Palkansaajien viesti työehtojen huononnuksia on tiivistetty kahteen sanaan PAINAVA SYY.
Painava syy on vastustaa saavutettavien etujen, työehtojen leikkaamasta, eli palkansaajien ostovoiman heikentämistä.
Painava syy on vastustaa työttömyysturvan leikkausta ja heikentämistä useilla eri tavoilla.
Painava syy on sosiaaliturvan leikkaaminen, kun Suomessa on 280.000 työtöntä työntekijää hakemassa työtä te-toimistoissa.
Median uutisoinnin mukaan yli puolet suomalaisista hyväksyy aloitetut poliittiset lakot, joilla vastustetaan työehtojen yksipuolisia heikennyksiä ja sosiaaliturvan leikkauksia. Sosiaaliturvan leikkauksilla ei asiantuntijoidenkaan mukaan ole työllisyysvaikutuksia.
Tässä AKT:n tiedotteesta lisätietoa:
Hallitusohjelman työelämäheikennyksiä
Sairaussakko
Potkulaki
Määräaikaisuuksien helpottaminen
Takaisinottovelvoitteen poistaminen alle 50 henkeä työllistävistä yrityksistä
Lomautusilmoitusaikojen lyhentäminen viikkoon
Lakko-oikeuden rajoitukset
Palkankorotuskatto sovittelijan kädet sitomalla
Työntekijöiden edustusjärjestelmien ohittaminen lailla
Järjestäytymättömän kentän sopimisoikeudet
Yrityskohtaisten työehtosopimusten mahdollisuus alittaa lain taso
Nämä hallituksen esitykset heikentävät sinun ja monen läheisesi työelämää välittömästi ja hyvin konkreettisesti. Siksi sinulla – ja meillä kaikilla – on painava syy vastustaa niitä päättäväisesti.
AKT ei voi katsoa sivusta vuosikymmenten aikana rakennettujen työelämän pelisääntöjen romuttamista. AKT osallistuu poliittiseen työtaisteluun, jolla vastustetaan hallituksen työelämäheikennyksiä.
Painava syy
30
371
Vastaukset
- Anonyymi
Menkää sairaana töihin. Varsinkin jos olette töissä vanhusten ja sairaiden kanssa. Ei teitä voi estääkkään töihin menemästä jos olette kykenevä sinne saapumaan.
Itse aloitan flunssaisena ainakin kiertämään kaikkia pieniä yksinyrittäjien puljuja lähikaupungeissa, muistan kätellä ja nuolla vähän ovenkahvoja samalla reissulla niin varmasti leviää tämä hyvä kaikille :-) Tätähän te halusitte, sairaita ihmisiä yrityksiin, minä ainakin haluan olla osa ja antaa teille ainakin tämän yhden sairaan ihmisen yritykseenne! ;-)- Anonyymi
PS. Olen koulussa töissä joten vaikka olisittekin kotona eristyksissä monisairaana, mutta jos teidän lapsi käy koulua niin sieltä saatte myös tämän hyvän itsellenne! :-)
Onneksi olkoon, muistakaa kiittää demokraattisesti valittua hallitusta! :)) - Anonyymi
Perustele miksi työnantajan pitäisi maksaa palkkaa, vaikka et tule töihin?
Yksi päivä on aika vähän, kun työnantaja kuitenkin maksaa pitemmistä poissaoloista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perustele miksi työnantajan pitäisi maksaa palkkaa, vaikka et tule töihin?
Yksi päivä on aika vähän, kun työnantaja kuitenkin maksaa pitemmistä poissaoloista.Ruotsissa selvitys vaikutuksista keskeytettiin oikeistohallituksen toimesta. Mistä se kertoo?
https://yle.fi/a/74-20037176
Tuota asiaa voisi pohtia, loppu onkin tarpeetonta palkansaajan aseman heikentämistä EK:n pyynnöstä. - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Lässyn lässyn.
Et voi väittää tietäväsi, miten sopimusvapaus toteutetaan koska siitä ei ole lakia eikä edes lakiesitystä. Osapuoliakaan ei ole kuultu.
Olet vauhkoontunut - Anonyymi
Kun matalapalkka-alojen palkka on hyvin matala, niin jopa yhdenkin sairauspäivän vähentäminen palkasta on iso ongelma.
Jotta palkka ei pienene, niin pelkona on että pienipalkkaiset tulevat sairaina töihin. Sairauden alussa kuume on ehkä matalampi, ja töitä saattaa jaksaa tehdä puolikuntoisena, mutta virukset leviävät työtovereihin.
Myyjät, hoitajat, opettajat, kirjasto- työntekijät, linja-autokuljettajat jne. toivoisi olevan sairauden ensimmäisenä päivänäkin kotona lepäämässä, täydellä palkalla, jotta virukset eivät leviä.
Sairaana ei pitäisi yhtenäkään päivänä hyvinvointivaltiossa olla työpakkoa palkan menettämisen uhalla.- Anonyymi
Työnantaja kärsii siitä, ettei työntekijä tule töihin.
Pitäisikö kuitenkin työntekijän maksaa korvausta työnantajalle varsinkin pienissä yrityksissä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työnantaja kärsii siitä, ettei työntekijä tule töihin.
Pitäisikö kuitenkin työntekijän maksaa korvausta työnantajalle varsinkin pienissä yrityksissä?Tuota voi pohtia ja sopia vaikka koeajasta vuodeksi tai kahdeksi ja esim. pienille yrityksille.
Voisiko käydä niin, että menisi herkemmin töihin kipeänä, vaikkei niin jaksa tehdä mitään. Tulisikohan siitä asiallisesta syystä potkut?
Loput hallituksen esittämät palkansaajan aseman heikennökset voi unohtaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota voi pohtia ja sopia vaikka koeajasta vuodeksi tai kahdeksi ja esim. pienille yrityksille.
Voisiko käydä niin, että menisi herkemmin töihin kipeänä, vaikkei niin jaksa tehdä mitään. Tulisikohan siitä asiallisesta syystä potkut?
Loput hallituksen esittämät palkansaajan aseman heikennökset voi unohtaa.Tuo vaikuttaa siltä että työntekijä on tyhmä ja/tai moraaliton ja tarvitsee työnantajaa ohjaamaan häntä oikealle polulle.
Kun ihmisten ura on yleensä nousujohteinen, niin missä vaiheessa hän muuttuu hetkessä elävästä eläimestä vastuulliseksi ihmiseksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo vaikuttaa siltä että työntekijä on tyhmä ja/tai moraaliton ja tarvitsee työnantajaa ohjaamaan häntä oikealle polulle.
Kun ihmisten ura on yleensä nousujohteinen, niin missä vaiheessa hän muuttuu hetkessä elävästä eläimestä vastuulliseksi ihmiseksi?Niiin, jos ihmisen pitää valita leivän ja sairaana töihinmenon väliltä, niin kumman hän valitsee?
Mitä luulet, miksi Ruotsin oikeuistohallitus keskeytti selvityksen tekemisen 1. sairaspäivän palkattomuudesta. Toki syynä voi olla kustannussäästä, mutta vähän epäilen.
- Anonyymi
Kaikille Suomalaisille tiedoksi, että kokonaisuus on seuraava !
Eduskunta ja hallitus muodostetaan Suomessa eduskuntavaalien tuloksen kautta !
Kun on kyseessä enemmistö hallitus, niin se voi lainsäädännön kautta muuttaa mitä hyvänsä asioita Suomessa !
Eri asiat edellyttävät eri suuruista enemmistö suhdetta lakia muutettaessa !
Edunvalvontajärjestöillä ei ole vastaavaa (parlamentaarista) valtaa !
Mutta, edunvalvontajärjestöillä on Suomessa oikeus poliittiseen lakkoon, jossa ei ole aikarajaa !!! Poliittinen lakko kohdistuu hallitukseen ja eduskuntaan !
Siis, poliittinen lakko on mahdollinen vaikka työehtosopimukset olisivat voimassa !
Näin ollen Suomessa on mahdollista laillisesti vesittää eduskuntavaalien tulos poliittisen lakon avulla !!
Mutta, kysymys tietenkin kuuluu......, mihin Suomessa tarvitaan eduskuntavaaleja ???
Sanottakoon vielä, että halutessaan Suomalaiset olisivat voineet rajata poliittisen lakon laillista kestoa jo vuosikymmeniä sitten, mutta Suomalaiset eivät ole halunneet sitä tehdä !! Tällä on valitettavasti yhteys Suomen heikkoon talouskehityksen !!
Siis, aivan Länsimainen demokratia Suomi ei ole !!- Anonyymi
Tuo on provosoivasti kirjoitettu, mutta pitää pääosin paikkansa.
Työlait kaipaavat uudistamista, mutta samalla kertaa, kun pienen klikin valtaa vähennetään, täytyy eduskunnan ottaa vastuu minimiehdoista. Työlainsäädäntö on pääosin kunnossa, mutta minimipalkkaa pitäisi pohtia.
Minimipalkka toimii mittarina sille, missä vaiheessa kyse on esimerkiksi heikommassa olevan hyväksikäytöstä.
Lainsäädännön pitää myös varautua siihen, ettei meillä ole tulevaisuudessa montaakaan yleissitovaa työehtosopimusta. Järjestäytymisaste pienenee ja 99% yrityksistä ei pääse edes neuvottelemaan sopimuksista.
Jostain syystä SAK haluaa hallituksen neuvottelevan sen kanssa, mutta SAK ei itse halua pienyrityksiä neuvottelemaan työehtosopimuksista. Kahdet standardit, kuten Neuvostoliitossakin oli. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on provosoivasti kirjoitettu, mutta pitää pääosin paikkansa.
Työlait kaipaavat uudistamista, mutta samalla kertaa, kun pienen klikin valtaa vähennetään, täytyy eduskunnan ottaa vastuu minimiehdoista. Työlainsäädäntö on pääosin kunnossa, mutta minimipalkkaa pitäisi pohtia.
Minimipalkka toimii mittarina sille, missä vaiheessa kyse on esimerkiksi heikommassa olevan hyväksikäytöstä.
Lainsäädännön pitää myös varautua siihen, ettei meillä ole tulevaisuudessa montaakaan yleissitovaa työehtosopimusta. Järjestäytymisaste pienenee ja 99% yrityksistä ei pääse edes neuvottelemaan sopimuksista.
Jostain syystä SAK haluaa hallituksen neuvottelevan sen kanssa, mutta SAK ei itse halua pienyrityksiä neuvottelemaan työehtosopimuksista. Kahdet standardit, kuten Neuvostoliitossakin oli.Jatketaan vielä tätä meidän Suomalaisten ja Suomalaisen yhteiskunnan analysointia !
Tuo edellä kerrottu poliittisen lakon rajoittamaton kesto liittyy siihen, että Suomalaiset edellyttävät jopa demokraattisissa parlamentin äänestyksissä ns varaohjelmaa, eli sen vuoksi emme salli poliittisen lakon aikarajoitusta !! Haluamme uuden hallituksen vaikka ennen seuraavia eduskuntavaaleja !
Saman tapainen tilanne on valtion johdossa, jossa Suomessa on virassa yhtäaikaa kaksi korkeilla valtuuksilla toimivaa poliittista johtajaa, eli Pääministeri sekä Tasavallan Presidentti ! Ihmisjoukon toiminnan ja johtamisen kannalta aivan utopistinen tilanne ?
Tässä on kysymys varaohjelman lisäksi siitä, että Suomalaiset valitsevat Presidentiksi ensi sijaisesti isähahmoa eikä valtiojohtajaa !?
Näiden asioiden taustat ovat satojen vuosien takana, jossa Suomalaiset ovat eläneet pienenä kansana idän ja lännen rajalla ja kokeneet uhkaa idästä joko Ruotsin osana tai yksin !?
Me olemme aina eläneet varuillamme ja ns linnoituksessa !
Taloudessa tämä linnoituksessa eläminen näkyy niin, että julkiset menot ovat Suomessa 55% BKT:stä !!?? Karmean korkea luku !? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatketaan vielä tätä meidän Suomalaisten ja Suomalaisen yhteiskunnan analysointia !
Tuo edellä kerrottu poliittisen lakon rajoittamaton kesto liittyy siihen, että Suomalaiset edellyttävät jopa demokraattisissa parlamentin äänestyksissä ns varaohjelmaa, eli sen vuoksi emme salli poliittisen lakon aikarajoitusta !! Haluamme uuden hallituksen vaikka ennen seuraavia eduskuntavaaleja !
Saman tapainen tilanne on valtion johdossa, jossa Suomessa on virassa yhtäaikaa kaksi korkeilla valtuuksilla toimivaa poliittista johtajaa, eli Pääministeri sekä Tasavallan Presidentti ! Ihmisjoukon toiminnan ja johtamisen kannalta aivan utopistinen tilanne ?
Tässä on kysymys varaohjelman lisäksi siitä, että Suomalaiset valitsevat Presidentiksi ensi sijaisesti isähahmoa eikä valtiojohtajaa !?
Näiden asioiden taustat ovat satojen vuosien takana, jossa Suomalaiset ovat eläneet pienenä kansana idän ja lännen rajalla ja kokeneet uhkaa idästä joko Ruotsin osana tai yksin !?
Me olemme aina eläneet varuillamme ja ns linnoituksessa !
Taloudessa tämä linnoituksessa eläminen näkyy niin, että julkiset menot ovat Suomessa 55% BKT:stä !!?? Karmean korkea luku !?Olen hiukan eri mieltä presidentin roolista.
On varmaan totta, että monet äänestävät isähahmoa, mutta sillä ei ole onneksi niin väliä koska presidentin valtaa on vähennetty Kekkosen ajoista.
Lakkoja hallitusta tai eduskuntaa vastaan ei tarvitsisi olla lainkaan koska poliittinen vastuu toteutuu vaaleissa ja mielenilmauksia varten on mielenosoitukset.
On ihan varmaa, että mielenosoituksilla viestit menevät perille ihan yhtä hyvin koska ne kertovat kuinka monin on mitäkin mieltä. Sen sijaan lakko, jolla vain tuotetaan taloudellista tuhoa ja haittaa ihmisille, on verrattavissa vaikkapa tuhopolttoon.
Tuhopolttokin perustuu vahingon tuottamiseen eikä raha välitä siitä, onko sitä tuhlattu savuna ilmaan vai seisottamalla koneita ja ihmisiä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen hiukan eri mieltä presidentin roolista.
On varmaan totta, että monet äänestävät isähahmoa, mutta sillä ei ole onneksi niin väliä koska presidentin valtaa on vähennetty Kekkosen ajoista.
Lakkoja hallitusta tai eduskuntaa vastaan ei tarvitsisi olla lainkaan koska poliittinen vastuu toteutuu vaaleissa ja mielenilmauksia varten on mielenosoitukset.
On ihan varmaa, että mielenosoituksilla viestit menevät perille ihan yhtä hyvin koska ne kertovat kuinka monin on mitäkin mieltä. Sen sijaan lakko, jolla vain tuotetaan taloudellista tuhoa ja haittaa ihmisille, on verrattavissa vaikkapa tuhopolttoon.
Tuhopolttokin perustuu vahingon tuottamiseen eikä raha välitä siitä, onko sitä tuhlattu savuna ilmaan vai seisottamalla koneita ja ihmisiäPoliittinen vastuu....Mikähän poliitikolla on sanktiona jos tekee huonoja päätöksiä ja tuhoaa maan talouden vaikkapa? En muista lukeneeni tästä missään.
Tai mikä sanktio jos ei pidä vaaliLUPAUSTA?
Näistä pitäisi mielestäni tuomita maasta karkotukseene vähintäänkin, saa henkensä pitää. Ehkä pitäisi koko perhe pistää samaan veneeseen myös, olisi joku tolkku tässä hommassa.
Ja mitä tulee niihin poliitikkojen palkkioihin niin ne voisi huoletta puolittaa, ei tällä maalla ole varaa moisiin. Ja samoin poliitikkojen määrä tulee puolittaa, aivan järjetöntä rahan tuhlausta.
Hyvä kun kerrankin on lähdetty leikkaamaan mutta leikataan nyt sitten sieltä missä sitä läskiä on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliittinen vastuu....Mikähän poliitikolla on sanktiona jos tekee huonoja päätöksiä ja tuhoaa maan talouden vaikkapa? En muista lukeneeni tästä missään.
Tai mikä sanktio jos ei pidä vaaliLUPAUSTA?
Näistä pitäisi mielestäni tuomita maasta karkotukseene vähintäänkin, saa henkensä pitää. Ehkä pitäisi koko perhe pistää samaan veneeseen myös, olisi joku tolkku tässä hommassa.
Ja mitä tulee niihin poliitikkojen palkkioihin niin ne voisi huoletta puolittaa, ei tällä maalla ole varaa moisiin. Ja samoin poliitikkojen määrä tulee puolittaa, aivan järjetöntä rahan tuhlausta.
Hyvä kun kerrankin on lähdetty leikkaamaan mutta leikataan nyt sitten sieltä missä sitä läskiä on.Poliittinen vastuu on sitä, ettei tule valituksi uudelleen.
Vaalilupauksista tulee mieleen, että Rinne tuomittiin laittomasta lakosta, ei vappusatasesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen hiukan eri mieltä presidentin roolista.
On varmaan totta, että monet äänestävät isähahmoa, mutta sillä ei ole onneksi niin väliä koska presidentin valtaa on vähennetty Kekkosen ajoista.
Lakkoja hallitusta tai eduskuntaa vastaan ei tarvitsisi olla lainkaan koska poliittinen vastuu toteutuu vaaleissa ja mielenilmauksia varten on mielenosoitukset.
On ihan varmaa, että mielenosoituksilla viestit menevät perille ihan yhtä hyvin koska ne kertovat kuinka monin on mitäkin mieltä. Sen sijaan lakko, jolla vain tuotetaan taloudellista tuhoa ja haittaa ihmisille, on verrattavissa vaikkapa tuhopolttoon.
Tuhopolttokin perustuu vahingon tuottamiseen eikä raha välitä siitä, onko sitä tuhlattu savuna ilmaan vai seisottamalla koneita ja ihmisiäPresidentin valta ja asema ovat esimerkillisiä Saksassa ! Presidentin valta siellä on seremonialinen !
Saksassa poliittisena johtajana toimii Kansleri (pääministerin vastine) !
Näin se pitäisi Suomessakin olla, koska ihmisyhteisö ei toimi tehokkaasti kahden yhtäaikaisen johtajan johtamana ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliittinen vastuu on sitä, ettei tule valituksi uudelleen.
Vaalilupauksista tulee mieleen, että Rinne tuomittiin laittomasta lakosta, ei vappusatasesta.Kävisikö sinulle että murhaajalla olisi murhaajanvastuu, jos lupaa ettei enää murhailis enää jatkossa, ainakaan niin paljoa?
Jos nyt kuitenkin murhaa niin ainakin sitten lupaa uudestaan ettei enää murhalis....jos nyt kuitenkin vielä murhailee niin sitten se on jo median ajojahtia! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kävisikö sinulle että murhaajalla olisi murhaajanvastuu, jos lupaa ettei enää murhailis enää jatkossa, ainakaan niin paljoa?
Jos nyt kuitenkin murhaa niin ainakin sitten lupaa uudestaan ettei enää murhalis....jos nyt kuitenkin vielä murhailee niin sitten se on jo median ajojahtia!Lakien pitäisi olla selkeitä ja siksi minun on vaikea nähdä, miten vaalilupauksista voisi tehdä sitovia.
Ihan esimerkkinä, jos joku olisi luvannut edistää idänkauppaa, niin olisiko sitä pakko edistää tälläkin hetkellä rangaistuksen uhalla?
Miten hallitukset voitaisiin muodostaa kun puolueilla on erilaisia toistensa kanssa ristiriidassa olevia tavoitteita?
Hallitukset olisivat vähemmistöhallituksia tai sitten jos kaksi puoluetta ovat keskenään täysin samaa mielstyyä, niin niiden pitäisi olla yksi puolue. Se johtaisi englantilaiseen kahden puolueen järjestelmään. - Anonyymi
Niin, hallitus on muuttamassa voimassaolevaa sopimusta ja oikein säätämällä lakia.
Kuka on siis rikkomassa työrauhaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, hallitus on muuttamassa voimassaolevaa sopimusta ja oikein säätämällä lakia.
Kuka on siis rikkomassa työrauhaa?Vain niitä sopimuksia tarvitsee noudattaa, jotka on itse tehnyt.
Jarin ei tarvitse maksaa Pekan ruokaa, vaikka Kaisa olisi niin Simon kanssa sopinut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain niitä sopimuksia tarvitsee noudattaa, jotka on itse tehnyt.
Jarin ei tarvitse maksaa Pekan ruokaa, vaikka Kaisa olisi niin Simon kanssa sopinut."Jarin ei tarvitse maksaa Pekan ruokaa, vaikka Kaisa olisi niin Simon kanssa sopinut."
Tarvitseeko Kaisan maksaa Jarin lasten yliopistokoulutus (50.000 €/lukukausi), vaikka Kaisalla ei ole rahaa maksaa omien lastensa vastaavaa koulusta?
Tarvitseeko Simon maksaa Pekan ja Jarin erikoislääkärin isoja palkkioita, vaikka hän itse joutuu sairaampaa jonottamaan yleislääkärille viikkoja?
Tarvitseeko Liisan maksaa enemmän jakeluoikeuksista, vaikka hänellä ei ole varaa omaan autoon?
Entäs moottoriteiden rakentaminen ja ylläpito? Pitäisikö autoilijoilta periä moottoriteillä tullimaksut kuten Ruotsissa tehdään?
Pitäisikö kaikki lapsilisät maksaa Kelan kautta vain pienituloisille, jolloin köyhien lapsiperheiden lapsilisät olisivat tuntuvasti suuremmat? Miljonäärit ja isotuloiset eivät sosiaalitukea, kuten lapsilisä, tarvitse. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain niitä sopimuksia tarvitsee noudattaa, jotka on itse tehnyt.
Jarin ei tarvitse maksaa Pekan ruokaa, vaikka Kaisa olisi niin Simon kanssa sopinut.Siis hallituksen ei tarvitse noudattaa tai kunnioittaa työnantajien ja palkansaajien välistä sopimista.
Ilmankos yli 60 % kansasta ei ole tyytyväinen hallituksen toimintaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain niitä sopimuksia tarvitsee noudattaa, jotka on itse tehnyt.
Jarin ei tarvitse maksaa Pekan ruokaa, vaikka Kaisa olisi niin Simon kanssa sopinut.Jos et ole ollut sopimassa Ahvenanmaan demilitarisoinnista, onko sinulla oikeus tehdä maihinnousu ja muuttaa asia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos et ole ollut sopimassa Ahvenanmaan demilitarisoinnista, onko sinulla oikeus tehdä maihinnousu ja muuttaa asia?
Se on laissa. Lakia pitää noudattaa.
Hallituksella on etunaan se, että se säätää lakeja, joita kaikkien tulee noudattaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis hallituksen ei tarvitse noudattaa tai kunnioittaa työnantajien ja palkansaajien välistä sopimista.
Ilmankos yli 60 % kansasta ei ole tyytyväinen hallituksen toimintaan.Ei tarvitse. Muutenkin on selvää, ettei kukaan voi tehdä sopimuksia, jotka rajoittavat eduskunnan ja sen valitseman hallituksen valtaa.
Vaikka EK:lla ja SAK:lla on arvovaltaa, ne ovat silti vain rekisteröityjä yhdistyksiä siinä missä urheiluseurat tai viinikerhot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tarvitse. Muutenkin on selvää, ettei kukaan voi tehdä sopimuksia, jotka rajoittavat eduskunnan ja sen valitseman hallituksen valtaa.
Vaikka EK:lla ja SAK:lla on arvovaltaa, ne ovat silti vain rekisteröityjä yhdistyksiä siinä missä urheiluseurat tai viinikerhot.Nopeutetaan sitten hommaa: leikataan palkkoja 10 % sitten ja lopetetaan lakot. Mikäpä siinä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nopeutetaan sitten hommaa: leikataan palkkoja 10 % sitten ja lopetetaan lakot. Mikäpä siinä.
Siinä olisi paljon järkeä. Se vastaisi devalvointia, jota vastaan ammattiyhdistyksillä ei ole ollut yhtään mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä olisi paljon järkeä. Se vastaisi devalvointia, jota vastaan ammattiyhdistyksillä ei ole ollut yhtään mitään.
Samalla kun palkat tippuvat 10 prosentilla, saa kaupanpäälle veroprosentin pienenemisen ja hallitus pääsee kehumaan sillä.
Seuraavaksi hallitus ihmettelisi, miksi verotulot pienenivät niin paljon ja alkaisi suunnitella veronkorotusta erityisesti pienituloisille, koska heitä on niin paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481568Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 271112
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊881064- 88980
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee188914Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99855Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20851- 82821
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70789