Pälkjärven pitäjäseura
Esko Malinen
1.10.2023
Leipälapion matka Pälkjärveltä Liperiin
https://palkjarvi.fi/2023/10/01/leipalapion-matka-palkjarvelta-liperiin-esko-malinen/
------------
"Juho Auvinen (synt. 1886) asui perheineen Pälkjärven Tervassalossa, jossa hänellä oli maanviljelystila. Juho Auvinen on kertonut, että hän sai pitäjän lainajyvästöstä kapallisen rukiin siemeniä. Sadon saatuaan hän säilytti koko sadon ja toisti sadon saatuaan saman jyvien säilyttämisen muutaman vuoden kunnes satoa oli sen verran, jotta siitä sai paistaa muutaman ruisleivän."
---
[kuva Pälkjärven kotiseutumuseosta, joka on "alkujaan 1700-luvulla rakennettu lainajyvästön viljamakasiini"]
https://palkjarvi.fi/wp-content/uploads/2023/09/image.jpg
[kuva leipälapiosta]
https://palkjarvi.fi/wp-content/uploads/2023/09/leipalapio-kokokuva.jpg
---
"Talvisodan päätyttyä Auvisen perhe joutui lähtemään evakkoon. Kun jatkosodan alettua Pälkjärvi saatiin vallatuksi takaisin, Auviset palasivat takaisin Pälkjärvelle.
"Lopullisen evakkotaipaleen tie vei Pohjois-Kajalaan Liperiin. Auviset saivat rintamamiestilan Sormulansalontieltä.
"Leipälapio tuli evakkotavaroiden mukana Liperiin. Leipälapion takana on numerot, jotka erään tiedon mukaan kertovat omistajan ja näin leipälapio palasi omistajalleen."
---
[toinen kuva leipälapiosta]
https://palkjarvi.fi/wp-content/uploads/2023/09/leipalapio.jpg
---
"Aili Malinen, Juho Auvisen tytär, muutti perheineen Kiteeltä Juho Auvisen taloon Liperiin vuonna 1950. Leipälapio oli edelleen käytössä. Aili Malisen perhe muutti 1956 Liperin Honkavaaralle ja leipälapio seurasi mukana.
"Kesällä 2023 leipälapio löytyi Aili Malisen perikunnan tavaroiden joukosta. Se on ollut varmuudella Aili Malisen käytössä useita vuosikymmeniä.
"Nyt leipälapio [on lahjoitettuna] Pohjois- Karjalan Maakuntamuseoon muiden pälkjärveläisten esineiden joukkoon."
----------
Pitkä elinkaari on leipälapiolla ja pitkän taivaleen on tehnyt.
Pälkjärven Pitäjäseura kertoo: Leipälapion matka Pälkjärveltä Liperiin
5
331
Vastaukset
- Anonyymi
Nimenomaan, monipuolisia kulttuurireliikkejä vaalimalla muistutetaan sekä yksilöllisyyden ja monipuolisuuden että yhteisöllisyyden tärkeydestä samaan aikaan! Jotka eivät tätä allekirjoita tykkäisivät varmaan elää Neuvostoliiton betonihelvetissä.
Los Angelesissa asuvien Sonny ja Gloria Kammin kokoelmat omintakeisia teepannuja eri taiteilijoilta ansaitsee myös enemmän huomiota ja rakkautta. Näitä kokoelmia silmäilin ja niin monelta taitelijalta vapaamuotoista kokeilua. Voi vain ihailla! :)
https://kammteapotfoundation.org/product-category/collection/
Arkistoituna:
https://web.archive.org/web/20240114174719/https://kammteapotfoundation.org/product-category/collection/- Anonyymi
Ihastuttaa Kazimir Malevitsin Suprematistinen Teepannu, revittelee niin eriskummallisella muodollaan. 🫡
https://kammteapotfoundation.org/product/kazimir-malevich-suprematist-teapot/
https://web.archive.org/web/20240117213021/https://kammteapotfoundation.org/product/kazimir-malevich-suprematist-teapot/ - Anonyymi
Lomonosovista puhumattakaan!😎👍
- Anonyymi
Harmi, että Kupittaan Savi lopetti ajat sitten. Löytyy sentään niitäkin aarteita yksityisesti myytävinä.
- Anonyymi
Kupittaan Savi on ehdottomasti osa suomalaista koriste-esineperintöä. Harmi, että meni konkkaan silloin -60-luvulla, mutta kyllähän sitä löytää edelleen mm. Tori-fistä. Varovaisuutta vaan aina kauppojen tekoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4183433On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon
Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat1162568Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k1072562Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12379Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll332135Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1891576Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel531480Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2021220Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,451216- 941135