Vakkilainen spekuloi ydinvoimalla

Anonyymi-ap

Kun Suomeen lopulta saatiin päätös ydinvoiman rakentamisesta tehtiin ydinvoiman vastustajien ansiosta epäonninen ratkaisu suuren yksikön rakentamisesta.
Päätöksen taustalla oli pelko vasemmisto ja kokoomusnuorten vastuksesta jolloin rakentaminen estyisi kokonaan.
Vakkilainen lienee oikealla polulla perusvoimasta, tosin hänen spekulaationsa ei sisällä "ilmaisesen vetytuotannon" tarvitseman sähkön määrästä.
Tämä "lmainen" sattumasähkö on jo kaupattu erilaisiin vetyspekulaatioihin.
Toisaalta Suomen energia infrasta on purettu valtava tehoreservi jolla sattumasähkön puutteet voitaisiin korvata.
Suomen hiilivoima on purettu, samoin turbiini huipputehovoimalat, joihin ei edes ole enää kaasua tai kerosiinia.
Reservivoimalat ovat nimensä mukaisesti käytössä vain lyhyitä aikoja eikä niillä ole merkitystä päästöjen määrälle.

Kun on määritelty uusiutuvat enrgiamuodot uusiutumattomiksi ja
on vain ajan kysymys milloin puuperäisen energian kielto astuu voimaan.

Tuulimylly tai aurinkosähkön pysyvyyskäyrän tulis Vakkilaisenkin kiinnittää huomionsa.

Jos tänä talvena meiltä puuttuu 2...6000 MW säätövoimaa seuraavina talvina tulee puute olemaan suurempi ja hinta korkeampi.

Oman pienen dieselvoimalan käyttö tulee pian halvemmaksi kun ostaa kallista pörssisähköä.

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilastokeskuksen mukaan tuulivoima kattoi 3,2 % Suomen energiankäytöstä vuonna 2022. . Moni energiaan liittyvä ongelma ratkeaisi, jos luopuisimme tästä häiriköstä ja korvaisimme sen vakaalla ydinvoimalla.

      Oman aggregaatin hankinta on ollut mielessä. Sähkön tuottaminen polttoöljystä voi olla yllättävän edullista, koska sen käyttö leikkaa pois myös siirtohinnan ja sähköveron. Siirtohinnasta riippuen, omatoimisuus alkaa kannattaa jo 20 c/ kWh lähtien. Pörssisähkösopimus + hintapiikkien aikana oma energiantuotanto voivat olla monelle hyvinkin kannattava vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Vakkilainen omistaa tuulivoimaa tai on ainakin omistanut. Hän pelkää, että kannattavuus menee, jos ydinvoimaa rakennetaan-

    • Anonyymi

      Tämä sähköntuotanjen omistajuus on ollut vuosia pohdinnoissa mukana ja yhtenä on ollut jääviys omistajuuden vuoksi. Päättävän henkilön tulisi olla puolueeton myös omistajuuden vuoksi energia-asioista päätettäessä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe