Maailma on täynnä taideaarteita. On veistoksia, maalauksia, musiikkia, kirjallisuutta, näytelmiä jne. Osa näistä teoksista on teismien tai joidenkin muiden aatteiden inspiroimia. Mitkä ovat maailmanhistorian tärkeimmät ateistiset taiteenlajit ja taideaarteet? Mikä oli ensimmäinen ateistinen taiteenmuoto, joka tunnistettiin ja mitä pidetään maailman ensimmäisenä ateistisena taideteoksena?
Ateismi ja taidehistoria
Anonyymi-ap
12148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
”Mitkä ovat maailmanhistorian tärkeimmät ateistiset taiteenlajit ja taideaarteet?”
Jos tietäisit yhtään mitään asiasta niin tietäisit, että Renessanssista alkaen taide ei ollut enää teististä. Koko Renessanssin ajatus oli se, ettei Jumala ja Raamattu ollut enää keskiössä vaan siihen tuli ihminen ja meidän havaitsemamme todellisuus korvasi vuohipaimenten myytit. Tästä syntyi humanismi ja tieteellinen vallankumous.
”The Renaissance's intellectual basis was its version of humanism, derived from the concept of Roman humanitas and the rediscovery of classical Greek philosophy, such as that of Protagoras, who said that "man is the measure of all things"…[Renaissance] was associated with great social change in most fields and disciplines, including art, architecture, politics, literature, exploration and science.”
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Renaissance
Mikä renesanssin jälkeisestä ajasta on mielestäsi paras ateismia esille tuova teos?
Miksi renessansin jälkeen? Jo renessanssin aikana tehtiin jumalattomia teoksia, esimerkiksi Vitruviuksen mies. Ja kai Venuksen syntymäkin lasketaan ateistiseksi kristillisestä näkökulmasta kun keskiössä on alaston naisepäjumala
Kyllä, ateistisia taideteoksia on esillä monissa museoissa. Esimerkiksi Ateneumin taidemuseossa on näyttely [Inspiraatio – nykytaide & klassikot](^3^), jossa nykytaiteilijat ovat innoittuneet vanhoista mestareista, mutta myös kyseenalaistaneet heidän uskonnollisia tai valtaan liittyviä merkityksiään³. Myös Suomen kansallismuseon digitaalisessa kokoelmassa on esitelty [taideteoksia kansatieteellisistä kokoelmista](^2^), jotka eivät ole sidoksissa uskontoon, vaan kuvaavat esimerkiksi suomalaista talonpoikaiskulttuuria². Lisäksi Serlachius-museoiden [taidesanastossa](^4^) on mainittu, että veistos voi olla ateistinen, jos se ei viittaa jumaliin tai uskontoon⁴. Toivottavasti tämä vastaus auttoi sinua löytämään ateistisia taideteoksia museoista. 😊
Lähde: Keskustelu Bingin kanssa, 13.1.2024
(1) Inspiraatio – nykytaide & klassikot | Ateneumin taidemuseo. https://ateneum.fi/nayttelyt/inspiraatio-nykytaide-klassikot/.
(2) Inspiraatio – nykytaide & klassikot | Ateneumin taidemuseo. https://ateneum.fi/nayttelyt/inspiraatio-nykytaide-klassikot/.
(3) Taideteoksia kansatieteellisistä kokoelmista - Digitaalinen kokoelma .... https://www.kansallismuseo.fi/fi/digitaalinen-kokoelma/tutkijan-valinta/kansatieteellisten-kokoelmien-taideteokset.
(4) Taideteoksia kansatieteellisistä kokoelmista - Digitaalinen kokoelma .... https://www.kansallismuseo.fi/fi/digitaalinen-kokoelma/tutkijan-valinta/kansatieteellisten-kokoelmien-taideteokset.
(5) Taidesanastoa | Serlachius-museot | Serlachius.fi. https://serlachius.fi/suunnittele-vierailusi/koululaisohjelmat/taidekoulu/taidesanastoa/.
(6) Taidesanastoa | Serlachius-museot | Serlachius.fi. https://serlachius.fi/suunnittele-vierailusi/koululaisohjelmat/taidekoulu/taidesanastoa/.
(7) Taidekokoelmamme | Ateneumin taidemuseo. https://ateneum.fi/taidekokoelmamme/.
Mikä on uskonnollista taidetta ja mikä sekulaaria.
Esimerkiksi kun renesanssiajan mestarikuvanveistäjä ja -taidemaalari Michelangelo ikuistaa ympärileikkaamattoman homo-poikaystävänsä alastomana veistokseen, jonka väittää esittävän Raamatun kertomusten nuorta Daavidia, niin onko kyse uskonnollisesta taiteesta?
Kysymyksessäsi käsittelit hyvin uskontojen ja uskomuksien rajoja sekä piilomerkityksiä. Monet kritisoivat ateismia nimenomaan siitä, että se ei yhden asian liikkeenä täytä kriittiselle kansalaiselle soveltuvan aatteen määritelmää. Monet nykyajan uskomukset ovat korvanneet joltain osiltaan aiemmin uskoinnoille kuuluineita rooleja asioina, joista ihmiset saavat "varmuutta" asioissaan olemiseen.
Ja mm. yhtenä asiana, jolla ateismi on ollut johtamassa tähän on ollut ateistinen pseudotiede, jossa ilmoituksella ateismin harjoittamisesta tai siitä, että on ollut ateisminmielinen on annettu sama sisältö, kuin lauseelle, että olen tieteen harjoittaja. Vaikka käsitteeet ovat yhtä kaukana toisistaan, niin kuin ne todellisuudessa ovat.
Luonnontieden harjoittaminen eri ammateissa on kuitenkin nykyprosessin mukaisesti erilaisen oppisisällön hyvyksytysti ymmärtämisen osoittamista edellyttävää tointa, eikä mikään palsta-ateistista pseudoilua. Ennenhän nämä menivät niin, että miehet osasivat erilaisia asioita. Nykyään ateismi lietsoo ihmisiin pseudoilevaa huuhaata. Ja on ollut sitä myötä yhtenä uskomuksien vallankumouksen airueista.
Oletko ottanut lääkkeet? 😂😂😂
Ihmistekoista roinaa!!!!
Ai sinäkö? nyt en kyllä tajunnut viestiäsi
Oletko JT vai Luterilaani mielestäsi?
t. avaaja
Mistä on kyse?
Avaaja lisää: Lotto
3 000 000 €
Peliaikaa 1 h 13.1. klo 21.45 asti
60 riviä, Harava 12
Osuus 1/9
Piilota rivit
Lotto
1.
478101518212223293339
Vahvista maksu
Peruuta
Lotto
6,66 €
60 riviä, 1/9 osuus
Vahvistamalla maksun hyväksyt pelin säännötAvautuu uuteen ikkunaan tai välilehteen.
Vahvista 6,66 €
666 !
Avaaja lisää:
”RAAMATTU avasi alkukantaisimmat saastan portit” – 0-luvun likaisin nuortenlehti sisälsi aitoa virtsaa ja rasvaisia seksikohtauksia