EX-mestari teettää poliisille ylimääräisiä töitä turhilla sananvapauden vastaisilla kanteluillaan.
Halla-aho on kuin vieras ihminen, ei ole mestari kuin ennen
Anonyymi-ap
125676
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 125
Vanhimmat
Hyvä nyt kun vielä kaivetaan koomikon sanomiset ja tekemistet viimisen 15v ajalta niin saa nähä mota syytöstä sieltä löytykään tuskin jää alle tusinan.
Koomikkohan oli silloin persu. Entisenä persuna tuntee kyllä fasistiset suomen sisut.
Dementoitunut fasisti?- alzheimeria...?
Kieltämättä Halla-aho vaikuttaa dementoituneelta kun ei muista omia aiempia puheitaan ja kirjoituksiaan.
Periaatteellinen juttu. Kävi kuinka kävi. Jos fasistittelija häviää, oikeus voittaa, mutta jos ei, suomalaisen oikeusjärjestelmän kaksoisstandardit tulee todistetuksi.
Onhan tuo mielenkiintoista nähdä käytetäänkö tässä tapauksessa kaksoisstandartia pärstäkertoimen mukaan. Mitä aikaisempiin kirjoituksiin tulee, epä hän silloin ollut Presidenttiehdokas. Lienee sanomattakin selvää että ei se edistä Presidenttiyttä jos tunnustaa olevansa fasisti.
Kyllä matkasaarnaaja Lempinen (Siunattu hulluus) tuntuu siltä nyt, että nämä sinun muistelut ja kehäpäätelmät ei enää tahdo oikein upota meihin suomalaisiin.
Paska puhetta...
Sairaus on psyykepuolella.
Hulluuden ja Halla-ahon ero? Ei sitä ole.
Hulluuden puolella oikein reilusti on hallaaho.
Nythän on hyvä häntä muistuttaa niistä.
Teikäläisethän lensitte näkymättömän voiman niskaperse otteella ulos kuin kuppa töölöstä. Kun ette oppinu yhtään mitää, niin seuraava oppikurssi on kovempi.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18194852A
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Poliisilla olisi taatusti tärkeämpääkin tekemistä kuin tutkia herkkähipiäisen niiskuneidin lapsellista kiukuttelua. Presidentin hommassa pitää olla selkärankaa ja vakaa mielenlaatu. Tuollainen ruikuttava mato on täysin kelvoton.
"vakaa mielenlaatu" --- tämä ei kyllä sovellu samaan kuvaan Halla-ahon kanssa.
Sopisko mielenvika samaan kuvaan... ken tietää.
Halla-aho on itse tuomittu toverituomioistuimessa kiihottamisesta. Ehkä hän haluaa tuomioistuimen ottavan kantaa nyt, kun hän onkin asianomistaja, eikä epäilty. Poliitikon täytyy kestää enemmän, kuin muiden, mutta ei mitä tahansa.
Todennäköisesti Halla-aho kuitenkin taistelee tuulimylllyjä vastaan, sillä vihollisia perussuomalaisilla riittää.
Pelkästään ne Hallan aiemmat lausunnot, joista tällä on kaksi korkeimman oikeuden tuomiota, riittävät todistamaan että hän todellakin on fasisti. Eikä Halla ole niitä vanhoja lausuntojaan koskaan perunut eikä pahoitellut. Joten veikkaan että Halla on oikeudessa aika heikoilla.
Millä perusteilla joku on fasisti ja joku kommunisti, ellei hän itse sitä julista, kuten Arvo Aalto aikoinaan, me kommunistit ?
Halla-Ahon pitäisi julkisesti siis sanoutua irti vanhoista scripta-teksteistään. Niiden mukaan hän kyllä on ihan pesunkestävä fasisti. Ja ne tulevat esiin, jos hän päättää alkaa käräjöimään. En kyllä jaksa uskoa että irtisanoutuisi. Väittäisin että molemmat tekemänsä rikosilmoitukset ovat vaalitemppu, eikä Halla-Aholla ole mitään tarkoitustakaan lähteä oikeutta istumaan tässä asiassa.
sekasin kuin seinäkello...?
Jos joku oikeuteen rikosilmoituksesta päätyy, silloin oikeudessa luetaan scripta-blogia hyvinkin tarkkaan.
Halla-aho saa nenilleen aiheettomasta rikosilmoituksesta....ja kansalaiset pysyvän naurunaiheen?
Vähän nyt sinne päin. Kunnianloukkaus ja törkeä kunnianloukkaus ovat asianomistajarikoksia. Poliisi ei sille tehdystä rikosilmoituksesta huolimatta aloita esitutkintaa, ellei asianomistaja ole vaatinut teosta rangaistusta.
Poliisin esitutkinnan jälkeen syyttäjä päättää nostaako hän syytteen. Jos syyttäjä ei syytettä nosta, niin silloin asia on kiinni Halla-ahosta itsestään, lähteekö on oikeuteen omalla syytteellä ilman syyttäjää.
En usko että Halla-Aho haluaa tai että hänellä on edes kunnolla mahdollisuuksia lähteä käräjöimään. Koko jupakka on puhtaasti presidentinvaaleja ajatellen suunniteltu mainostemppu. Any publicity is good publicity pätee tässä(kin) tapauksessa.
Älä jauha paskaa, Venäjän troIIi. Mikään Halla-ahon teko tai sanominen ei ole millään tavalla fasistinen. Te vltun reppanat elätte omissa harhoissanne ja mässäilette kuvitteellisilla asioilla. Ehkä joku päivä heräät ja tajuat millainen peIIe sinäkin olit :D
Eihän herkkähipiäisyydestä ole ollenkaan kyse, vaan periaatteesta, ja suomalaisesta oikeudenkäytöstä. Halla-Aho ei ole vasemmistolainen hameniekkaneutri.
Kun olen katsellut Halla-ahon viime aikojenkin haastatteluja, voi todeta, ettei argumentoidumpaa ja kiihtottomampaa settiä löydä juuri kenenkään nykypoliitiko tuottamana.
Mielenvikaisuuteen viittaavat pikemminkin edellisten, täydellisesti todellisuudentajunsa menettäneiden ministerinnojen höpinät intersektionaalisuuksista ja muusta huuhaasta.
Mikään eikä kukaan pääse kuin koira veräjästä kun suomi24-turpakäräjät iskee oikeuden naulan arkkuun. Totuus löytyy kaurapuurosta.
Kyllä se on Suomen vasemmisto, jonka tulevaisuus lepää tuontiäänien varassa, joka taistelee tuulimyllyjä vastaan.
Jussi Halla-ahon viimeinen kannanotto oli myrkkyä punaiselle puolelle, mutta onhan se nyt selvää, ettei jatkossa kovin monella voi olla välttämätön tarve Erityisavustajaan, joka ymmärtää meidän suomalaisten äidinkieltä ja on päättämässä meidän asioista.
Suomessakin pitää ottaa jatkossa käyttöön poliittinen äänikynnys puolueille 5%, että ovet ylipäätään eduskuntasalin puolelle aukeavat.
Ilmasto muuttuu niin poliittisella puolella kuin ulkonakin -28.5 astetta pakkasta.
>vihollisia perussuomalaisilla riittää.
Eikä heidän omalla käytöksellään ole tietenkään asiaan mitään osuutta...
Jussilla meni pissat housuun, kun hänen paljastettiin olevan fasisti.
Aivan liian herkkä presidentin virkaan.
ps muistatteko, miten pupujussi hikoili ja nieleskeli, kun joutui kameroiden eteen, melkein meni paniikkiin
On hyvin kyseenalaista, päätyykö kumpikaan keissi koskaan oikeuteen.
>Suomessakin pitää ottaa jatkossa käyttöön poliittinen äänikynnys puolueille 5%, että ovet ylipäätään eduskuntasalin puolelle aukeavat.
Jolloin persuja lähimmäs sijoittuva puolue eli kristillisdemokraatit tippuisi kokonaan.
Meillä on Pelle-Hermanni eduskunnan puheneitinä.
Uhreja ovat. Kansa on vääränlainen.
Valehtelivat vahingossa, jos saavat rikostuomion, johtuu se vasemmistosta ei heidän omista sanomisistaan tai tekemisistään.
Perussuomalaiset ovat lain yläpuolella, herrakansaa, yli-ihmisiä, eliittiä, valkoisia lihaasyöviä misogyynisiä heteroita, joilla hyvät naiset, jos vain jaksaa maksaa. Ei saa sanoa pahasti, tulee poru. Ja hurmoshenkiset tulee vasaroitten kanssa ja likvidoi. Niillä lapsetkin on kotieläimiä.
Vihervassuja ottaa raskaasti pattiin, kun PS on selvästi fiksumpaa väkeä, eivätkä levitä saastaista moraalittomuutta, kuin vihervassut.
Toivottavasti oikeuslaitos lyö vihervassuja kuin vierasta sikaa, sillä sellaisia he ovat !
JUST ITSESTÄNNE PALJASTIT KAIKEN S! Sormetatte pikkuvauvoja ja lynkytätte bedofiilejä pormestareiksi ja varmasti muihinkin virkoihin vaaditte huumeita nuorisolle.
Aivan selvästi riivattuja koko revohka.
Mitä saastaista moraalittomuutta?
Jokaisen persun kunniaa on loukattu vain sillä perusteella kun persuille naureskellaan heidän väestonvaihtopuheineen ja Suomen EU eron höpinöineen. Putin tykkää siitä kun persut ajavat haitta-asiaa Suomessa jolloinka Putin saa Suomen takaisin.
Mitä persut keksivät seuraavaksi ? Suomenvenäläiset vaativat jo itärajan avaamista mihinkä persut eivät ole vielä suostuneet. Miksi ette siihen suostu sillä Orbán on jo suostunut siihen.
Muistathan että koko vasemmisto asettui yhtenäisenä rintamana Putinin taakse rajakiistassa.
Älä viitsi persuilla joutavia.
Ei ole mikään naurun aihe tämä väestönvaihto, käykääpä Suomi.fi valtion viestisivustolla, niin siellä kuvissa jo Afrikka ensisijaisesti näytillä.
Voi sinua, Igor reppana. Noin köyhät teidän troIIien eväät, että itseännekin jo parjaatte "hämäykseksi" :D
Kyllä se fakta on, että organisoitu maahanmuutto (työläisten rekrytointi ulkomailta, humanitaarinen maahansijoitus, EU:n vapaa liikkuvuus....), sekä suomalaisten syntyvyyden väheneminen vaikuttaa väestörakenteeseen. Ethän nyt oikeasti ala valehtelemaan, etteikö väestö tällä tavoin vaihdu, ethän! :D Tiedoksesi, että Venäjällä ollaan oltu tietoisia mm. Halla-ahon parinkin kymmenen vuoden takaisista venäjänvastaisista lausunnoista, ja takuuvarmasti myöhemmistäkin, unohtamatta muita persujen Venäjää ja Putinia koskevia lausuntoja. Siinä sulle "haitta-asiaa", Igor Pietarista. Onko kaalisoppa loppu?
Ei auta, vaikka päänsä hautaisi miten syvälle punaisten sankarihautoihin; kun suomalaiset täysin ilmeisesti vähenevät populaatiossa, ja maahanmuutto ja maahanmuuttajien lisääntyminen sen kuin vain lisääntyy, niin väestönvaihto on karua todellisuutta.
Montakos suomalaista on lähetetty Afrikkaan tämän väestönvaihdon merkeissä?
Mitään väestönvaihtoa ei voi olla niin kauan kuin suomalaisia ei lähetetä mihinkään. Yhdensuuntainen "vaihto" on järjettömyys.
Persut voidaan vaihtaa koska tahansa parempiin.
Persu älä petä, huutaa äänestäjä ja persuhan pettää.
Minua ei petä ainakaan. Monet punikkien maton alle lakaisemat ongelmat ja persujen esille ottamat asia ovat nousseet julkiseen keskusteluun, ja se on toimivaa demokratiaa. Kansalaisten työpaikkojen kahvipöytäkseskustelut ovat siirtyneet päivänpolitiikkaan. Ai niin, en äänestänyt persuja.
Narsistista huomion hakemista. Ilman rikosilmoituksia kukaan meistä ei olisi koskaan kuullutkaan, että on nimitelty natsiksi. Ja vaikka nyt joku olisi kuullutkin, nijn ketä se kiinnostaisi.
Hyvä että teki rikosilmoituksen. Nyt selviää se, saako ketä tahansa, kuka vaan nimitellä miten haluaa. Nyt on niin, että vihreät ja vasemmisto saavat nimitellä perussuomalaisia miten haluavat, mutta perussuomalaiset eivät saa nimitellä vasen-vihreistä yhtään mitään!
Niin, persuthan eivät tunnetusti ole nimitelleet vihervasureista koskaan mitään?
Kaikki mahdollinen sonta ja kuona jatkuvia tappouhkauksia myöten suolletaan jatkuvasti kaikilla eri kanavilla. Tälläkin palstalla on päivittäin viestejä joissa uhotaan siitä miten kaikki vihervasurit hävitetään Suomesta ja miten 1918 puhdistukset viedään nyt loppuun.
Hys hys ei saa kritisoida persuja heidän omista teoistaan!
Voikl rikosilmoituksen tehneen kunniaa loukata jos ao, henkilölle on kunnia-asia olla fasisti?
Nimet ruutuun, keitä Halla-aho on herjannut samoin kuin punakapinalliset Halla-ahoa. Haastettiinko Halla-aho kunnianloukkaksesta oikeuteen? Kiitos tiedoista etukäteen.
Punakaartit olivat ja ovat yhtä rauhantahtoisia kuin esikuvansa itärajantakaiset bolshevikit.
Et vissiin ole seurannut mediaa viime vuosikymmeninä, vai? Minusta, ellei Väyrystä oteta lukuun, media = YLE & Hesari etunenässä, on keskittynyt mollaamaan nimenomaan persuja. Se on fakta.
Itse pari vuotta sitten sanoi, että natsiksi, rasistiksi ja basistiksi nimittely ei haittaa.
Taisi olla ylpeä tuosta riimistä.
Koomikko Kivi ei tiennyt Jussin ihastuksen syvyyttä. Il Ducen fasismi oli alisana, koska tuo italiaano ei ollut herrakansaa!
Uhriutuva tytteli, sivari, vegaani, autoton polkupyöräilevä itkupilli presidentiksi? Olette te persut sekaisin.
Mitä Tynkkynen ja Vigelius sitten on?
Presidentinlinnan homoparikättelijöitä.
Rosa Luxemburg, vai Ulrike Meinhoff Suomen presidentiksikö?
Ai nyt se on turhaa?
Että vassua voi sitten vituttaa kuin pientä eläintä kun toinen vassu saa kohta tuomion kunnian loukkaamisesta. Ja sen jälkeen ei enää voi huutaa "fasistifasistifasisti".
Että voi vassua VITUTTAA!!!!!!!
Ei tule tuomiota. Vastaavasta tapauksesta on jo olemassa ennakkopäätös korkeimmasta oikeudesta. Syytetty vapautettiin. Keissi oli käytännössä yksi yhteen tämän Halla-Ahon lapsellisen uhriutumisen kanssa.
Saammepahan nauraa makeasti, kun turhat rikosilmoituksen revitään tarpeettomina ja tekijälle poliisien työn haitanteosta sakot.
Paha virhe persuilta pistää Halla-ahon kaltainen neiti Nillittäjä ehdokkaaksi. Ilmeisesti persuista ei miestä löytynyt?
Annetaanko kansan päättää, vai olisitko kansanvaltuuskunnan mahtikäskyn kannalla?
Sananvapaus ei koske muita kuin huuhkajan näköistä ukkoa.
Pörssirikollisuus ON äärifasismia - vain Suomessa, sen ääneen sanominen on tabu.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/30fe88aa-d6ed-4bd3-b8a1-4ce700c48639
Sitä paitsi eduskunnassa on YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ, ei ole mitään eroa, ns. puolueitten välillä. Tuo "persujen" hokija on sama henkilö, kun petoskokpersut ovat, eli lukekaa ihmiset rivien välistä, käyttäkää sitä medialukutaidoksi nimettyä.
Tyhjä tynnyri kumisee kovimmin.
Milloin Halla-aho palauttaa normaalin olotilansa eli viharasistien mamujen potkimistyylinsä?
se on vain väiaikaisesti vaalitauolla 🤣
Paljasti todellisen karvansa, niin kuin sanonta kuuluu. Ps syönyt vaalilupauksensa.
Ei ääniä noille "takinkääntäjille" ja köyhien kurmottajille.
Halla-Aholla on oikeus katsoa mikä on totuus ja hän on myös paras nyt tarjolla olevista presidentinvaali ehdokkaista.
Tuomiot joita hän takavuosina sai, olivat täysin naurettavin perustein annettuja, vihervasemmiston huuh-haa tuomioita.
Totuus on että fasisti on fasisti eikä siitä muuksi muutu vaikka kuinka monta rikosilmoitusta vääntäisi.
Sanoo vihervasemmistolainen, joka näkee fasisteja joka kulmalla kuten toveri Putin.
Tohtori Halla-Aho on edelleen paras presidentti ehdokkaista joita tarjolla ja sitä ei vihervasemmistolaisten höpöttelyt muuksi muuta :)))
Ehdokkaista Halla-aho on Putinin suosikki, koska persuna hän jakaa kansaa kahtia.
Hienoa, etteivät maailmankaikkuden perusasiat, "fasisti = fasisti" ole salassa tämänkaään laatufoorumin haukansilmiltä.
Halla-Aho ja persut ovat antaneet vasemmiston halveksimalle poliittiselle paarialle äänen. Sekös 1960-lukua takaisin haikailevaa tekotyöväenliikettä kaivelee.
Vihjaatko siis että riippiumattomat tuomioistuimet antavat vihervasemmistolaisesti poliittisia tuomioita? Onko tämä pääministeriä sijaistavissa persuissa yleinenkin näkemys?
En tiedä on sananvapautta jos koomikon suustaan laskemaa pitää arvioida oikeudessa mutta Halla-aho on itse koe ponnistanut sananvapautta ala-arvoisten sekä joka lapsellisten sanomisten perusteella joilla on saanut sanomisiaan ihannoivan ääliölauman tuen.
Ihan oikein tehty. Ei ketään saa aiheettomasti nimitellä tuollaisilla törkynimityksillä!
Fasistithan ovat ylpeitä että ovat fasisteja.
Sen huomaa kun persuja koskevia aloituksia täällä lukee.
Sopisiko se aloittajalle, että aloittajaa jatkuvasti ja nimellä yksilöiden julkisesti haukuttaisiin fasistiksi?
Kuinka kauan aloittaja sietäisi sellaista leimaamista ja nimittelyä?
Jos aloittajan tuotannosta löytyisi runsaasti fasistisiksi arvioitavia kirjoituksia, eiköhän hän silloin kestäisi sen että hänen todetaan todisteiden valossa näyttävän vahvasti fasistilta.
Halla-ahoa ei saa nimitellä fasistiksi vaan persuksi ! Mitenkä persut tähän suhtautuvat.
Onko fasistilla ja persulla muka jotain olellisempiakin eroja?
Ei se fasismista hyväksyttävää koskaan tee, vaikka sen sanan käytöstä kuinka monta tahansa syytettä nostettaisiin. Se on fakta.
Sinä et tiedä, mitä on fasismi. Vihervasemmistolle kaikki muu, paitsi vihervasemmistolainen naiivi yltiösuvaitsevaisuus, on rasismia ja fasismia.
Vihervasemmisto on sitä mieltä, että suomalaisia saa kyykyttää ja kansan sisäistä turvallisuutta saa heikentää miten paljon vain, koska kaikkien muiden maiden kansalaisten kuin suomalaisten turvallisuus on tärkeämpi.
ei hän ollut ikinä mestari
Kyllä hän on objektiivisesti ottaen poliittisen retoriikan ja argumentoinnin mestari.
Siis poliittisen trollauksen retoriikan ja trollaavan argumentoinnin mestari.
Viherpunikkeja harmittaa :D
Atte Harjanne pisti Halla-aholle jauhot suuhun:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ee69ab46-522f-4488-bb2b-c9929e687f3c
Eikä ole ensimmäinen kerta kun mestari ownattiin "vihervassarien" taholta!
"– Tietenkin on mielenkiintoinen kysymys, onko Harjanteen mielestä nykyinen lainsäädäntö presidentin kelpoisuusehtoja koskien pöljä ja rasistinen?
– Minun nähdäkseni suurin osa presidenttiehdokkaista ei kannata sitä, että presidenttiä koskeva syntyperäisyysvaatimus poistettaisiin, joten ehkä sitten kaikki ovat Harjanteen mielestä rasisteja ja pöljiä, Halla-aho sanoo."
Harjanne näkee vihervasemmistolaiseen tapaan pöljiä ja rasisteja joka puolella.
Täh? Atte pisti jauhot....? SallimunnauraaXD Mihinkään muuhun vassari ei pysty kuin lätkimään rasistikorttia ja ruikuttamaan, kun eivät saa haluamaan ideologista totalitarismia. Vitun fasistit.
sikäli sääliksi käy halla-aho että se on pakotettu tuohon. toivottavasti saa sitten hyvän korvauksen noissa peitehommissa.
Ex-mestari? Eiköhän se ole vasemmiston radikaalisiipi, kun unohtaa noudattaa omia hyveellisyysjulistuksiaan. Onko pakko vihapuhua? Nyt itketään kun joudutaan siihen vastuuseen, mitä muilta aina vaatii. Naurettava peIIelahko koko vasen laita.
Kaikkihan nuo pressaehdokkaat ovat muuttuneet. Tämä herra siinä mukana.
Siinä on oikein valikoima takinkääntäjiä, ketä äänestäisit. Minä en ketään heistä.
Vassarin itku se on parasta musiikkia korville :)
no kansa tarttee syyllisiä ja meillä alkaa juhantalo2 valtiollinen teatteri kohta.
Juhantalo tuomittiin oikeude§§a.
Kuvitteliko vihervasemmisto että sananvastuu koskee vain persuja tästä koitettiin kyllä varoittaa että mitäs sitten kun sattuu omaan nilkkaan joten sitä niittää mitä kylvää?🤦🤦🤦
Eihän tässä mikään satu. Syyttäjä tuskin nostaa edes syytettä luettuaan muutaman Scriptan. Nehän osoittavat että nimittelyyn on perusteet.
Pelkääkö vassarit, että Jussi valittaisi pressaksi, älkää turhan pelätkö. Mutta Juta Jussi voittaa menen tullen, Jutta kun ei ole yhtään mitään, pelkkä läskisäkki jos totta puhutaan.
Mestaria ei toden totta voi läskiksi haukkua. Tupakointi on sen verran laihduttava tapa.
Minä äänestän Donald Trumpia, uskon, että Trump saa jo ekalla kierroksella yli 50 % äänistä ja tulee valituksi, USA jää nuolemaan näppejään.
Trump USAn historian huonoin äijä
Turha noista on riidellä, jokainen saa äänestää ketä ehdokasta haluaa.
Suosituimmasta ehdokkaasta tulee uusi presidentti.
Allah-Lahon pöhlö uhriutuu ja mumisee omia jorinoitaan
Ruotsalaiset sai tarpeekseen sosiaalidemokraateista ja meidänkin on tukittava sossujen hörinät.
Vihervasemmiston on korkea aika kantaa sananvastuunsa jota ovat vuosia toitottaneet...
Sitä puolustamme. Ilkka Kivellä on oikeus kertoa mielipiteensä Halla-ahon poliittisesta asemoitumisesta.
Onnistui määrittelemään yhdellä sanalla. Fiksu jätkä.
Ehkä joukkoja on suotavampaa nimitellä stalinisteiksi ta fasisteiksi, mutta ihmisen henkilökohtainen nimittely onkin jo ei juttu. Vihapuheen rajojako tässä nyt puidaan oikeudessakin?
Pitäiskö Halla-ahon kiinnittää itsensä kettingeillä Kauniaisten suurinpaan pihlajaan ja ilmoittaa pelastavansa liito-oravia? Olisko hän silloin vihreä-fasisti?
Ekofasismin määritelmään tuo ei oikein sovi.
Mutta fasistisia piirteitä kyllä löytyy.
wikipediasta:
Ekofasismi (myös ympäristöfasismi) on radikaali luonnonsuojeluaate, jonka mukaan elämää tulisi suojella totalitaristisen hallinnon keinoin, joilla kansalaisia kontrolloidaan erittäin tiukasti. Aatteen nimitys viittaa fasismiin, ja jotkin ryhmät ovat avoimesti käyttäneet sitä itsestään.[1]
Ekofasismi voidaan lukea yhdeksi ympäristöfilosofian syväekologiseksi suuntaukseksi. Sen lähtökohtana on luonnon suojeleminen luonnon itsensä vuoksi eikä ihmisen oman edun ajamiseksi. Ihmisen vaikutus luontoon on pyrittävä supistamaan minimiin, minkä katsotaan edellyttävän erityisesti jyrkkää ihmisväestön vähentämistä.[2]
Ekofasistit sanovat olevansa huolestuneita väestönkasvun vaikutuksesta maapalloon, ja monet heistä ovat eugeniikan kannattajia, jotka uskovat maapallon väestön vähentämiseen valikoivasti. Ekofasistiksi toisinaan määritelty Pentti Linkola pitää liikakansoitusta ympäristön tuhoutumisen syynä ja suhtautuu myös demokratiaan epäilevästi. Enimmät ekofasistit vastustavat maahanmuuttoa ja katsovat, että se pahentaa ylikansoitusta kohdemaissa ja sitä kautta tuhoaa luontoa. Ekofasistit eivät myöskään katso maahanmuuttajien kunnioittavan uuden maansa luontoa samalla tavalla kuin alkuperäisväestö. Samanaikaisesti ekofasisteja eivät kuitenkaan aiheesta kirjoittaneen journalistin mukaan näytä huolestuttavan yhtä paljon esimerkiksi heidän omien kotimaidensa alkuperäiskansojen kohtalo tai tehomaatalous.[3]
Suomalaisessa keskustelussa ekofasistiksi on joskus leimattu kalastaja Pentti Linkola.[4] Muualla henkilöitä, joista nimitystä on käytetty, ovat Savitri Devi, Julius Evola ja Herbert Gruhl.lähde?
Monia ekofasisteiksi itsensä Internetissä, kuten Twitterissä, määritteleviä ihmisiä yhdistävät veganismi, monikulturismin vastustus, valkoinen nationalismi, kertakäyttömuovin käytön vastustus, juutalaisvastaisuus sekä kiinnostus skandinaaviseen mytologiaan, jossa jotkut ekofasistit sanovat arvostavansa sen luontokuvastoa ja esi-isien palvontaa. Ekofasisteilla on joiltain osin samoja näkemyksiä kuin alt-rightilla.[3]
Jotkut joukkomurhaajat ovat kutsuneet itseään ekofasisteiksi tai julkaisseet ekofasistisia kannanottoja ennen surmatekoaan. Tällaisia ovat Uuden-Seelannin moskeijaiskujen pääepäilty[5] ja 20 ihmisen joukkomurhasta El Pasossa elokuussa 2019 epäilty. Vahvistamattomien tietojen mukaan jälkimmäinen siteerasi edellisen manifestia ja kertoi pyrkivänsä vähentämään ihmisten määrää ympäristön pelastamiseksi.[6]
Vihervassu ääliöiden on syytä ruveta viisastumaan ja muistamaan omat saastaiset ja moraalittomat tunarointinsa, kuten Päivi Räsäsen syytteisiin retuuttamiset Raamatunsanan esille tuomisen takia, kuvotuksen räähkämäisyyden voimalla ja nyt ovat joutumassa itse tuomiolle ja toivottavasti saavat kunnon tuomion, kun muuten eivät opi yhtään mitään tuommoset penikkatautiset kuppalärvinatsit.
Ootko kännissä vai mitä sekoilet?
Rasistit kuriin.
Halla-ahon "vaalimaski" ei hämää, viharasisti hän on lopun elämäänsä.
Vieras ihminen...joo nyt, mutta kyllä se viharasisti siellä päässä elää.
Pokka pitää, pitää,pitää.... jaksa, jaksa, jaksa,,
valehtele aina jos siitä on etua
pyörrä omat lausuntosi
hurmahenkiset pyörtää ne samaan aikaan
hyvin menee
Putin kiittää
On hyvä myös muistaa, mistä tässä oikeasti on kyse. Ei siitä, saako "viherpunikki" sanoa "persusta" jotakin tai päinvastoin, vaan saako kansalainen sanoa poliitikosta jotakin.
Jos Halla-aho voittaa tekemänsä kantelut, se rajoittaa meidän tavallisten kansalaisten sananvapautta. Ihan jokaisen. Se tarkoittaa sitä, että sitä omaa inhokkiaan ei voikaan enää kutsua sellaisen maailmankatsomuksen edustajaksi, jota itse ei arvosta. Siitä kun voi joutua tuomituksi. Vaikka se olisi juuri se kommunisti tai fasisti tai mikä hyvänsä, sitä ei sitten vaan voi enää sanoa. Ei sitä turhan päiten yritetä puuttua kansan oikeuteen ajatella ja puhua - sillä tavoin ylivalta kansan yli kasvaa, kun kriittisiä ääniä ei saakaan esittää.
Näyttää muutenkin siltä että perussuomalaiset hajoaa, ilmeisesti takinkääntely riitti osalle.