Petos on rikoksentekijän epärehelliseen menettelyyn liittyvä rikos. Petokseen syyllistyy se, joka hankkii itselleen oikeudetonta taloudellista hyötyä, ja erehdyttämällä saa toisen tekemään jotakin ja siten aiheuttaa toiselle taloudellista vahinkoa.
Jos myyn välitysyhtiön sopimuksen, niin ostaja ei silloin saa todellisuudessa mitään. Häntä on petetty eli erehdytetty. Hänelle tulee vain lisävelvollisuuksi eli kuukausimaksuja, eikä minulle maksetulla summalla mitään omistuksia siirry ja rahat on menetetty.
Siksi olen vain irtisanonut välityssopimukset, jotta saa maksut katkaistua omalta kohdalta. Se on parempi vaihtoehto kuin joutua arvottoman paperin myymisestä vankilaan. Siitä voi myös joutua pahoinpitelyn uhriksi.
Jos myyn välitysyhtiön sopimuksen, niin ostaja ei silloin saa todellisuudessa mitään. Häntä on petetty eli erehdytetty. Hänelle tulee vain lisävelvollisuuksi eli kuukausimaksuja, eikä minulle maksetulla summalla mitään omistuksia siirry ja rahat on menetetty.
Siksi olen vain irtisanonut välityssopimukset, jotta saa maksut katkaistua omalta kohdalta. Se on parempi vaihtoehto kuin joutua arvottoman paperin myymisestä vankilaan. Siitä voi myös joutua pahoinpitelyn uhriksi.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onhan se petos, kun myyt jotain arvotonta. Voithan myydä vaikka paperilapun, jonka perusteella saat ostaa Lidlistä ruokaa. Linnaa siitä tulee. Tuohan on sama asia. Välityssopimuksella voit ostaa välityspalvelua, sillä ei ole euronkaan arvoa, sen tajuaa tyhmempikin.
Mutta onko petos ,jos minä maksaisin jollekin lähitaksin välityssopimuksen joka haluaisi ?
Meinaan kun Lähitaksilla ei ole kuin Keravan ja normaalikyytien välitystä maaliskuun jälkeen kun koko keskiuudenmaan sote/vpl kortit lähtevät 02 välitykseen,
Taitaa lähtee jo 1.3.24. 02 taksille .
Myös Itä-Uudenmaan sote-kuljetusten palveluntuottaja vaihtuu 15.1.2024 alkaen. Taksi Helsinki ei jatka. Uusi palveluntuottaja 020202 -palvelut on aloittanut ennakkotilausten vastaanoton jo keskiviikkona 10.1.
Saahan se ostaja oikeuden vastaanottaa välityskeskuksen välittämiä kyytejä.
Kyllä se on niin päin, että välitysyhtiön pitää maksaa, jos joku suostuu ajamaan heidän ajoja. Välittäjä on konkassa, jos ei saa autoilijoita ajamaan.
Tai vähintään välitysyhtiöllä on oltava kyytejä jota ajaa jotta viitsii maksaa niille joka kuukausi.
Eikä koko ajan karkaa kyydit toisille häviämällä tarjouskilpailuja.
Ei Woltin, Uberin ja Foodoran sopimuksiakaan voi myydä. Sehän on sama asia. Onhan se huijaus myydä "työpaikkaa" toiselle.
Tätä itse ihmettelen esim: lähitaksin suhteen kertovat olevansa laadukas välityskeskus jne..
Eivät vastaa puhelimeen kun asiakkaat soittavat sinne . Häviävät kaikki kilpailut jne....
Joku vielä maksaa siitä että saa ajaa tän nyrkkipajan vähäisiä keikkoja.
Välitys oli poikki viisi tuntia uudenvuodenaattona. Paskapulju.
Suomeen pitää saaha laki, joka suojelisi huonoja kauppoja tekeviä omalta hoopoudelta.
Ja joukko virkamiehiä valvomaan.
Ihan sama mitä teet. Ei kukaan ole niin tyhmä, että ostaisi paskapaperisi.
Kannattaa olla myymättä, ettei saa turpaansa.
Linnatuomio siitä tulee, kun yrittää myydä toiminimi työpaikkaa.
Taidat elää menneisyydessä. Ei tuollaisia kukaan enää osta. Niiden arvo nollaantui 2018.
Voi kai niitä myydä jos näin on sovittu.
Voihan lainasuhteenkin myydä jos näin on sovittu.
Kysykää lakimiehiltä.
Nämä on liian vaikeita asioita hoidettavaksi hevosmiesten tietotoimistossa.