ORPON JA RIIKAN LEIKKAUKSET

Anonyymi-ap

Olen pienituloinen eläkeläinen sisareni on työtön 60v ja kärsii masennuksesta ei kykene enää työelämään ja on jotenkin pärjännyt pienessä vuokra yksiössä nyt kun Orpo leikkaa häneltä työttömyys turvasta niin ei varmaan pärjää yksin jos ei sosiaalihuolto auta sairas ihminen syö lääkkeitä mistä saa apua tälläseen tilanteeseen kysyy isosisko APUA!!!!!!!!!!! Kanta Suomalainen

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Masiksestahan kyl pääsee eläkkeelle yleensä ja sit saa eläkeläisen asumistukee

    • Anonyymi

      Suomessa ei ketään jätetä. Sen tietää jokainen. Lopettakaa turha kohkaaminen ja vastakkainasettelu. Vasemmiston järjestämät poliittiset lakot ovat järjettömiä. Eikä niihin ole pakko osallistua. Miksi hallituksen kannattajat osallistuisivat hallituksen vastaisiin lakkoihin. Lakot ovat poliittisia. Ei asiallisia. Poliittisia. Teollisuusliiton pomot hakevat näkyvyyttä. Luulevat, että se lisää heidän kunnioitusta: Pah.

      Sipilän aikana samat jepet järjestivät poliittisia lakkoja. Lakot eivät estäneet lain valmistelua. Itse asiassa laki tuli pahempana voimaan lakon jälkeen. Niin nytkin lait pitää säätää kovempina. Poliittinen lakko on panttivankitilanne, jossa yritykset ja koko Suomen kansa on panttivankina. Panttivankitilanteessa ei koskaan anneta periksi vaatimuksille. Vahingot korvataan kovemmilla otteilla.

      Niitä ovat: ammattiliittojen osingot verolle. Jäsenmaksun osittainen verovähennys pois. Lakkosakot korkeammiksi, kuin oli ajateltu. Poliittiset lakot on kiellettävä kokonaan, ei sallita edes 24 tunnin lakkoja. Kansalaisten ryhmäkanteet laittomien lakkojen vahinkojen korvaaamiseksi yksinkertaisiksi.

    • Anonyymi

      Kiitos moktar gubta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10722
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5140
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      108
      2170
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2053
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1164
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1123
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1024
    Aihe