Markku Laaksonen Lohja / Rekijoki / Rakennefix Oy asunnon vuokraus kokemuksia

Anonyymi-ap

Vuokrasin Markku Laaksoselta asunnon yritykseni työntekijälle marraskuussa 2023, jossa on sähkölämmitys. Sähkön kulutus oli marraskuussa 2023 noin 900 kwh, kun lämmitys ja sauna oli kovalla käytöllä. Irtisanoimme asunnon marraskuun lopussa tarpeettomuuden takia ja siinä oli kuukauden irtisanomisaika. Työntekijä sammutti erehdyksissään sähköt lähtiessään marraskuun lopussa ja 15.12.2023 selvisi, että lämmitystä ei ole asunnossa. Palautimme avaimet 15.12.2023 ja samalla ilmoitimme Markku Laaksoselle, että asunnossa ei ole lämmitystä. Hänen toimestansa asuntoon on laitettu lämmitys päälle ylläpitolämmölle 15.12.2023. Ja joulukuun sähkönkulutus oli noin 1500 kwh eli siis noin kahden viikon ajalta kulutus oli huomattavasti enemmän kuin koko marraskuun ajalta, vaikka asunnon lämmitys piti olla vain ylläpitolämmöllä. Mieleeni tulee, että onko asuntoa tai sen saunaa käytetty säännöllisesti kahden viikon aikana joulukuussa, sillä mitenkään muutoin noin suuri sähkönkulutus ei selittyisi. Lisäksi hänen piti palauttaa kahden kuukauden takuuvuokra oin 1400 euroa 1.1.2024. Hän tarkisti omien sanojensa mukaan asunnon vasta 5.1.2024 ja kertoi, että asunto on hyvässä kunnossa ja takuuvuokra palautetaan. Mitään ei kuitenkaan kuulunut vielä tänäkään päivänä, joten asianajajani alkoi hoitamaan asiaa. Jos mitään ei kuulu kahden viikon kuluessa, niin asia menee käräjäoikeuteen. Onko muilla kokemuksia Markku Laaksosen vuokraamista asunnoista, joita hän vuokraa ainakin Lohjalla Tietolantie 10 osoitteessa??

9

4633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun mielestäni alkuperäisessä viestissä on varsin selkeästi kerrottu, että koko marraskuulta 2023 asunnon lämmityskulut + runsas saunan käyttö on ollut yhteensä noin 900 kilowattituntia eli siis olkoonpa asunnon koko mikä tahansa niin lämmitys + runsas saunan käyttö yhteensä noin 900 kwh marraskuulta 2023. Vuokralainen on poistunut kohteesta marraskuun lopussa, jolloin pääkytkin on asetettu nolla asuntoon (ei lämmitystä) ja 15.12.2023 vuokralainen on palauttanut avaimet ja kohteeseen olisi pitänyt vuokranantajan toimesta asettaa ylläpitolämpö (noin 5-10 astetta). Olkootpa pakkaset miten kovia tahansa, niin jos kohteessa olisi ollut ylläpitolämpö ajalta 15.12.2023 - 31.12.2023 eli kahden viikon ajalta, niin ei pelkkä lämmitys (saunan käyttöä ei ollenkaan) voi olla mitenkään noin 1500 kilowattituntia. Vertaa koko marraskuuhun, jolloin kova lämmitys + runsas saunan käyttö on ollut noin 900 kilowattituntia. Tämä ei vaan korreloi keskenään, ei sitten millään. Olen samaa mieltä alkuperäisen viestin kirjoittajan kanssa, että noin iso sähkönkulutus ei selittyisi millään pelkästään kohteen laittamisella ylläpitolämmölle. Lisäksi en usko, että tässä on kyse kyseisestä sähkölaskusta, vaan ennemminkin siitä, että Markku Laaksonen on jättänyt takuuvuokran takaisin maksamatta, joka on ollut noin 1400 euroa. Hyi olkoon, hävetköön!!

    • Anonyymi

      Minä tiedän, että tässä talossa joku polttaa kannabista. Olisi kohteliasta tarjota muillekkin :D

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Rakennefix, asetettu konkurssiin.

    • Anonyymi

      On kyllä kokemusta mutta ylläpito jostain kumman syystä poistaa kaikki vaikka kommentit ovat rehellisiä.Tämä kertoo varmaan paljon kyseisestä miehestä.

    • Anonyymi

      Jospa niitä paljon puhuttuja rehuja kasvatettu kämpässä taas ,vaatiihan ne lämpöä mikä tarkoittaa suuria sähkölaskuja.kun muutin kämppä oli täynnä merkkejä viljelystä, hajusta puhumattakaan

    Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe