhinnan lasku vuoksi. Ruotsi ottaa melkoisen edun nyt nuuskamatkailu saa lisää boostia myös viina on ruotsissa halpaa länsirajan kauppa tulee kiihtymään ,pystyykö suomi korvaamaan jakeluyhtiölle pohjoisen pensarallin ? Olisiko fiksua nyt nostaa myös alv ja tupakka ja viinaveroa lisää , lappilaisten elintaso saattaa nousta liian korkeaksikin ruotsin pirulliset vedätykset tuo heille suunattomasti eurovaluuttaa, miksi vitusssa suomi on pohjolan tyhmin kansa ja itsetuhoisin juuri siksi
Sannan jallitus hallitus oli hilaamassa bensan hintaa 3 euroon litra, vuosi sitren bensa maksoi euron enemmän kuin nyt, jotain 2,70 litra.
Demareiden ja muiden ryyssien syytä pitää suut supussa, nolaatte vaan ittenne.
Öljysheikit sen tekivät, vedättivät länsimaita kun nämä tyhmyyksissään laittoivat venäläisille pakotteita 🤣🤣🤣
Arbeit macht frei sanoi persu ja meni lakkoon.
JEDEM DAS SEINE Jokaiselle persulle ansionsa mukaan :D
Punikin itkua kun työttömyyskorvauksilla ei voi enää loisia ja pitää lähteä töihin.
Kelaluuseripersuna sinulla ei ole huolen häivää.
Täällä persut juhlii bensan hinnan alennusta :DDD
Me muut ollaan juhlittu sitä jo puoli vuotta, mutta yhtä turhaan.
kato rinsessa ruusunen heräs, luitko aloituksen?
Äänestän Persuja, koska niiden päätökset on Enemmän Suomalaisille hyödyksi, ku muiden ei oo ollenkaan😂
niin, sä et tiedä hallituksen aikeista sitten mitään 🤪
Kyllä minä äänestin Ohisaloa, mutta eipä se auttanut!
Muista äänestää Suomen Kommunistista Puoluetta.
Myin itseni 5 centillä, onkohan minussa jotain vikaa?
voit olla ylpeä itsestäsi 🤣
Persujen itku&öyhö alennus 5 centtiä.
Mitä Persu siihen?
"Nyt ei vituta enää yhtään" 🤣🤣🤣
Kaikki tolkun ihmiset äänestävät persuja.
Jos olisi edellinen vihervasemmistohallitus nyt remmissä, niin kyllä nostaisivat veroja. Ensimmäisenä katsoisivat aakkosia, a niinkuin alkoholi ja b niinkuin bensiini. Sen pidemmälle eivät pystyisi jatkamaan.
Viiden pennin persut, siinäpä meillä oikea hallituspuolue, mitä pahaa me suomalaiset ollaan oikein tehty?
Niin polttoaineiden hinnan alennushan ei koske kuin persuja? Korkeasta energia hinnoista johtuva inflaatiokin koskee siis vain persuja vai? Voi iesus kuinka yksinkertaista ja tyhmää vihervasurit onkaan. Ideologista sotaa käydään omaa kansaa vastaan ja lietsotaan kahtiajakoa ilmeisesti aputinin ohjeiden mukaan. Paljonko r.ssä teille maksaa?
Pitää muistaa myös, että ilman persuja edellisen hallituksen jakeluvelvoitteen noston perumista ei olisi tapahtunut ja se olisi nostanut bensan hintaa n. 30 centtiä
Jakeluvelvoitteen noston perumista ei
OLE PERUTTUKAAN.
Tottakai kun tankksa200 litraa se on kokonaiset 10€ Persut on ihan kympin puolue
ei kannata yrittää persuille selittää asioita numeroina, yli hilseen menee.
ei ne rahan päälle muuta ymmärrä kuin että sitä ei saa repiä...
Mikä pilkan aihe tämä on? Meidän pitäisi kaikkien olla vihaisia niille valituille edustajille, jotka toimivat päinvastoin kuin vakuuttavat ennen vaaleja. Ja niitä riittää puolueesta toiseen. Joo, PS teki ihan historiallisen laajuisen huijauksen ja toimii kaikessa päinvastoin kuin vakuutti, mutta pienemmässä määrin siihen on kyllä saanut tottua jokainen. Mikä se Marininkin temppu oli toimia puolueen ääniharavana samalla, kun tiesi jo lähtevänsä ihan muihin puuhiin.
Sekö on ratkaisu, että pilkataan sitten eri puolueen äänestäjiä? Eikö pikemminkin se, että tehdään asialle jotakin ja vaaditaan tuolta sirkukselta ahkeraa työtä sen eteen, minkä eteen heidät on äänestetty työtä tekemään. Eihän tässä ole mitään mieltä! He huijaavat mennen tullen, saavat äänen, ja sitten kurjistavat kansaa mielivaltaisesti, hykertelevät ja taputtelevat itseään olalle oivasta työstä. Ja kansa odottaa seuraavia vaaleja.
Mandaatti on tehdä sitä, mitä on sanonut tekevänsä. Ei mikä sattuu kivoimmalta tuntumaan. Ei meistä kukaan mukaan voi työpaikalle päästyään alkaa puuhastelemaan jotakin muuta, kuin mihin on palkattu. Ei pidä näidenkään voida.
Rauhoitu ja mieti missä tilanteessa olemme. Ei pidä kuunnella vaalipuheita, vaan uskoa vain poliitikkojen tekoihin. Ilmeisesti Aloittaja on nuori kapinallinen. Ei taida omatkaan lupaukset aina pitää. Niinpä, elämä opettaa. Leuka kohti rintaa ja eteenpäin.
Pidätkö hyväksyttävänä, että kansaa edustamaan halutessaan on ok valehdella suut ja silmät täyteen tullakseen valituksi, ja sen voi ohittaa käden huitaisulla, että "vaalipuheita, hehe"?
Teetkö sinä noin hakiessasi työpaikkaa? Huijaat minkä kerkeät ja sitten heittäydyt toimimaan oman mielesi mukaan, kun saat paikan? Ja työnantaja vain hohottaa, että voi näitä työnhakulupauksia, no voi voi, katsotaan josko seuraava sitten. Ai että.
Marinin aikana bensa maksoi 2,99 nyt 1,99 ja laskee yhä 👍. On siinä laskua jo kerrakseen. Tekee tuhansia euroja autoilijaa kohti.
Minä käyn tankkaamassa Ruotsissa ja saan 40 sentin alennuksen bensasta!!!
Katkeran ja kateellisen punikin öyhötystä: eduskuntavaaleissa sodomiitti-vihervassari-jauhojengi koalitiolle tuli kunnolla turpaan.
Persuille pitää tehdä 5 centin pajatsoja
No tee - vaikka ei taida onnistua sinulta.
Valitettavasti olen, nyt tajuan että minua kusetettiin.
Sorruit siis Sannan "strategiseen äänestämiseen" ja te punikit käristte rökäletappion.
Jauhojengi-hallitus nosti bensan hinnan 2,60 euroon.
Nyt bensaa saa jo alle 1,80 euron, eroa on 80 centtiä.
persut nosti sipilän hallituksessa bensaveroa saman verran kun nyt laskivat, siis +-0 lopputulos.
Luulen että persuja äänestettiin olutveron alennuksen takia 3 centtiä/tölkki. Tällä persut laskevat saavansa jopa 10 000 euron säästöt vuodessa.
Jauhohallitus nosti bensan hinnan 1,5 eurosta 2,60 euroon.
Lämmitysöljyn hinnan alle eurosta 1,5 euroon.
Jauhohallitus nosti myös ruuan ja kulutustavaroiden hintoja yli 30%.