Toinen on turha, eduskunta tai SAK

Lainsäädäntätyö ei tarvitse kuin yhden, joka siitä päättää.
Kaksinkertainen porukka on vain kustannus.
19330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Odottelen mielenkiinnolla, ottaako SAK vallan hallitukselta.
Sen jälkeen eduskunta voidaan sulkea ja tehdä siitä vaikka uimahalli, niistä on pulaa.

Samalla lopetetaan eduskuntavaalit. Ne syövät vain turhaan raahaa eikä sille edes saa mitään vastiketta.

Voisi myös odottaa pressan vaalien kanssa sen verran, että valta siirtyy SAK:lle.
Turha sitä presidenttiäkään on roikottaa koska se tarvitsee kuitenkin eduskuntaa, jota taas ei kohta tarvitse kukaan muu.

Äänestä

Eduskunnan voi säilyttää niin, että sillä on kioski Hakaniemen torilla. kansanedustaja (siis vain yksi) käy pyynnöstä kumileimasimella vahvistamassa SAK:n lait.

Kylmillä ilmoilla kansanedustaja voi istua SAK:n palatsin eteisessä odottamassa, ettei leimasinmuste pääse jäätymään.

Äänestä

SAK valvoo hallituksen ja hallinnon toimintaa sekä poliittisesti että oikeudellisesti. Poliittisen valvonnan tarkoituksena on varmistaa, että hallituksen toiminnalla on ammattiyhdistysten enemmistön tuki.

Suomen perustuslain mukaan hallitusvaltaa käyttävät Jarkko Eloranta sekä SAK, jonka jäsenten tulee nauttia ammattiyhdistysliikkeen luottamusta. Tehtäviään hoitaessaan Jarkko Eloranta toimii yhteistyössä SAK:n kanssa.

Äänestä

Suomessa on selvät lait siitä kuka ja miten ja missä järjestyksessä asioista päättää ja lakeja hyväksyy! AY-liike ei ole osallinen tässä asiassa!!

Äänestä
  • Ay liike on olennainen osa työehdoista sovittaessa. Etkö ole kuullut asiasta vai onko työnantajasi potkinut sinua niin kauan päähän että loppukin ajattelukykysi on sammunut ?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ay liike on olennainen osa työehdoista sovittaessa. Etkö ole kuullut asiasta vai onko työnantajasi potkinut sinua niin kauan päähän että loppukin ajattelukykysi on sammunut ?

    AY-liikkeellä ei sen sijaan ole mitään lainsäädäntövaltaa

    Äänestä

  • Ha l lituspa neuottelee vaan ek n kanssa onkos se oikein ja teki juri niin kuin ek haluaa

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    AY-liikkeellä ei sen sijaan ole mitään lainsäädäntövaltaa

    Hallitus kåja ek on sama asia

    Ek a hallitys sopii
    Ei käy se on petis

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Hallitus kåja ek on sama asia

    Ek a hallitys sopii
    Ei käy se on petis

    Jaa kännis?

    Äänestä

Ja mitä yhteistä on lainsäädännöllä ja työehto sopimuksilla ?

Äänestä

Ei se järki pelaa,kun asuu kalliissa kylmissä AY-mafian omistamissa lumo asunoissa

Äänestä

Mitäs mieltä Oikeuskansleri Tuomas Pöysti on näistä lakko aikeista. Entäs Apulaisoikeuskansleri. Ukot olivat tomerana kieltämässä rajan sulkemisen Venäjän työntäessä porukkaa pilvin pimein rajan yli, nyt ei kiinnosta lakkoporukoitten hallituksen kaatamis yritykset.

Äänestä

Eduskunta, joka säätää lait, ajaa kaikkien suomalaisten asiaa.

Työlainsäädäntö vaikuttaa töissä olevien lisäksi niihin, jotka eivät ole vielä työelämässä, niihinm, jotka ovat eläkkeellä sekä niihin, jotka käyttävät palveluita tai ostavat tuotteita Suomessa. Osa vaikutuksista on suoria, mutta kaikki vaikuttavat tuotteiden hintojen ja verotuksen kautta. Etenkin työllisyydellä on iso vaikutus.

Työlainsäädäntö ei siis ole pelkästään työmarkkinaosapuolten asia. Maailma on muuttunut ajasta, jolloin suuret ikäluokat olivat töissä, Nyt ne ovat eläkkeellä ja töissäkäyvien määrä on suhteessa paljon pienempi. Silloin asioista voitiin sopia kolmikannassa, mutta nyt kolmikanta ei enää edusta yhtä surta osaa kansaa.

Eikä pidä unohtaa sitä, että hallituksella oli myös silloin veto-oikeus devalvaation kautta.

Äänestä

Lainsäädäntö työ ei tarvitse kuin vain yhden, joka päättää... JEP. JEP. Näinhän se on Venäjällä. Siellä on presidentti ja ei oppositiota.

Diktatuuria Suomeen tuskin muut (kuin ehkä persut?) haikailevat.

Demokratiassa ja oikeusvaltiossa oppositiolla on tärkeä tehtävä, jotta diktatuuri ei estä oikeusvaltion, ihmisoikeuksien ja demokratian toteutumista.

Mitä tulee työväenliikkeen toimintaan ja työehtojen parantamiseen, se on työntekijöiden yhdessä, demokraattisesti valittujen edustajien tekemää työtä. Ennen vuotta 1918 Suomea johdettiin toisin. Sen ajan, patruuna-ajan, työehtoihin ei ole palaamista.

Äänestä
  • Mitä sinä muka tiedät Suomen historiasta 🤡🤡🤡

    Et myöskään tiedä, mikä on diktatuuri.

    Lainsäädäntö kuuluu perustuslain 6 luvun mukaan eduskunnalle.
    Et sitäkään tiedä.

    Äänestä

Kumpi on turha paitsi SAK voisi kysyä

Äänestä
  • Kun puhutaan Suomen ylimmästä päätöksentekotahosta, niitä ei voi olla kuin yksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kun puhutaan Suomen ylimmästä päätöksentekotahosta, niitä ei voi olla kuin yksi.

    Alottajalta menee vellit ja puurot pahasti sekaisin ,eikä tunnu olevan minkäänlaista käsitystä kumpaisenkaan noiden instanssien tarkoituksesta ja toimesta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lainsäädäntätyö ei tarvitse kuin yhden, joka siitä päättää.
Kaksinkertainen porukka on vain kustannus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu