onko kokemusta?
https://www.obhnordica.fi/kahvinkeittimet/kahvinkeittimet/timer-aroma
Ilman aromatoimintoa keitin laskee vettä yhtäjaksoisesti suodattimeen. Aromatoiminnolla pitää pitkiä taukoja päästäen vettä vähän kerrallaan. Keittoaika kaksinkertaistuu.
Onko maussa mitään eroa?
https://www.obhnordica.fi/kahvinkeittimet/kahvinkeittimet/timer-aroma
Ilman aromatoimintoa keitin laskee vettä yhtäjaksoisesti suodattimeen. Aromatoiminnolla pitää pitkiä taukoja päästäen vettä vähän kerrallaan. Keittoaika kaksinkertaistuu.
Onko maussa mitään eroa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Järkevämpi pienille määrille vaihtaa pienempi aukko suodattimeen ettei jäähdy välillä, menee sitten vaan yli jos keittääkin enemmän. Isomman määrän tehdessä ehtii maku irrota muutenkin ja itse teen aina täyden kannullisen termoskannuun.
En ole kokeillut sillä keittimellä vaan toisella keittimellä .Sanovat että paras aromikas kahvi saadaan vanhan ajan konstilla.
Keität veden kattilassa , laitat kahvinporot suodatin pussiin joka asennetaan suodattimeen. Vähän kerrallaan lisäät kiehuvan kuumaa vettä kahvinporojen päälle.
Liekö totta,mutta kahvinvystävät näin väittävät ettei parempaa kahvia ole olemassakaan.
Mökillä tulee käytettyä juuri tuota veden keittämistä kattilalla ja kahvista todellakin tulee arkikahvia parempaa. Kokeilin myös aloituksessa linkattua uutta kahvinkeitintä aromatoiminnolla yhtä hyvällä lopputuloksella.
Veikkaan että makuun vaikuttaa eniten keittimen ikä/sisäinen puhtaus.
Valmiin kahvin lämpötila vain 80C, jos vielä hidastaa niin tulee vielä kylmempää ellei lämpöalusta kuumenna. Jos suppilosta ehtii välillä vesi loppua niin ei tunnu järkevältä.
Philipseissä oli kai joskus suppilossa aroma-asento että laskee hitaammin läpi, en tiedä tuliko vesi hitaammin. Itsellä Melittassa sähköinen puolitäyttö, en ole sitäkään kokeillut kun keitän aina täyden kannullisen.