Liian raskasta

JT uskonnossa on monia aiheita, joita ei voi tutkia. Ne ovat liian rsskaita.
17256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sitä en tiedä, mitä JT nykyisin tutkivat ihmisten kanssa. Mutta mielestäni JT ssioiden tutkimiseen riittää se ”punainen pimmi” kirja. Tai vastaava. Ja sen voi lukea yksin. Muuta ei tarvitse koskaan tutkia. Siinä on sanottu kaikki tiivistettynä, mitä tarvitsee tietää. Mitään Vartiotorneja ei tarvita. Se on vain hiusten halkomista.

Äänestä
  • Korjaan: punainen pommi

    Äänestä

  • Punainen Pimppi on varmasti ihan ok.

    Äänestä

  • Jatkuvaa tutkimista tarvitaan, koska toisto saa ihmiset uskomaan asiaan, ainakin jos on valmiiksi hyväuskoisuuteen taipuvainen. Kun humpuukia toistetaan tarpeeksi, sitä aletaan pitää totena. Keinoa käytetään muuallakin.

    Äänestä

Raamatun pariin!

Äänestä
  • Raamatun perusteella pelkästään voi jo todeta JT-uskonnon humpuukiksi, kuten koko Raamatunkin. Ei tarvita välttämättä mitään Vartiotorni-seuran julkaisuja.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Raamatun perusteella pelkästään voi jo todeta JT-uskonnon humpuukiksi, kuten koko Raamatunkin. Ei tarvita välttämättä mitään Vartiotorni-seuran julkaisuja.

    Saatana hallitsee sinua...se on tuhon tie

    Äänestä

Peräilma on aika kevyttä. Eikä Raapahousutkaan hirveästi paina.

1Äänestä
  • Se on todella kevyttä. Miten helposti voikaan yksi kunnon tuhnu hajustaa koko tilan.

    Äänestä

  • Ei ne varmaan paljon paina. Lähinnä mietin niiden hajunläpäisyominaisuuksia.

    Äänestä

Mielenkiintoinen toteamus...jt-uskonto. Sitä se tuntuu olevan.

Minähän en tarvitse mitään uskontoa. Minut pelastaa usko ei uskonto. Ja silloin kun jokin järjestö alkaa määräämään asiat, se on uskonto.

Kristinusko ei ole uskonto, vaan usko Jeesukseen.

Äänestä
  • JT uskonnossa pitää uskoa järjestöön ja hallintoelimeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    JT uskonnossa pitää uskoa järjestöön ja hallintoelimeen.

    Nimenomaan. On ilmaistava lujaa uskoa Elimeen jehovan viestintäkanavana. Oikeasti pelkät vanhat papat siellä höpöttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Nimenomaan. On ilmaistava lujaa uskoa Elimeen jehovan viestintäkanavana. Oikeasti pelkät vanhat papat siellä höpöttää.

    Elimen jäsenet ovat pitkän järjestöuran tehneitä firman miehiä, jotka ovat jees-miesten ympäröimiä ja vailla kosketusta normaaliarkeen. Takapuolen suutelijoista ei liene pulaa. Ehkä siinä alkaa itsestään kuvitella vaikka mitä.

    Äänestä

Mitkähän noita raskaita aiheita nyt sitten on joita ei voi tutkia? Mikä muuten on syy miksei niitä voi tutkia? Hieman enemmän perusteluja kiitos kun kerran aloitit keskustelun aiheesta.

Äänestä
  • Raskaita aiheita ovat kaikki Vartiotornin aiheet.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Raskaita aiheita ovat kaikki Vartiotornin aiheet.

    JT on parasta kristillisyyttä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

JT uskonnossa on monia aiheita, joita ei voi tutkia. Ne ovat liian rsskaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu