Gazasta vapautuneet Israelilaiset panttivangit olivat vankeina joskus tunneleissa ja useimmiten vankeina tavallisissa Palestiinalaiskodeissa jotka tukevat Hamasin terrorismia.
20v.Maija Lok oli 55 vrk.vankina,olin aina sidottuna joka paikassa Palestiinalaisperheet ovat aina aseistettuja ja valmiina tappamaan vangit jos karkaisimme.
Turhaa puhua Gazan siviilien puolesta koska he tukevat 100% Hamasin toimintaa.
Nuorin Israelilainen panttivanki on 12 kk.vauva jonka vanhemmat tapettiin 7.10.
20v.Maija Lok oli 55 vrk.vankina,olin aina sidottuna joka paikassa Palestiinalaisperheet ovat aina aseistettuja ja valmiina tappamaan vangit jos karkaisimme.
Turhaa puhua Gazan siviilien puolesta koska he tukevat 100% Hamasin toimintaa.
Nuorin Israelilainen panttivanki on 12 kk.vauva jonka vanhemmat tapettiin 7.10.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Semmosta propagandaa tänään. Joka päivä jotain uutta ja sitten jauhetaan viikko näitä samoja uudestaan, uudestaan, uudestaan…
”Nuorin Israelilainen panttivanki on 12 kk.vauva jonka vanhemmat tapettiin 7.10.”
Kumpi tappoi, Hamas vai Israel?
Hamashan ne murhasi.
Dronella? Ei.
Luultavasti rynkyllä tai fileerausveitsellä.
Yksi panttivanki kertoi olleensa vankina UNRWA:n lääkärin kotona ja toinen UNRWA:n opettajan kotona.
Ohimennen: UNRWA:n hallusta löytyi 250 rakettia.
Myös YK on Gazassa Hamasin puolella.
Esim. ei suostu antamaan sokeritautisille panttivangeille elintärkeitä lääkkeitä.
Aikaisemmissa sodissa YK ambulansseillaan hoiti Hamasin kuljetukset.
YK:n sairaala oli Hamasin ammusvarikko. YLE-reportteri filmasi toimintaa.
Israelissa UN käsitettään lyhennykseksi sanoista Unwanted No-ones, eikä syyttä.
Järkevintä olisi tuhota koko gasa ja antaa siivottu rauniokasa takaisin egyptille. Sitten seuraavana länsiranta kuriin. Jos vastapuoli on sitä mieltä että Israel pitää tuhota, niin se vastapuoli pitää tuhota ensin .
Aivan kuten kaikki palestiinalaisetkin. Israel, tuo ihanien ihmisten maa. Palvelun laatu kuin Neuvostoliitossa.
Hamas voitti demokraattiset vaalit vuosia sitten mutta länsimaista on turha puhua demokratioina.
Sen sijaan että länsimaat olisivat hyväksyneet demokraattisten vaalien tuloksen ja palestiinalaisarabien kansan tahdon, niin länsimaat nostivat valtaan oman nukkehallintonsa (Abbasin joukkio), joka oli kärsinyt murskatappion vaaleissa hamasille.
Hamasin vaalivoitto oli vuonna 2006
Sen jälkeen ei ole uskallettu kansan mielipidettä kysyä.
Kansan jota pidetty kurjuudessa ja pidetty ihmiskilpinä.
Myös Hitlerin puolueesta NSDAP:sta tuli Saksan valtiopäivien suurin puolue vuonna 1932 demokraattisissa vaaleissa. HAMAS on terroristijärjestö, ja jos sitä äänestää ja kannattaa on terroristi. Siis, yli puolet Gazan äänestäjistä on terroristeja, puhumattakaan aivopestyistä lapsista ja nuorista.
HAMAS:
https://www.youtube.com/watch?v=pjOEJumoABg&ab_channel=CBNNews
IDF on Israelin puolustusvoimat, jota hallitaan kuten sivistysvaltion puolustusvoimia kuuluukin hallita.
Hamas ole sen kummempi kuin ne terroristijärjestöt, jotka perustivat Israelin puolustusvoimat 1948. Itse asiassa Hamas on vähemmän raaka.
👍 👍 👍
Kuuntelepa mitä ihmiskilpi huutaa kännykkävideoillaan. Netistä löytyy.
Hamas pääsisi valtaan tänäkin päivänä. Näin se aivopesu toimii.
En kuuntele enää yhtään valheuutista joka puhuu hamasterveysministeriöstä.
Satanistien valtakunta tuhoutuu kuitenkin pian joten turha sen kuulumisiin on tuhlata aikaansa.
Jokainen uutinen suomessa joka sanoo sanat "hamasterveysministeriö" on valheen levittäjä ja terrorismin kannattaja. Koska mitään terroristiministeriötä ei kuulu edes tunnustaa ministeriöksi.
Kuuntele sinä vaan uutiset omalla äidinkielelläsi, niin ehkä ymmärrät niistä jotain. Jos nimittäin ymmärrät suomea yhtä huonosti kuin kirjoitat.
Jumala tekee Armon
Päättämät edustajat eivät.
https://www.youtube.com/watch?v=xEl2ggcar4s
t. ex-rauhanturvaaja (Lebanon since 73- 81)
Kun hamas nousi valtaan niin se hallitsi myös kouluja joissa piiskattiin lapsia opiskelemaan koraania ja murhaamista. Näin koko kansa kasvoi terrorismin kannattajaksi. Se ei ole pelkkää profilointia kuten terrorismin rakastajat valehtelee.
Samoin kuin suvakit, vihervasemmisto otti haltuun meidän oppilaitokset niin nyt on kiellettyä sanoa tyttöjä tytöiksi ja lapset on ahdistettu sukupuolettomuuteen.
Jos pahuus näin helposti leviää "vapaassa" maassa niin kuinka se leviää väkivallan maassa?
onneksi tuli tekoäly persujen avuksi.
On tärkeää tuhota koko gazan muslimien väestö, jotta heistä ei kasva uusia
terroristeja.
Olen eri mieltä uskon jos nyt Gaza 20 000 terroristi huomenna ovat 10 000
Israel ei oppinut Amerikasta
2001 Amerikka hyökkäsi Afganistan koska ollut 10 000 terroristi
Nyt siellä 20 0000
2003 Amerikka hyökkäsi Irak nyt irak
Terroristi yli opisto ,Terroristi yliopisto Trump sanoi 2019
Tämä on hyvä länsimaissa tiedostaa eli palastinssa on nyt terroristien määrä jopa nosussa niin pitää olla entistä tarkempi kun sinne avustuksia jateaan että ei mene näille uusille terroristeille.
Verta kutsu verta
minä en uskon terroristi sana ,Terroristi on paksu sana ,Venäjä sano Ukraina terroristi
Amerikka sanoi Vietnami terroristi
Huomenna jos Venäjä hyökkää suomea .Venäjä media sanoa Suomalaiset terroristi
älä huoli sana terroristi
En usko, että Israel pyrkii siihen.
HAMAS on terroristijärjestö kaikilla mittapuilla mitattuna. Se on nimenomaan terroristijärjestö, jonka toiminta tähtää islamilaisen diktatuurin pystyttämiseen eikä vain Israelin alueelle, vaan pitkin maailmaa. HAMAS aikoo hävittää juutalaiset maailmasta, täsmälleen, kuten Hitler ja hänen hännystelijänstä Euroopassa ja Lähi-Idässä.
Valhe on valhetta, eivätkä kaikki "vääräuskoiset" eivät ole niin tyhmiä kuin perusmuslimi kuvittelee.
ISIS ja HAMAS ja NSDAP ovat kuin kolme marjaa.
Sinä kannatat terroristeja.
Minä tiesin hamas ja isis ovat terroristi ennen sinä tiedä mitä hamas ja isis on
Mutta joskus herätä kysymys mitä tuo terroristi he ovat tehnyt
Tappaa naisia ja lapsia mitä muita bomi rajatta mitä mutaa
No mitä USA ja Venäjä ovat tehnyt mitä terroristi ei tehnyt
Uskotko sanoa Amerikka ja Venäjä ja kohta israel ovat terroristi valtio. Minä uskon uskotko sinä en usko haheha
hahehe
Se on vanha peli jos sanon halua sota loppu Venäjä ja Ukraina joka sano sinä kannata Venäjä
Suomalaiset missä sanavapaus on
Olet oikeassa. Terroristi on sellainen hahmo, joka näkyy vain vastapuolen tähtäimessä. Puolueettomien tahojen pitäisi pystyä pysymään puolueettomina edes sen takia, että rikoksiin saadaan puututtua. Muuta tapaa tuomita meillä ei ole.
Jos haluat voitta terroristi sota
Ensi maailma täytyy päätä kuka on terroristi kuka ei
Terroristi sana se on sama Rasisti sana kaikki käytä toisia vasta
Se menee, sitä ei voi välttää. Kaikkia ei myöskään voi tuhota.
"ISIS ja HAMAS ja NSDAP ovat kuin kolme marjaa"
Likud on neljäs, selvästi ainakin ISIS:iä ja Hamasia pahempi vielä.
Niin, sodat harvoin päättyy tasapeliin.
Kuka määrää, kuka on terroristi? Jos se voidaan päättää jo etukäteen, ennen kuin sota on edes kunnolla alkanut?
Miten on mahdollista tuomita ketään etukäteen?
Jos ase tehdas ja aseta kauppa menee kiinni sota loppu maailmasta tiedä se minun unta .Paljon ihmisiä jäi työtön myös suuri valtio häviä paljon rahaa ,kuka maksaa sitten vero
Suomeksi: Hamasin perustajan poika paljastaa totuuden Hamasista ja YK:sta.
https://www.youtube.com/watch?v=QzQVoF8hDK4
Uskomattoman tyhmää juttua. Mitähän sieniä tuolle tyypille on syötetty. Onkohan edes henkilöllisyys se, mitä väittää.
Toki teitä hamaksen tukita harmittaa kun hän kertoo teistä ja yk:sta totuuden.
Valtioterroristi Israel voisi halutessaan muuttaa hieman politiikkaa duhteessa palestiinalaisiin ym niin halutessaan sanoipa siitä Ben mitä hyvänsä?
Tällaisiin on turha edes kommentoida kun ei järkipuhe mene perille.
Israel ei ole terroristi, vaan se on Lähi-Idän ainoa demokratia, jossa vallitsee mm. uskonnonvapaus ja yhtäläinen äänioikeus. HAMASin "laki" on sharia, jolla ei ole oikeudenmukaisuuden eikä ihmisarvon kanssa mitään tekemistä.
Israel ei murhaa siviilejä, eikä lähetä lapsia TNT-reppu selässä tarkastuspisteille. Kun arabit ovat pakottaneet siviilt jäämään Gazaan itse aiheutetun hyökkäyksen alle, ei voi syyttää IDF:ää.
Kyllä se kohta muuttuu. Vanha paskiainen vetää loppukiriä vielä kun voi.
KYLLÄ VOI SYYTTÄÄ. Kukaan normaalijärkinen ei tapa siviilejä edes sen takia, että vihollinen olisi pakottanut heidät jäämään.
Sikakin on sentään eläin verrattuna israelilaispelleihin.
Kun puhutaan "palestiinalaisista", ollaan jo nielty arabien syötti. Sellaista kansaa ei ole ollut eikä ole vieläkään kuin palestiinalaiset. Israel on Israel ja arabit ovat arabeja.
Palestiinanjuutalaiset ovat arabeja ja Israel on valtio missä asuu sekä juutalaisia että muslimeja.
Uusmaalaisetkin ovat, vaikka Israel sen kuinka kiistäisi.
Tavallinen suomalaisperhe on terroristi. Jatkosodan aikana Suomen armeija perusti keskitysleirejä Petroskoin kaupungin venäjänkielisille. Niihin vietiin vanhuksia, naisia ja lapsia. Pelkästään vuoden 1942 aikana niissä kuoli nälkään, sen tuomiin sairauksiin, kovaan pakkotyöhön ja vartijoiden ampumina yli 3500 vanhusta, naista ja lasta. Samaan aikaan vapaana eläviä kuoli samalla alueella ihmisiä noin viidesosa tuhatta asukasta kohden. Jos sodan jälkeen olisi ollut olemassa kansainvälinen sotarikoksia käsittelevä kansainvälinen tuomioistuin niin kymmenet jos ei sadat suomalaiset olisivat saaneet tuomion sotarikoksista.
Palestiinalaisen ja Hamasin jäsenen ero on olematon. Siitä johtuu se, että lähes kaikki Hamasin kuolleet jäsenet leimataan medialle palestiinalaissiviileinä. Ja iso osa siviileistä on Hamasin jseniä tai kannattajia.
Kyllä, se sotkee noita lukuja. Tulee välillä sellainen vaikutelma, että jompi kumpi valehtelee, Israel tai Palestiina, mutta laskutapa vain on eri.
Luotetaan kumpaankin eli hamas kertoo 22 000 siivilä kuollut ja isreal kertoo että 10 000 hamas taisteliaa kuollut eli gazassa on nyt kuollut 32 000.
Hamas luokittelee siviileiksi myös niitä, mitkä Israel luokittelee terroristeiksi. Terroristin määritelmä on aina hieman ongelmallinen, kuten aiemmin ketjussa todettu.
"Turhaa puhua Gazan siviilien puolesta"
Panttivankeja oli alunperin 240, joista osa oli samoissa paikoissa. Gazassa on aika paljon enemmän perheitä kuin ne reilut sata, jotka ehkä ovat majoittaneet vankeja.
Israel on kyllä parhaansa mukaan yrittänyt pommittaa vangit kuoliaiksi ja ampunut kuoliaaksi varmasti 3 vankia, todennäköisesti ainakin neljä.
Aloitus on siis Venäjän trollin logiikkaa. Voi olla myös täysin tärähtynyt kotimainen hörhö.
Sekin on syytä muistaa, ettei israelilaisten juttuihin aina ole uskomista, usein ei ollenkaan. Ainoastaan jos ne pyytävät rahaa, silloin ne ovat tosissaan.
👍👍👍
Välillä tolkun asiaakin sekaan!
Mihin nuo sinun luvut perustuu? Suomen mediaan vai mistä hait nämä 3-4?
Joko niiden 40 päättömän vauvan päät ovat löytyneet?
Entäs ne sähköhellassa tuhkaksi uunitetut?
Anonyymi
2024-01-02 13:16:36
Juuri näin; lähdekritiikki!!
>><On a never-before-seen scale, Israel’s extensive bombing campaign 𝙝𝙖𝙨 𝙩𝙖𝙧𝙜𝙚𝙩𝙚𝙙 𝙗𝙤𝙩𝙝 𝙙𝙞𝙨𝙥𝙡𝙖𝙘𝙚𝙙 𝙘𝙞𝙫𝙞𝙡𝙞𝙖𝙣𝙨 𝙖𝙣𝙙 𝙘𝙞𝙫𝙞𝙡𝙞𝙖𝙣 𝙞𝙣𝙛𝙧𝙖𝙨𝙩𝙧𝙪𝙘𝙩𝙪𝙧𝙚, 𝙞𝙣𝙘𝙡𝙪𝙙𝙞𝙣𝙜 𝙝𝙤𝙨𝙥𝙞𝙩𝙖𝙡𝙨, 𝙐𝙉-𝙧𝙪𝙣 𝙨𝙘𝙝𝙤𝙤𝙡𝙨, 𝙢𝙤𝙨𝙦𝙪𝙚𝙨, 𝙘𝙝𝙪𝙧𝙘𝙝𝙚𝙨, 𝙗𝙖𝙠𝙚𝙧𝙞𝙚𝙨, 𝙬𝙖𝙩𝙚𝙧 𝙩𝙖𝙣𝙠𝙨, 𝙖𝙣𝙙 𝙚𝙫𝙚𝙣 𝙖𝙢𝙗𝙪𝙡𝙖𝙣𝙘𝙚𝙨.
https://reliefweb.int/report/occupied-palestinian-territory/gaza-death-toll-has-increased-40-percent-compared-temporary-humanitarian-truce
Pakko pommittaa kunnolla, jos tavoitteena on saada rakennukset hajalle. Rapatessa roiskuu!