että kun puhutaan Jeesuksesta ja sanotaan, että se on hyvä jätkä tai sanotaan että se on sikahyvä, niin onko oikein Mestarista puhua näin. Mm. Radio Dei nuortenohjelmassa puhutaan näin. Ja sainko tuoda tätä esille ja arvostella vai suuttuuko nyt joku?
Mitä mieltä
siitä olette
14311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suuttuu, ainaista narinaa, voitelu puuttuu..
PS. oletko Baskeri? En kerro kenellekään.
Parempi voitelun puute kuin pahan hengen voitelu.
Minä en kirjoittanut aloitusta. Älä maalaa Baskereita seinille. Ja minulla ei ole mitään tarvetta kuunnella nuortenohjelmia.
Voitelun puute juuri altistaa kaikelle pahalle, eli ei ole hyvä asia.
Olen jonkun kuullut kiroavan jeesusperkele. Mitä mieltä olet ilmaisusta?
ja on pyydettävä Jeesukselta anteeksi.
Tuttu pikkupoika meni seurakunnan päiväkerhoon. (ihme kyllä). Koti oli ateistinen ja poika ei ollut kuullut Jumalasta juuri mitään. Lisäksi hän oli tottunut jo neljä-viisivuotiaana käyttämään karskia kieltä.
Kerhossa poika kuuli kerrottavan Jeesuksesta. Hän meni hämilleen kuulemastaan, ahdistui ja halusi tietää lisää.
Poika sanoi kerhotädille: "Sano nyt, perkele, että onko sitä Jeesusta olemassa".
Mitä tapahtui? Kerhotäti pisti pojan nurkkaan tuhmista puheista. Vastausta poikanen ei saanut.
Kun kuulin tapahtumasta jäin miettimään, mahtaako pikkuvesseli enää kysellä lisää Jeesuksesta...
Kaikki ei ole aina sitä, miltä näyttää, vaikka niin väitetään.
Olotko Rea? Yritätkö nyt mustamaalata Radio Deitä? Taidat olla aika piru?!
rea tarkoittaa, onko se tietokoneeseen liittyvä termi? Mitä Radio Deihin tulee niin et ilmeisesti ole lukutaitoinen. Kerroin nuortenohjelmasta jossa Jeesuksesta puhutaan ala-arvoisesti ja kysyin onko se oikein? Ja jos mielestäsi on niin vastaa missä kohdassa Raamattua sanotaan näin. Älä yritä sitävastoin näytellä hölmöä vaan kun vastaat niin vastaa järkevästi äläkä käytä tietokonetermejä.
Missä hengessä puhutaan voi ratkaista enemmän kuin sanat? Esim narkkarille uskoontulo voi olla hyvä trippi. Tai Pyhästä Hengestä juopuminen, sanoilla voi olla mont merkitystä.
Kun ei ole kuullut ohjelmaa ei voi tietää. Mutta nuoret käyttävät heille tuttuja ilmaisuja, eikä Jeesus niistä pahastu.
Sikahyvä = paras, hyvä
Hyvä jätkä = hyvä ystävä
Pitääkö rautalangasta vääntää.
Entä tämä: Hän kärsi meidän kakkumme = ristin sovitustyö vankien syntien puolesta
puheistaan kerran tuomiolla.
=???
Olen samaa mieltä. Henki ratkaisee, eivät sanat.
"Entä tämä: Hän kärsi meidän kakkumme = ristin sovitustyö vankien syntien puolesta"
Minusta tuo sopii meille kaikille. Hän kärsi meidän kakkumme. Hyvin sanottu.
keskuudessanne on niin paljon sairaita ja moni on nukkunut pois. Jos Jumalan palveluksenne on tuollaista niin eläkää vaan saamatta rukousvastauksia. En minä teistä ole huolissani. Olenhan varoittanut. Pitäkää itse itsestänne huoli ja vastatkaa sanomisista viimeisellä tuomiolla.