KUMMALLINEN SALAMANTERI UUDISTAA MIELENSÄ
Aksolotlina tunnettu salamanteri on kotiakvaarioiden suosittu lemmikki mutta myös kummajainen (https://creation.com/axolotl). Toisin kuin muut salamanterit, se ei aikuistuttuaan menetä kiduksiaan ja se tunnetusti viettää koko elämänsä vedessä. Itse asiassa täysikasvuiset yksilöt voivat muuttua myös maalla eläviksi. Silloin niiden kidukset häviävät ja keuhkot vahvistuvat. Muutoksen hintana on kuitenkin lyhentynyt eliniänodote.
Aksolotlilla on vaikuttava kyky kasvattaa takaisin puuttuvia raajoja ja elimiä. Sen ansiosta tämä sammakkoeläin toipuu vaurioista, joista useimmat eläimet eivät koskaan paranisi täysin (jos edes selviäisivät hengissä). Sen havaittiin myös voivan kasvattaa takaisin vaurioitunutta tai jopa puuttuvaa aivokudosta (esimerkiksi jos pala aivoista poistettiin kirurgisesti).
Tuore tutkimus on osoittanut, että aksolotli kykenee paitsi luomaan uudelleen kaikki poistetut aivokudostyypit, myös palauttamaan niiden ja aivojen vahingoittumattomien osien väliset hermoradat. Niinpä uusi aivokudos pystyy suorittamaan samoja toimintoja kuin vanha.
Miten satunnaiset mutaatiot + luonnonvalinta voisivat asteittain tuottaa aivojenkorjausjärjestelmän? Aksolotli, jolla on aivovaurio sekä osittain kehittynyt korjausjärjestelmä, ei tulisi valituksi vaan kuolisi! Tutkijat yrittävät jäljitellä tätä upeaa luotua kykyä kehittääkseen tapoja saada ihmisaivojen kudokset uusiutumaan.
KUMMALLINEN SALAMANTERI UUDISTAA MIELENSÄ
1
153
Vastaukset
- Anonyymi
Eli tämä salamanteri on nyt todistetusti luoja. Tähän ei pysty edes sinun pyllistämä jumala.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot725546Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144763Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232538Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys502423Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71374Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461220
