Grillimakkara

Mitenkä valmistat parhaat grillimakkarat,kaasugrilli,sähkögrilli,avonuotio,vai jokin muu. Minä itse tykkään paistella makkaroita avonuotiolla itse tehdyn puukepin kärjessä. Kerro vinkkisi,se olisi kiva jos löytyisi jotain kokeleisimisen arvoista,grillihetkiin Suomen suvessa. Hyvää grilliä teille kaikille. Tv:Pauli
6574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

itse saan parhaan tuloksen ja aromikkan sivumaun laittamalla makkaran sukkahousun kärkiosaan ja lähimpään petäjään kiikkumaan.ei tarvitse sitä siinä käännellä kun heiluu issekseen ja kypsyy joka puolelta. liittämällä samaan honkaan useamman parin sukkahousuja ja hetkeksi(miksei pidemmäksikin aikaa) kauniin tuulikello/himmeli asetelman.kyllä siinä naapurin jaska kalpenee kateudesta.

Viehän tuo aikaa enemmän mutta kypsyy tasaisemmin ja siinä samalla olen yleensä itse sitten tissutellutkin hieman naista väkevämpää. ja säästää makkaraa jos innostuu tissuttelemaan enemmän niin että ravinnonhankinnalle ei olekaan enää tarvetta( ja makkarat on iloinen yllätys seuraavana aamuna sireenipuskan alta herätessä kun oikein hiukoo!) Paloturvallisuudesta kehotan kuitenkin huolehtimaan.

Niksi! Tips!

jos sukkahousuista ei enää ole toiseen käyttökertaan leikka teräosa kokonaan irti ja kääri sitä aterioinnin aikana. Et sotke sormia ja lämpöeristyskin on hyvä.

Grillausiloja!

Äänestä
  • Keksit kyllä ennenkokematonta grilliherkkua, kokeilisin ohjettasi mutta, mammani ei käytä sukkahousuja,vaan tavallisiä pässinpökkimiä töppösiä, niitä ei voi ripustaa näytille, kun koiperhonen on perso villaiselle.Kiitos vinkistä,jään odottamaan lisää vinkkejä.

    Äänestä

grillasin grillimakkaraa ihan vaan sähköuunissa kun meillä uunissa on ne grillivastukset.
Mutta kyllä se minustakin kaikkein paras tapa on,kun paistaa makkaraa ihan oikealla nuotiolla luonnon helmassa :-P

Äänestä

...myöskin raakana taivaallisen hyvää.
En ole vielä kokeillut grillatussa makkarassa,mutta varmaan vähintään yhtä hyvää.

Äänestä

se paras makkaran paisto on se perinteinen ulkona luonnonhelmassa nuotiolla tikun nokassa on paistaa,vaan ku muistaapi ettei tee joka paikkaa niit tulia ettei tuu mettäpaloja.tykkään myös grillata ulkona pihagrillissä ja joskus tulee grillattuu iha sähköuunissakin grillillä ja myös mikroaalto uunis ku meillä on siinäki grilli.ja ulkona meil on myös vanha sähköhella josta olla tehty semmone et siin voi myös savustaa kalaa,grillata makkaraa yms.ku vain pistää pökkyä alasijaan=P

Äänestä
  • Mun ulkogrillissä paistuu nii nopeesti makkarat,että vähän tyhmältä tuntuu alkaa
    grillaamaan kun ei se varsinainen grillaus kestä
    kun korkeintaan kymmenen minuuttia.
    Sit ne makkarat kärähtää pinnasta aika pahasti jos niitä ei muista heti kääntää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taivaallista herkkua kirjoitti:

Mitenkä valmistat parhaat grillimakkarat,kaasugrilli,sähkögrilli,avonuotio,vai jokin muu. Minä itse tykkään paistella makkaroita avonuotiolla itse tehdyn puukepin kärjessä. Kerro vinkkisi,se olisi kiva jos löytyisi jotain kokeleisimisen arvoista,grillihetkiin Suomen suvessa. Hyvää grilliä teille kaikille. Tv:Pauli

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu