Ministeri Kaisa Juuso (PS) on tekopyhä ja epärehellinen

Anonyymi-ap

Kannattako noita selvityksiä ollenkaan tehdä, jos tehtävän antona on säästöt ja lopettamiset ministerin toimeksiannosta ja sitten ministeri saa Selvityksen Suomen sairaaloista. Ja tuloksena on lopettamisia ja säästöjä ja suomalaisten hoidon huononnusta.

Sosiaali- ja terveysministeri Juuso kertoi, että selvitys on tehty ”täysin ilman nykytilanteen syvällisempää analyysia ja eri vaihtoehtojen vaikutusarviointeja” ja että ”työryhmän esitys on puhtaasti virkahenkilöiden näkemys”.
Juuso on siis tehnyt selkeän pesäeron selvitykseen. Työryhmä on kuitenkin asetettu Juuson valtakaudella ja Juuson oman ministeriön virkamiehet ovat ohjanneet työn edistymistä.
Juuson näkemyksiin voi vaikuttaa se, että hän on Torniosta ja Länsi-Pohjan sairaala on liipaisimella.

Toisaalta ymmärrän itse terveydenhuollon henkilönä, että kirpaisisi myydä sielunsa puolueelle, joka haluaa lisätä suomalaisten pahoinvointia muutenkin vaikeassa tilanteessa.

Kaisa on kuitenkin hillotolppapersu. Kyllä sieltäkin tulee lunta tupaan ja kylmää kyytiä leveä hymy naamalla. Onnea vaan kannattajille siellä Länsi-Pohjan alueella!

13

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toki ministerin reaktio olisi ollut aito, jos toimeksiantona olisi ollut selvittää sairaaloiden rahoitustarve, hoitohenkilökunnan lisäkoulutus, aikuisopintotuki hoitajille ja lääkäreiden kotoutuskoulutuksen lisäys ja suomalaisten aloituspaikkojen lisäyksen tarve.

      Yleensä sitä saa,mitä tilaa. Ministerin vastuullahan tuo toiminta on. Ei voi räksyttää niinkuin olisi oppositiossa. Hyvä ettei Marinia maininnut syylliseksi. Vaikka kyllä sekin sieltä tulee viel. Kun pään liikkeet on hitaita.

      • Anonyymi

        Tuumaa punapanssi harhoissaan😂


      • Anonyymi

        Posket on kuin ei kuuta tee kuin mässää pullaa. Pulloposket ei ministeriainesta. Eheiii


    • Anonyymi

      ITSE terveydenhuollon henkilönä...no niin...

      • Anonyymi

        Perskokkareet antoi Ylelle joulukuussa 17 miljoonaa ja veivät kahdelta sairaalalta niille edellisen hallituksen lupaamat rahat, 4 miljoonaa/sairaala eli 8 miljoonaa.
        Halla-aho ja kumppanit antoi sairaiden rahat mieluummin Ylelle.
        Siinä on kaksinaamaisten perskokkareiden toimista yksi esimerkki.ö


      • Anonyymi kirjoitti:

        Perskokkareet antoi Ylelle joulukuussa 17 miljoonaa ja veivät kahdelta sairaalalta niille edellisen hallituksen lupaamat rahat, 4 miljoonaa/sairaala eli 8 miljoonaa.
        Halla-aho ja kumppanit antoi sairaiden rahat mieluummin Ylelle.
        Siinä on kaksinaamaisten perskokkareiden toimista yksi esimerkki.ö

        55 miljoonan Mänttiniemi-rempalla saisi 300 komeaa omakotitaloa.


    • Anonyymi

      Sote ei ole muutako korruption huipentuma suomessa...

      • Anonyymi

        SoTe -johtajien palkkapajatso paukkuu eikä kukaan puutu asiaan! Yhden johtajan palkalla palkattaisin 600 hoitajaa!!!!!


    • Anonyymi

      Nyt täytyy taas kerran muistuttaa, että Marin tuhosi terveydenhuollon ja tyhjensi kassan. Ja siksi olemme tässä surkeassa tilanteessa.

    • Anonyymi

      Pitikö edellisen hallituksen tehdä sote joka on täysi p....? Tuli vain uusi hallintoporras ja heille isot palkat ja kansa maksaa.Varoiteltiin joka suunnasta ja eipä uskottu ja nyt ollaan rahat tuhlattu

    • Anonyymi

      Kiurukin etunenässä arvioimassa omaa torso päähänpinttymää,jonka Keskustan kanssa väänsivät väkisin. Marinin hallitus poltti rahaa ja tekivät velkaa. Ko alusta oli selvää, ettei rahoitus riitå. Arvostelijat nokkikaa edellista hallitusta, eikä tätä. Nyt korjataan tunarointeja ja niitä jälkiä.

    • Anonyymi

      Kyllä mieki oon pettyny ja hävenny Kaisa Juuson haastatteluita. Äänestäny häntä jo pari kertaa. Täällä Lapissa on vaan niin pitkät etäisyydet sairaaloihin, ettei L-pks:laa voi viedä eikä synnytysosastoa voi sulkea. Kokemuksesta tiedän kun lapsi oli syntyä taxiin mulla itsellä.

    • Anonyymi

      Tehtävänannot tulee suoraan Riikan valtiovarainministeriöstä ja edelleeen suoraan EK:lta

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      24
      3712
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2712
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2270
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2251
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1739
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1529
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1501
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1231
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1194
    Aihe