Vesa Sisättö: Itä-Saksassa oli puolue entisille natseille

Anonyymi-ap

Vesa Sisättö

101 yllättävää faktaa

Julkaisija: Avain (2019)

Painopaikka: Printon trûkikoda, Viro

s. 29

---

Itä-Saksassa oli puolue entisille natseille

"Itä-Saksassa harrastettiin koko sen olemassaolon ajan niin sanottua sosialistista monipuoluejärjestelmää. Yhteiskunnan ehdoton johto-organisaatio oli Sosialistinen yhtenäisyyspuolue (SED), joka muodostettiin yhdistämällä sosiaalidemokraatit ja kommunistit. Sen rinnalle perustettiin puolueita, joiden tehtävänä oli edustaa tiettyjä yhteiskuntaluokkia ja ajatussuuntauksia. Nämä eivät kuitenkaan koskaan äänestäneet missään vastoin SED:in kantaa.

"Saksan kansallisdemokraattinen puolue (NDPD) perustettiin vuonan 1948 kun Neuvostoliitto alkoi järjestää Itä-Saksaa erilliseksi valtioksi. Saksan kansallisdemokraattisen puolueen tarkoitus oli kerätä joukkoihinsa entisiä natsipuolueen NSDAP:n jäseniä, Wehrmachtin rivisotilaita ja keskiluokkaa. Edeltäjänsä NSDAP:n tavoin sen tehtävänä oli edustaa myös kansallismielisiä ajatuksia. NDPD:llä oli 52 paikkaa Itä-Saksan parlamentissa eli kansankamarissa, ja vielä Itä-Saksan romahtaessa sillä oli 110 000 jäsentä. Puolue osallistui Itä-Saksan ensimmäisiin ja viimeisiin vapaisiin kansankamarivaaleihin 1990, mutta sai paljon vähemmän ääniä kuin sillä oli jäseniä ja vain kaksi edustajaa kansankamariin. Puolueen taival loppui pian tämän jälkeen - se lakkautti itsensä jo ennen Saksojen yhdistymistä samana vuonna."

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt tajusin mitä haet takaa

        En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
        Ikävä
        43
        3563
      2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

        Sait kesälomani pilattua😔
        Ikävä
        36
        2194
      3. Naiselle mieheltä

        Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
        Ikävä
        32
        1845
      4. Kaipaan niin....

        Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
        Ikävä
        17
        1599
      5. Eiii...

        Etkä! 😘
        Ikävä
        23
        1548
      6. Jalkapalloa

        Ura ja Kokkola Cup?
        Kannus
        15
        1535
      7. Mikset vain

        Unohtaisi?
        Ikävä
        24
        1407
      8. En ymmärrä miksi minä

        Maailma on täynnä sinulle muita
        Ikävä
        14
        1267
      9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

        Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
        Ikävä
        78
        1235
      10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

        Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
        Ikävä
        88
        1202
      Aihe