Venäjän aloitettua hyökkäyksen Ukrainaan, länsimaat ovat laittaneet monia Venäjän -toimintoja boikotin alaiseksi.
Järeimpänä näistä boikoteista pitäisin näitä:
1) venäläispankkien eristäminen pois kansainvälisen maksuliikennejärjestelmän piiristä
ja
2) kielto siitä, että euroja EI saa viedä Venäjälle.
Tuon 1 -kohdan yksi seurauksista on se, että suomalaisten ja venäläisten vakuutusyhtiöiden keskinäiset sopimukset irtisanottiin, koska kun kansainvälinen maksuliikenne ei Suomen ja Venäjän välillä toimi, niin noiden sopimusten pitäminen voimassa olisi ollut käytännössä mahdotonta. Tämän seurauksenahan suomalainen liikennevakuutus ei enää ole voimassa Venäjällä.
MUTTA:
Miten sitten toisaalta ulkomaanpuhelut Venäjälle ja toisaalta kansainvälinen roaming, eli se, että suomalainen matkapuhelinliittymä toimii venäläisessä mobiiliverkossa roaming -sopimuksen avulla, miten tuo voi jatkua, kun maksuliikenneboikotti estää kansainväliset maksut Suomen ja Venäjän välillä?
Olettaisin, että tuo aiheuttaisi juuri sen, että:
a) roaming -sopimukset jouduttaisiin purkamaan, kun maksuliikennettä ei saada perille boikotin takia
ja
b) ulkomaanpuheluliikenne Suomen ja Venäjän välillä lakkaisi samasta syystä, eli kun maksua ei saada perille, niin puheluliikenne tyrehtyy.
Ainoa keino, millä liikenne voi jatkua, on se, jos telealan toimijat sopivat rajan molemmin puolin siitä, että kukaan ei maksa rajan yli rahaa, mutta sensijaan rajan kummallakin puolella:
se raha, joka aiemmin olisi maksettu rajan yli, laitetaankin rahastoon, ja tuosta rahastosta maksetaan rajan samalla puolella niille, jotka aiemmin olisivat vastaanottaneet rahaa rajan yli.
Tuolla tavalla homma (ehkä?) saadaan toimimaan, mutta vain siten, että ne operaattorit, jotka tuohon osallistuvat, pääsevät sopimukseen siitä, että jos saamapuolella olijoille ei riitä tarpeeksi rahaa, niin saamapuolella olevat sitoutuvat siihen, että tuottavat noita kansainvälisiä palveluja huomattavalla alennuksella, jotta rajn samalta puolelta peräisin oleva raha saadaan riittämään.
Epäilen kuitenkin sitä, ettei tuollaiseen sopimukseen päästä, koska operaattorit ovat sen verran ahneita, että mieluummin sulkevat palvelut kokonaan, kuin olisivat suostuvaisia siihen, että joutuvat myymään tietyt palvelut alihintaan, koska maksuliikenneboikotti aiheuttaa väkisinkin sen, ettei tiettyjä palveluja voida myydä normaalihinnnoilla, kun rajan samalta puolelta kansainvälisten palvelujen maksuna tuleva raha välttämättä siihen riitä.
Joten:
Miten tuo ongelma joko on ratkaistu tai aiotaan ratkaista ?
Vai käykö niin, että Suomen ja Venäjän välillä sekä roaming -sopimukset puretaan että myös ulkomaanpuheluliikenne päättyy, kun jommalla kummalla puolella rajaa palveluille ei löydy maksajaa, ja samaan aikaan saamapuolella oleva operaattori mahdollisesti kieltäytyy tuottamasta palvelujaan alehinnoin ?
Alehinnan tarve siis tulee siitä, että koska maksuliikenneboikotti estää siirtämästä rahaa rajan yli, niin kaikki suomalaisten operaattorien saatavat Venäjän puolelta pitäisi sen sijaan rahoittaa toisaalta Suomesta tulevan liikenteen maksuilla, ja sama toisin päin Venäjän puolella rajaa.
Ihmetten siis sitä, että miksi liikennevakuutusasioissa ratkaisu oli se, että liikennevakuutus ei enää ole voimassa valtionrajan toisella puolella, mutta en ole nähnyt operaattorien ilmoituksia siitä, että roaming Venäjällä olisi lopetettu, tai että ulkomaanpuhelut Venäjälle / Venäjältä olisi poistettu palveluvalikoimasta.
Vai onko kyse siitä, että ulkomaanpuhelut hoidetaan vaikka tappiolla, koska hoitamatta jättäminen aiheuttaisi vain sen, että ulkomaan"puhelut" olisivat jatkossa VoIP -liikennettä (siis ilman maksuja kumpaankaan suuntaan) ja tästä seuraisi se, että kun tapa olisi pakosta opittu Suomen ja Venäjän välillä, niin sama tapa saattaisi kopioitua muidenkin maiden välillä kansainväliseen puheluliikenteeseen, eli operaattorit ehkä tajuavat, että jolleivät sovinnolla luovu Venäjän -puheluliikenteen tuloista niin pian kakkiin muihinkin maihin puhelut ovat jatkossa ilmaisia VoIP -puheluita, jolloin operaattorien muukin maksua vastaan tapahtuva ulkomaanpuheluliikenne tyrehtyisi.
Ja tätähän operaattorit eivät mistään hinnasta halua, joten ehkä tuossa on se selittävä motiivi, miksi operaattorit suostuvat välittämään Venäjän -liikennettä ilmaiseksi, eli tekevät niin vain siksi, ettei ilmaiset VoIP -puhelut yleistyisi muidenkin maiden välillä.
Eli ehkä em. syystä: Kun Venäjältä soitetaan Suomeen, niin venäläisoperaattori laskuttaa asiakastaan, mutta pitää kaiken rahan itse, ja suomalaisoperaattori välittää puhelun kohteeseensa ilmaiseksi.
Ja vastaavasti:
Kun Suomesta soitetaan Venäjälle, niin suomalaisoperaattori
laskuttaa asiakastaan, mutta pitää kaiken rahan itse, ja venäläisoperaattori välittää puhelun kohteeseensa ilmaiseksi.
Ehkä operaattorit ovat keskenään sopineet noin, ja vaikka joku tuossa pelissä joutuukin tyytymään selvästi ennen Ukrainan sotaa pienempiin tuloihin, niin ok.
Puhelut Venäjälle sekä matkapuheinten Roaming Venäjällä ?
Anonyymi-ap
1
454
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1625355Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä432615- 1562212
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161749- 821374
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1551264Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321223Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106972Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne21917