Leopard2A6

Suomenkin armeijan ylpeys. Voittamattomia Leopard 2A6 panssareita tuhottu Ukrainassa eilen 3 kappaletta.
52827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Ei lähdetty vaan lähdettiin AUTTAMAAN UKRAINAA TORJUMAAN NAZI-VENÄJÄN HYÖKKÄYS ja toistaiseksi siinä on onnistuttu!

Toki sodassa tulee kalustotappioita ja siksi vaikuttaa huvittavalta se, minkä hepulin Tiltu saa kun pari ”voittamatonta” Leopardia on sodassa tuhoutunut?

Venäjä itse on menettänyt sodan alusta lähtien jo yli 3.000 ps-vaunua ja useita tuhansia ps-ajoneuvoja! Kaatuneitakin on jo liki 300.000 miestä!

Venäjän tappiot ovat JO NYT moninkertaiset verrattuna USA:n Vietnamin tappioihin!

3Äänestä
  • Amerikkalaisten mukaan kaatuneita Venäläisiä on noin 60.000-70.000 ja kuolleita Ukrainalaisia noin 60.000.

    Äänestä


  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Amerikkalaisten mukaan kaatuneita Venäläisiä on noin 60.000-70.000 ja kuolleita Ukrainalaisia noin 60.000.

    Se oli joskus viime vuoden keväällä. Nyt amerikkalaisten mukaan Venäjä on menettänyt Ukrainassa yli 315 000 sotilasta kaatuneina ja haavoittuneina, joista kaatuneina reilusti yli 100 000.

    1Äänestä

  • "Spiegel: Saksalaiset tankit soveltuvat harjoitteluun, mutta eivät oikeaan taisteluun"

    Näyttäisi siltä, että venäläisetkään tankit eivät sovellu oikeaan taisteluun. Nitä on Ukrainan mukaan tuhoutunut jo yli 6000 kappaletta, valokuvin vahvistettuna yli 2600.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    "Spiegel: Saksalaiset tankit soveltuvat harjoitteluun, mutta eivät oikeaan taisteluun"

    Näyttäisi siltä, että venäläisetkään tankit eivät sovellu oikeaan taisteluun. Nitä on Ukrainan mukaan tuhoutunut jo yli 6000 kappaletta, valokuvin vahvistettuna yli 2600.

    Niin, luotatko enemmän varmistettuihin väitteisiin vai Ukrainalaisten höpinöihin.

    Äänestä

  • Etkö ymmärrä suomea? "amerikkalaisten mukaan Venäjä on menettänyt Ukrainassa yli 315 000 sotilasta kaatuneina ja haavoittuneina"

    1Äänestä

  • Anonyymi00077 kirjoitti:

    Niin, luotatko enemmän varmistettuihin väitteisiin vai Ukrainalaisten höpinöihin.

    Varmistetut venäläisten tankkien tuhot ovta toki todellisuutta pienemmät, mutta Ukrainan ilmoittamat luvut ovat kohtalaisesti liitoiteltuja.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    "Spiegel: Saksalaiset tankit soveltuvat harjoitteluun, mutta eivät oikeaan taisteluun"

    Näyttäisi siltä, että venäläisetkään tankit eivät sovellu oikeaan taisteluun. Nitä on Ukrainan mukaan tuhoutunut jo yli 6000 kappaletta, valokuvin vahvistettuna yli 2600.

    Äitiskö sano?

    Äänestä

  • Anonyymi00090 kirjoitti:

    Äitiskö sano?

    Äitiskö sano?

    Äänestä

Leopardit jäävät korjaamatta kun varaosiakaan ei enää riitä.
Nolo loppu uhoamiselle Naton ylivoimaisesta kalustosta.
Nolo loppu Natolle ja nolo loppu USA:n sodalle Ukrainassa Venäjän kaatamiseksi.
Ja katkera kohtalo Suomelle sen kusipäisten johtajien ansiosta.

Äänestä
  • Jokaista leopardia kohti Venäjä on menettänyt 6 - 8 panssaria. Kyllä länsikalusto on ylivoimaista, mutta Venäjällä on massaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Jokaista leopardia kohti Venäjä on menettänyt 6 - 8 panssaria. Kyllä länsikalusto on ylivoimaista, mutta Venäjällä on massaa.

    Varmaan Ukrainan mafia on myynyt tankit eteenpäin.

    Äänestä

No montako tuhatta panssariajoneuvoa se rysäpöksy on menettänyt.?Voi se olla että nyt on niin paljin Fpv drooneja ilmassa että kaikki ajineuvot tuhotaan.
Leopardien pitikin tuhota vastustaja kaaukaa,paremmalla tykillä,ehkä niitä käytetään väärin

1Äänestä
  • Vanha sotilasviisaus kuuluu: If the enemy is in range, so are you.

    Tämä tarkoittaa myös sitä että jos sinä voit tuhota vihollisen, pystyy hänkin tuhoamaan sinut. Samat fysiikan lait koskevat myös Leopardejakin siinä missä Abramseja tai T-90 vaunuja. Monelle Suomalaiselle on tullut viimeisen vuoden aikana yllätyksenä, että länsimainen kalustokin tuhoutuu, ja sitä on pyritty sitten selittelemään sillä etteivät Ukrainalaiset osaa käyttää niitä. Länsimaista kalustoa on mennyt vähemmän verrattuna venäläisiin mutta syynä pääosin on se, että niitä on ollut alunalkaen huomattavasti vähemmän. Siltä osin menetyksetkin ovat pienet, ainakin tähän asti.

    Unohdat myös miten paljon Ukraina on menettänyt omaa itäkalustoaan, jota sillä oli jo entuudestaan. Koulutus ja kokemus toki vaikuttaa menetyksiin ja menestykseen, mutta esim panssarintorjuntaohjus ei katso sitä minkämaalainen ja kuinka kokenut miehistö istuu vaunun sisällä. Vaunusta on hyötyä vain silloin kun se tuodaan taistelukentälle, eikä pihtailla jossain takalinjoilla kilometrien päässä jossa se ei myöskään ole turvassa. Sodassa koulutus on eduksi, mutta se ei takaa hengissä selviytymistä. Redditistä ja Youtubestakin löytyy länsimaisten vierastaistelijoiden(kin) kuvaamia videoita, joissa taistelutilanteissa ensin hyvin suoriutunut taistelijaryhmä onkin hetken päästä kuolleina ja haavoittuneina. Tapahtumissa eivät auttaneet länsimaiset aseet ja varusteet eikä myöskään yhdysvalloissa saatu koulutus, ja luodit ja sirpaleet näkyivät hyvin löytävän tiensä länsimaiseen sotilaaseenkin. Asioihin vaikuttaa se, kuten eräs Yhdysvaltalainen entinen sotilas asian eräällä toisella keskustelupalstalla ilmaisi, "että voit olla vain väärässä paikassa väärään aikaan". Ukrainan sota ei ole samanlainen kuin Persianlahden sota tai Irakin sota, jossa länsikalusto ammuskeli naurettavan vahvan ilmasuojan alla täysin estoitta neukkupanssareita. Tuolla nimenomaan oli käytössä ylivoimainen ilmatuki, ja lopputulosta tehosti Irakin armeijan koulutustaso ja motivaatio, joka oli vielä Venäjänkin armeijaa huonompi. Ukrainalaisilla ei ole nyt vaunuilleen samanlaista ylivoimaista ilmatukea kuin esim Yhdysvallan asevoimilla on ollut, kun se on kurittanut arabeja Lähi-idässä. Avoimella peltoaukealla mikä tahansa taistelupanssarivaunu on helppo maali mikäli kunnollista ilmasuojaa tai -torjuntaa ei ole. Tämän takia olisi hyvä, että Ukraina saisi länneltä tukea ilmapuolustukseen ja ilmasuojan panssareilleen. Pelkillä Leopard vaunuilla ei tee yksistään mitään. Enemmän vaikuttaa eri aselajien yhteistoiminta.

    Äänestä

  • No kun ei nykyaikaisessa sodankäynnissä ole enää tarkoituksenmukaista tuhota panssarivaunuja toisilla panssarivaunuilla, luulis tuon nyt pikkuhiljaa jo tyhmemmällekin selviävän:-D

    Äänestä

  • Anonyymi00097 kirjoitti:

    No kun ei nykyaikaisessa sodankäynnissä ole enää tarkoituksenmukaista tuhota panssarivaunuja toisilla panssarivaunuilla, luulis tuon nyt pikkuhiljaa jo tyhmemmällekin selviävän:-D

    Niin mutta koetapa se järkeistää näille. Useampi tälläkin palstalla näyttää luulevan, että yksi ase jotenkin ratkaisisi mullistavasti koko sodan kulun. Länsimaisten aseiden yllä lepää jokin maaginen koskemattomuuden ja voittamattomuuden imago, joka antaa liian yksipuolisen kuvan kokonaisuudesta. Rauta on rautaa tulipa se mistä päin maailmaa tahansa.

    Äänestä

Putin on tuhonnut tankkeja pelkällä puukolla.

Äänestä
  • Ka-52 kopterit ja 15 km päästä ohjuksilla . Yotube .

    1Äänestä

Minkähän maalainen on se yleisimmin avattu "tölkki" Ukrainassa?

Niitä on peltojen laidat täynnä.

1Äänestä
  • Maalais tölkki?

    Äänestä

Perästäkö poistettiin?

Äänestä

Ei "länsitekniikka" oikein pärjää tuolla ukrainassa. Ukraina ja sitä tukeva Nato ovat saamassa selkäänsä. Ja USAlta on rahat loppuneet.

Äänestä
  • Kolmen päivän marssi Kiovaan?

    1Äänestä

  • Ovatko? Venäläistankkeja väitetään romutetun jo 6.000 kpl Ukrainassa ja Tiltun mielestä ei silti ole huolen häivää!

    EI USA:lta raha lopu ikinä!

    1Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Ovatko? Venäläistankkeja väitetään romutetun jo 6.000 kpl Ukrainassa ja Tiltun mielestä ei silti ole huolen häivää!

    EI USA:lta raha lopu ikinä!

    "EI USA:lta raha lopu ikinä!"

    Eipä tietenkään, ehei... Mitä nyt vaan elää täysin kädestä suuhun, ennätysvelat niskassa ja joka vuosi uhkaa maksukyvyttömyys :'D

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Kolmen päivän marssi Kiovaan?

    Krimin takaisinvaltaus ja Venäjän kaatuminen?

    Äänestä

Jos Venäjä lähtee nyt höökimään, niin jää toi EUn ja USA taloudellinen alasajo kesken. Tämän johdosta Venäjän kannattaa romuttaa Naton ja USAn kallista kalustoa ja ajaa koko länsi taloudellisen lamaan, joka on jo hyvää vauhtia toteutumassa.

Äänestä
  • Tässä toistuu Neuvostoliitto kuten olen aiemmin sanonut.

    Hirveä uho venäjällä kuinka suuri ja mahtava on venäjän maa on. Eikä edes Ukrainaa kykene valloittamaan.

    Historia toistaa itseään venäjänmaalla: -Nousu, uho ja tuho, nousu, uho ja tuho....

    Venäjä kesti muutama sata vuotta. Neuvostoliitto oli 70 vuotta. Nykyinen Venäjä hädin tuskin 30 vuotias ja kohta leviää. Mikä mahtaa olla seuraava nimi? Katastrofia?

    Suomi on 106 vuotias ja demokraattinen kehittynyt yhteiskunta kansalaisvapauksineen. Saa nähdä kykeneekö venäjä koskaan kehittymään niin pitkälle, epäilen vahvasti, sivistys ei vain riitä.

    1Äänestä

  • Kyllä se on Venäjä ja sen sotakalusto joka parhaillaan romuttuu kovaa vauhtia.

    Museokalustoa kaivellaan jo käyttöön.

    Länsimaissa paras kalusto on vielä täysin käyttämättä.

    1Äänestä

Mihin tieto perustuu?

Äänestä

Oryx-sivuston tappioseurannan mukaan Leopard 2-vaunuja on poistunut rivistä Ukrainassa yhteensä 31 kpl.

Äänestä
  • SE ON PIENI LUKU kun vertaa Venäjän kuuteen tuhanteen tankinraatoon! Kun värkki saa osuman Javelini-ohjuksella niin useimmiten myös miehistö päätyy ”taivasmatkalle”!

    1Äänestä

  • Anonyymi00063 kirjoitti:

    SE ON PIENI LUKU kun vertaa Venäjän kuuteen tuhanteen tankinraatoon! Kun värkki saa osuman Javelini-ohjuksella niin useimmiten myös miehistö päätyy ”taivasmatkalle”!

    Oletko niin vajaa että luulet Ukrainan sotivan vain länsikalustolla? Heillä on pääosin käytössä itävaunut ja niitä on mennyt heilläkin ihan rutosti.

    Äänestä

  • Anonyymi00063 kirjoitti:

    SE ON PIENI LUKU kun vertaa Venäjän kuuteen tuhanteen tankinraatoon! Kun värkki saa osuman Javelini-ohjuksella niin useimmiten myös miehistö päätyy ”taivasmatkalle”!

    Se on pieni luku mutta lähetettyyn määrään SUHTAUTETTUNA aika korkea. Varsinkin kun kyseessä on venäjän tankinraatoihin verratuna kalliimpi ja laadukkaampi taisteluväline. Kai ymmärrät matematiikkaa sen verran? Noita vaunuja kun ei samalla tavalla valmisteta kuin jossain venäjän pajoissa, jossa laaduksi riittää että vaunulla ehtii taistella muutamasta tunnista muutamaan vuorokauteen. Sellainen Neuvostoliitto/Venäjän panssaritaktiikka on ollut aina. Vain massalla on ollut tässä sille merkitystä, ei laadulla.

    Äänestä

Mitä niitä vaunuja laskemaan. Venäjä on kuitenkin jo selvästi voittamassa tuon taistelun kentällä, kuten Borell aikoinaan "viisaasti" lausui,

Äänestä
  • Venäjä on nimenomaan hävinnyt sodan. Ukrainan valtaus on täysin epäonnistunut.
    Venäjän uhottu sotamaine on kadonnut ja tilalle tullut epäonnisen luuserin viitta.
    Turvautuminen surkeaan P-Koreaan on piste i:n päälle.

    1Äänestä

Kumpikohan se on viime aikoina edennyt?? Oikein Venäjä!

Äänestä
  • On se itäänpäin juossut. Kai sekin etenemistä on, pako nimittäin. Hehe Hehe Hehe Hehe

    Äänestä

Ihanko totta.
Venäjä onkin edennyt todella vauhdikkaasti koko sodan ajan.

Tätä vauhtia edes lapsen lapseni eivät tule näkemään Venäjän salamannopeaa voittoa.

Uraa vaan!

1Äänestä

Eipä se Leopard 2 ollut kuin paperilla hyvä.

Mutta kun kyllähän ne harjoituksissa....

Äänestä
  • Hauskintahan tässä on vieläpä se, ettei voida edes vetäytyä sen taakse että niitä olisi vaan käytetty "väärin" kun Ukraina käytti vaunuja juuri siten kuten Nato itse oli heitä opettanut. Nostaa ilmoille ison kysymysmerkin siitä, miten Naton omien armeijoiden kävisi jos joutuisivat joskus vaunujaan tosipaikassa käyttämään...

    Vähän veikkaan että etenkin vaunuja joka puolelta massoittain haalivalla Puolalla lopputulos olisi varmasti samaa tasoa kuin Ukrainallakin. Slaaviuho ei lupaa kovin hyvää.

    Äänestä

Kuten saksalaiset ovat nyt itsekkin myöntäneet. Leopardit ovat hyviä harjoituksissa ja paraateissa.

Äänestä

32 leopardia tuhosi mennen tullen 6500 venäläistä telavetoista pönttöä miehistöineen!

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Äänestä

Venäläiset suorittivat onnistuneen polkupyörähyökkäyksen ilman polkupyöriä.

Äänestä

Pääasian näin isänmaalliselta kansalaiselta on se, että Venäjän joukot etenevät. Näin loppuun nopeammin suomen hallitusten meidän rahojen jakeleminen ja lahjoitukset naziukrainalaisille. Ja päästään korjaamaan oman maan asioita. Eikä tartte ottaa lisää valtion velkaakaan.

Äänestä

Trollilla on luonnollisesti linkki laitaa moiseen "uutiseen"? Ai ei vai??? 🤣

Äänestä

Mihin tarvitset linkin jos et osaa lukea selvää tekstiä.

Äänestä

Saksalaiset mediatkin kertovat jo totuuden Leopardeista: https://rumble.com/v45ugx0-blinken-clueless-about-austin.-f16s-to-capture-crimea.-italy-wants-eu-army..html
Kohdassa 8 min eteenpäin, miksi Ukrainaan tarkoitetut tankit makaavat Liettuassa.
Ne eivät sovelu taistelukentällä, vaan ainoastaan harjoitusmaastoon ja paraateihin. Niiden tekniikka on liian hienostunutta taisteluihin. Varaosia ei ole saatavilla ja huolto kenttäolosuhteissa on liian vaativaa! Näin kerovat Liettuaan lähetetyt Saksalaiset asiantuntijat.

Äänestä

Eikä niissä ole wc-pönttöä kuten Armatassa.

Maailman ainoa taisteleva paskahuussi.

Äänestä

Onko tietoa mitä noille leopardeille ja abramsseille kuuluu? Onko niitä yhtään jäljellä?

Äänestä

” Voittamattomia Leopard 2A6 panssareita tuhottu Ukrainassa eilen 3 kappaletta.”

Niinkö? Ja ”voimattomia neukkutankkeja” on tuhottu jo yli 3.000 kpl!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomenkin armeijan ylpeys. Voittamattomia Leopard 2A6 panssareita tuhottu Ukrainassa eilen 3 kappaletta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu