Miksi jääkiekon tilastot pilataan kakkossyötöillä? Lähes jokaiseen maaliin kaivetaan kakkossyöttäjä, vaikka "syöttö" ei olisi millään tavalla liittynyt itse maalintekoon.
Karmein ja tuorein esimerkki tästä saatiin nuorten MM-kisoista, jossa hyökkääjämme purjehti ja pujotteli oman maalin takaa läpi kentän tekemään maalin. Ja eikun kaksi syöttäjää tilastoihin. Siis ne kaksi muuta klentällä ollutta kenttäpelaajaa, jotka olivat koskeneet kiekkoon ennen maalintekijää.
Itseasiassa ehkä joka kymmenes kakkossyöttö pitäisi merkitä tilastoihin, jos oikeasti halutaan muistaa maalintekoa niinkin kaukaa auttaneita pelaajia syöttöpisteellä. Usein tämä auttaja on läpisyötön antanut pakki.
Nykyään kakkossyöttö on tilastoissa yhtä arvokas kuin maali. Täysin naurettavaa . Näillä nykyisllä lätkätilastoilla ei juurikaan ole merkitystä, jos pistepörssin mukaan katsotaan pelaajien osaamista ja taitoja kentällä.
Me huijaamme itseämme. Kakkossyöttöpiste loukkaa oikeita osaajia.
Sanokaapa, kuka on maailman paras kakkossyöttäjä? Tai Suomen paras?
Kakkossyöttö pois tilastoista!!!!
Anonyymi-ap
2
297
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai niistä kuitenkaan missään pisteitä lasketa, turhia tilastoja vaan. Tai voihan niillä' jossain olla merkitystä, mutta ei katsojille pelin aikana niinkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3483598Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192358Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151930Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141635Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171542Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t381464Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2821440- 171304
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631106Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201030