ORPON JA RIIKAN LEIKKAUKSET

Olen pienituloinen eläkeläinen sisareni on työtön 60v ja kärsii masennuksesta ei kykene enää työelämään ja on jotenkin pärjännyt pienessä vuokra yksiössä nyt kun Orpo leikkaa häneltä työttömyys turvasta niin ei varmaan pärjää yksin jos ei sosiaalihuolto auta sairas ihminen syö lääkkeitä mistä saa apua tälläseen tilanteeseen kysyy isosisko APUA!!!!!!!!!!! Kanta Suomalainen
3220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Masiksestahan kyl pääsee eläkkeelle yleensä ja sit saa eläkeläisen asumistukee

Äänestä

Suomessa ei ketään jätetä. Sen tietää jokainen. Lopettakaa turha kohkaaminen ja vastakkainasettelu. Vasemmiston järjestämät poliittiset lakot ovat järjettömiä. Eikä niihin ole pakko osallistua. Miksi hallituksen kannattajat osallistuisivat hallituksen vastaisiin lakkoihin. Lakot ovat poliittisia. Ei asiallisia. Poliittisia. Teollisuusliiton pomot hakevat näkyvyyttä. Luulevat, että se lisää heidän kunnioitusta: Pah.

Sipilän aikana samat jepet järjestivät poliittisia lakkoja. Lakot eivät estäneet lain valmistelua. Itse asiassa laki tuli pahempana voimaan lakon jälkeen. Niin nytkin lait pitää säätää kovempina. Poliittinen lakko on panttivankitilanne, jossa yritykset ja koko Suomen kansa on panttivankina. Panttivankitilanteessa ei koskaan anneta periksi vaatimuksille. Vahingot korvataan kovemmilla otteilla.

Niitä ovat: ammattiliittojen osingot verolle. Jäsenmaksun osittainen verovähennys pois. Lakkosakot korkeammiksi, kuin oli ajateltu. Poliittiset lakot on kiellettävä kokonaan, ei sallita edes 24 tunnin lakkoja. Kansalaisten ryhmäkanteet laittomien lakkojen vahinkojen korvaaamiseksi yksinkertaisiksi.

Äänestä

Kiitos moktar gubta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen pienituloinen eläkeläinen sisareni on työtön 60v ja kärsii masennuksesta ei kykene enää työelämään ja on jotenkin pärjännyt pienessä vuokra yksiössä nyt kun Orpo leikkaa häneltä työttömyys turvasta niin ei varmaan pärjää yksin jos ei sosiaalihuolto auta sairas ihminen syö lääkkeitä mistä saa apua tälläseen tilanteeseen kysyy isosisko APUA!!!!!!!!!!! Kanta Suomalainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu