Ruotsissa kauhisteltiin Sähkön hintaa : 200 öre /kwh (haans)

Anonyymi-ap

Suomessa kusipäät ihastelevat 2 EUR/kwh. Hienoa, että olemme ruotsia jo tässäkin asiassa edellä ! t. svt

14

384

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen sähköherrat ei osaa muuta kuin kuitata ylisuuren palkkionsa perceellä istumisesta

    • Anonyymi

      Mitä jos laitettaisiin tuohon vielä "Siirtohinta" piälle, siis suomessa.

      Tiedättökö muuten, pölkkypäät, paljonko "siirtohintanne" nostaa vielä entisestäänkin härskiä sähkö-rosvousta. Paljonko euroja lisää, tiedättehän, että siirtohinta-laskunne on aina SUUREMPI kuin sähköenergia-laksunne.

      Ei ihme, että porrrrrvarit ovat julistaneet teidät "maailman onnellisimmiksi " !! totisesti !
      t. haans

    • Anonyymi

      Van Toopet käyttävät pörssisähköä.
      Pörssisähkö on kusetusta ja rahastusta.

      • Anonyymi

        Tästäkin syyllisiä haetaan siltä missä syyllinen ei piileksi, lehdistö auttaa kyllä harhaanjohtamisessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tästäkin syyllisiä haetaan siltä missä syyllinen ei piileksi, lehdistö auttaa kyllä harhaanjohtamisessa.

        >>lehdistö auttaa kyllä harhaanjohtamisessa.

        Katos, mitä oikeist-YLE sylkäisi eetteriin, juuri hiljakkoin :

        https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-201300
        Energiateollisuus: Suomessa viime vuonna Euroopan toiseksi halvin sähkö

        Se on melkein kuin itse pää-perrrkele, tuo OIKEISTO-YLE., olkaa varuillanne sen kaa !
        aina kun ne natsit on asialla, ""sormi liipasimelle ja liikkuvat taa""

        t. haans


      • Anonyymi

        Suomen pelkkä "siirtohinta" on samaa luokkaa kun ruotsissa koko sähköstä maksettava hinta
        https://www.elbruk.se/
        Kauanko annatte kusettajien suorastaan härskisti vedättää teitä !
        Tästä näet on järki nyt kadonnut kokonaan. Teiltä siis

        t. haans.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen pelkkä "siirtohinta" on samaa luokkaa kun ruotsissa koko sähköstä maksettava hinta
        https://www.elbruk.se/
        Kauanko annatte kusettajien suorastaan härskisti vedättää teitä !
        Tästä näet on järki nyt kadonnut kokonaan. Teiltä siis

        t. haans.

        Avauksen "spottihinta" 200 öre/kwh ( n. 20 snt/kwh) ruotissa on juuri näiden pakkasten tuoma "spottihinta" mutta kuten huomaatte, ruotsissa ei kusiaiset pääse kuppaamaan kuten suomessa vaan voidaan puhua sentään jonkin asteisesta vakaudesta hinnoittelussa.

        Aikanaan kun kokoomus-porrrrvarit istuivat oppositiossa (esim. vielä 80-luvulla) ei meillä kukaan itkenyt sähkön hinnasta eikä sitä tarvinnut erikseen seurata 10 penniä/kwh ei siihen antanut aihetta , edes talvisinkaan.

        Mutta kun KOKOOMUS hallituksiin, niin TEIDÄN vaikeutenne alkoivat, samoin kuin porrrrvarin ja eliitti-"demarin" juhlat, tällä tavalla:
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18144944/shokki-uutinen--100-tuh-rikkainta-kahmi-itselleen-yli--puolet-palkka-potista-!#comment-125179587

        t. haans


      • Anonyymi

        Kiinteähintaiset ovat luusereita varten. Kiinteähintaisessa ostat sähkön lisäksi aina vakuutuksen hinnasta, ja ilmaisia vakuutuksia ei ole olemassa. Pörssisähkön ostaja voittaa aina vuoden mittaisissa jaksoissa. Jos kykenee joustamaan hinnan mukana, voittaa vielä enemmän.


    • Anonyymi

      aina kun kuulen sanan ' kokoomus-uudistus', poistan varmistimen Lugeristani...

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Porrrrvari-koneist vie nyt mattta ja maijjaa kuin pässiä narussa !

      SOSIALISMIA kaivataan

    • Anonyymi

      Maailman "onnellisin" kansa sai juuri tietää, että yksi olkiluodoin voimaloista on pois pelistä muutamia päivä juuri tällä viikolla.
      "onnelliset" saivat myös tietää, että se uusin "Pommi" , se poistetaan pelistä maaliskuussa ja näin taataan KEINOTTELU-hinta myös myöhäiseen kevääseen saakka.

      En yhtään ihmettele, että maailman "onnellisin" kansa titteli on myönnetty hölmöläisille !

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18144944/shokki-uutinen--100-tuh-rikkainta-kahmi-itselleen-yli--puolet-palkka-potista-!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      69
      2727
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2158
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1419
    6. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1414
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1132
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1000
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      64
      996
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe