Taitaapa loppua minun työssäkäynti, kun alkoholistipummina saa Sastamalan sossusta ja Kelasta enemmän rahaa kuin palkkatöistä. Yksi tuttu juoppo on toiminut tällä kaavalla jo parisen vuotta.
Perusraha noin 550 euroa. Ei tarvitse etsiä työtä, osallistua mihinkään toimintaan eikä käydä Työteekissä. Heittäydyt vaan niin vaikeaksi ja valitat kaikesta.
Saat asumistukea melkein koko vuokran verran, mutta otat rahat omalle tille ja väität Kelalle, että joku on vienyt rahat tai jotain yhtä järjetöntä. Näin tililläsi on noin 900-1000 euroa.
Vuokrat , vedesimaksut ja sähköt jätät maksamatta ja kun sähköt katkeavat ja vuokranantaja rupeaa puhumaan häädössä. Niin mene sossuun valittamaan, että et saa mistään mitään ja käyttäydyt alkoholistin hulluudella, niin tadaa sossu maksaa rästit. Teet tätä vähintään kolmen kuukauden välein. Näin Sastamalan kela ja sossu toimivat. Ettei töitä kannata tehdä. Mieli tekisi tehdä johonkin suuntaan valitusta, että näin Sastamalassa toimitaan. Ettei sossun tai kelan tarvitse kohdata ja kuunnella juopon haukkumista, uhkailua yms.
Sastamalan sossu ja kela
Anonyymi-ap
2
365
Vastaukset 2
- Anonyymi
Se on vaan sussa, ettei sulla oo munaa tollaseen. Siihen tarvitaan näet boollsseja. Mene sää vaan nöyränä maanantaina duuniis ja niia pomolles. Kymppi tunnissa, no siinäkin on sulle pikkasen liikaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861583
- 851362
- 1041058
- 48909
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..10790Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40783Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83656Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30631Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45577