Eikö Jumalalle merkitse nykyisin mitään sydämentila? Aina vaan puhutaan suorituksista. Yhdessä ehkä. Jos pelastuminen on palkka työstä ovilla ja kokouksissakäynneistä, niin pelastus on itse ansaittu omalla työllä. Kumma kun hyvyys ei paljoa paina Jumalalle. Sanotaan, että ikuinen elämä on lahja. Se ei ole mikään lahja, jos sen eteen täytyy juosta ihmisten ovilla, ja käydä vaikka hammasta purren kokouksissa. Raamattu on ristiriitainen.
Sydämentilasta
Anonyymi-ap
10188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Adamin ja Evan ei tarvinnut tehdä ikuisen elämän takia mitään. Heidä piti ainoastaan välttää paratiisissa olevan puun hedelmän syömistä. On se kumma, kun sellainen puu laitettiin kiusaukseksi keskelle paratiisia. Sehän oli selvä, että he jonakin päivänä siitä vielä ottavat hedelmän. Kiusaus oli liian suuri. Epäonnistuminen oli lähes varmaa.
Mikäs se semmonen sydämentila on? Onko kyseessä jokin terveydellinen kuvaus?
Voisi kysyä samalla, että mikä lahja se ikuinen elämä on, jos sen ansaitakseen täytyy juosta pakkotyössä ovilla, ja käydä puuduttavissa kokouksissa?
Raamatussa lukee: Armosta te olette pelastetut, ette tekojenne, vaan uskon kautta. Se on Jumalan lahja ettei kukaan kerskaisi.
Parannuksen teko, usko ja kaste on niitä tekoja joita Jumala vaatii.
Jumala kiinnostaa, että uskot Raamatun sanan, Jumala tietää paremmin sydämmesi tilan kuin sinä itse!
JT mielestä ovilla kiertely ja kokoukset takaavat pelastuksen.
Ollaanpas sitä nyt kateellisia kokouksista ja kenttätyöstä.
Kuka niitä kadehtii!? Kaiheata pakkopullaa ovat.
Tähän liittyvät ristiriidat juontavat juurensa jo Raamatusta. Yhtäältä siellä sanotaan, että pelastus on lahja, toisaalta jokaiselle luvataan maksaa tekojensa mukaan.