Muita masentuneita kaipaajia?

Onko täällä muita ikävöijiä jotka painii masennuksen kanssa?
Mikä masentaa ja miten se vaikuttaa suhteessa ikävöintiin tai ikävöinnin kohteeseen omalta osaltasi?

Itsellä ajoittain aiheuttaa epävarmuutta.
20452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ikävä ja läheisyyden puute

Äänestä
  • Luin, että lähestymiskielto

    Äänestä

Kyllä tekisi mieli hypätä auton alle tai jotain ahdistaa niin helvetisti koko elämä.

Äänestä
  • On tää välillä rankkaa olen itsekkin mt sairas.

    Äänestä

  • Kunhan et mieti tuollaista. Elämä on muutenkin lyhyt.

    Äänestä

Kyllä masentaa kun ei ole sitä MIESTÄ!

Äänestä

Päivittäin otan d-vitamiinitabletin koska se vaikuttaa ilostuttavasti.

Äänestä

Ei mikään erityinen masenna, ei se vaadi mitään käynnistyskytkintä, se masennus vain on.

Masennus passivoi ja paisuttelee riittämättömyyden tunteita. Myös optimismia tulevan suhteen on useimmiten vaikea raapia kasaan.

Jos tunteet ovat molemminpuoliset, masennuksestani kärsivät siis valitettavasti molemmat... Toisaalta kohdallani on tapahtunut jo paljon positiiviseen suuntaan kulkemista, joten valoa tunnelin päässä näkyy jo, ainakin sen masennuksen osalta.

Äänestä

Ymmärrän masennuksen ja kaipailunkin, mutta tuossa muodossa kuin ap asian esittää niin se alkaa kuulostaa enemmänkin harrastukselta?

Äänestä
  • Samaa ajattelin että se kuulostaa masennuksessa rypemiseltä ja siihen jääneeltä. Ikäänkuin kurjuuden maksimoimiselta; Harrastan ikävöintiä> se aiheuttaa masennusta>ja mitkä muut asiat elämässä ovat pielessä?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Samaa ajattelin että se kuulostaa masennuksessa rypemiseltä ja siihen jääneeltä. Ikäänkuin kurjuuden maksimoimiselta; Harrastan ikävöintiä> se aiheuttaa masennusta>ja mitkä muut asiat elämässä ovat pielessä?

    juu, suunta ei kuulosta ihan oikealta

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    juu, suunta ei kuulosta ihan oikealta

    Kyllähän masis aiheuttaa epävarmuutta, itsetunnon laskua varsin usein

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kyllähän masis aiheuttaa epävarmuutta, itsetunnon laskua varsin usein

    Ilman muuta, mutta siihen ei saa kiertyä kiinni, muuten on lopuksi umpisolmussa itsensä kanssa etenkin jos ruokkii sitä millään tavalla ja siitä ei hetkessä nousta jos noustaan

    Äänestä

Kenenkään ihmisen takia ei kannata masentua, vaikka kuinka miellyttäisi.
Silloin kuin ei ole kipuja ja raha-asiat jollain mallilla ei ole syytä.
Sellainen ohje kaikille on että jos kiinnostunut jostain menee ja sanoo paukauttaa
minä haluan sinut, haluatko sinä minut? Jos ei käy niin homma on loppuun käsitelty.
Niin yksinkertaista.

Äänestä

Mietin välillä mitä olisi olla sen naisen kanssa jos olisin hänelle rakas. Kuinka hän lohduttaisi ja meillä olisi molemmilla kivoja ja rakkaudellisia ajatuksia joista keskustelisimme. Mutta usein tuntuu että olisin vain vaivaksi ja että hän ei tarvitse minua. Mieheltä.

Äänestä
  • Jos hän ei ole sanonut että yhteytesi häiritsee, niin ei kannata olettaa vaan ottaa selvää, mitä hän tuntee.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Jos hän ei ole sanonut että yhteytesi häiritsee, niin ei kannata olettaa vaan ottaa selvää, mitä hän tuntee.

    Ei me olla yhteyksissä.

    Äänestä

Minua lähinnä ahdistaa tai ehkä hieman masentaa. Tiedän, mitä on masennus, kun olen siitä joskus selviytynyt. Tämä on enemmänkin pelkoa. On kauheat suorituspaineet koulun kanssa. Äiti kuoli vajaa 2 kk sitten, että suren sitä. 😢 Sitten oli toinenkin kuolemantapaus 2 vk sitten. Lisäksi on katkeroituneita tai muuten sekavasti käyttäytyviä ihmisiä, jotka purkavat pahaa oloaan. Minulla on ikävä normaaliuteen. Ikäväni erääseen ex-kaveriin on taasen haihtunut. Ikävöimäni kohde on ollut lähinnä vanhojen aikojen muistelua. Häntä ei irl kiinnosta, miten minulla menee.

Äänestä
  • Voimia sinulle raskaisiin aikoihin ❤️

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Voimia sinulle raskaisiin aikoihin ❤️

    Kiitos ❤️ Toivoin, että ikävöimäni kohde laittaisi viestin tai jotain...Ihan turha toive. Ja tyhmä toive. Ihan kuin kerjäisin rakkautta. Tämä on minun tieni, että koko ajan on vastoinkäymisiä. Ehkä musta tulee vahvempi tai jotain.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko täällä muita ikävöijiä jotka painii masennuksen kanssa?
Mikä masentaa ja miten se vaikuttaa suhteessa ikävöintiin tai ikävöinnin kohteeseen omalta osaltasi?

Itsellä ajoittain aiheuttaa epävarmuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu