Perheen sairaus vie minutkin sairauteen

Anonyymi-ap

Vaikea masennus on ollut osa minua pitkään, vaikka en ole itse potilas. Kaikki alkoi veljestäni, jolla todettiin vaikea masennus. Hänellä oli itsetuhoisia ajatuksia. Apua ei saanut muiden kuin lääkkeiden muodossa. Lääkkeet muutti hänet täysin: hän oli kuin zombi joka ei ymmärtänyt maailmanmenosta mitään. Välillä tuli olo kuin hän olisi ollut jossain aineissa hämärän rajamailla. Jossain kohtaa sain hänet mukaani salille. Se helpotti hänen oloaan niin paljon. Parin kuukauden salillä käynnin jälkeen hän lopetti omatoimisesti lääkkeet ja totesi, että ne on täyttä potaskaa (hän koitti siis useaa eri lääketta). Nyt veljelläni on kaikki hyvin, vakkarityö, lapsi, oma talo ja hyvä puoliso.

Nyt on äitini vuoro. Äiti on kärsinyt vaikeasta masennuksesta kolme vuotta. Kolme vuotta olen elänyt niin, että jokaisen aamun ensimmäinen ajatus on ''onko äiti vielä hengissä''. En saa äitiin mitenkään yhteyttä. Hän valvoo yöt ja nukkuu päivät. Kämppä on kuin sikolätti, käyn välillä siivoamassa hänen luonaan. Hän ei ota kontaktia, räplää vain puhelintaa. Äitin elämä koostuu puhelimesta, nukkumisesta ja lääkkeiden ottamisesta. Lääkkeitä on kokeiltu monia. Lääkkeet tuhoavat hänen elämänsä samalla syöden minun elämääni.

En jaksaisi enää stressata. Vihaan itseäni, koska stressaan aina muista niin paljon. Asenteeni on sellainen, että kunhan muilla on hyvä olla, itsellä ei niin väliä. Vituttaa.. Miten te muut ootte saanu apua tähän sivustakärsijän rooliin? On kyllä pottumainen homma tuo masennus kun se iskee.

4

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oma pelastukseni oli omaisyhdistys. Vertaistuen avulla opin ymmärtämään, että syy ei ihan aina ole minussa, vaan minullakin on vain yksi elämä, enkä voi uhrata sitä kokonaan sairaan ihmisen puolesta.
      https://finfami.fi/

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne. On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia ja ja vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Saitkin jo hyvän vinkin FinFamin toiminnasta.

      FinFamilla on omaisille suunnattua kahdenkeskistä keskusteluapua myäs Tukinetissä. https://tukinet.net/teemat/tukea-psyykkisesti-oireilevien-tai-sairastavien-omaisille-ja-laheisille/tukisuhteet/

      Tukinetistä löytyy paljon muitakin palveluita, joissa voi keskustella oman elämän kriiseistä ja huolista. Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Vertaistuki oli pelastus,sai itkeä ja nauraa.Minulla ensin sairastui mies sitten aikuistuvat lapset vuorotellen.Olen kannatellut ja tukenut niin että olin lyyhistyä itsekin kaiken stressin alle. Olen alkanut puhumaan asiasta kun monet ovat sanoneet että hae apua itsellesi ettet romahda ja niin olen tehnyt.Muista että auttajakin väsyy,nyt on sun aika ajatella myös itseäsi ja hyvinvointiasi eli ota omaa aikaa se ei ole itsekästä.Paras apu on samankokeneet ja puhuminen.Sairauden kanssa pystyy myös elämään luulin että kunhan nyt parantuu niin kaikki on hyvin,mutta ei se mene niin.Sairaus muuttaa muotoaan on hyviä ja huonompia kausia,ja jotenkin sitä on kiitollinen ihan pienistäkin onnistumisista.Voimia sulle ystäväin:)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3772
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2068
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1723
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1685
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1440
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1186
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      984
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      914
    Aihe