Tyhjentävä analyysi presidenttiehdokkaista

Anonyymi-ap

Tiivis analyysi ja mukana OIKEAT numerot toisin kuin fasistien huijaus viesteissä joissa milloin kenenekin ehdokkaan numeroksi väitetään Halla-ahon numeroa.

2. Li Andersson (vas.): Älykäs ja selkeäsanainen. Vaalikeskusteluissa onnistunut erinomaisesti. Ei laajaa ulkopoliittista kokemusta. Ei käytännön mahdollisuuksia.

3. Olli Rehn (kesk. & valitsijayhdistys): Ulkopoliittinen perusosaaminen kunnossa. Vähän harmaa, mutta hoitaisi todennäköisesti homman. Keskustalaisuus on rasite.

4. Harry Harkimo (L-Nyt): Möläyttelijä ja herra suorasuu. Piristää vaalikeskusteluja, mutta olisi presidenttinä valtava riski. Venäjä-bisnekset YLITTÄMÄTÖN este.

5. Jussi Halla-aho (ps.): Turvallisuuspoliittisesti valtavirtaa, mutta laitaoikeistolainen - jopa fasismiin viittaavaa. Ulkopoliittinen kokemus vaatimaton. Kyyninen. Rasitteena selvä orbanilaisuus. Jakaisi kansaa voimakkaasti.

6. Jutta Urpilainen (sd.): Ulkopoliittinen perusosaaminen ja kansainväliset verkostot kunnossa. Yhteyksiä myös EU:n ulkopuolelle. Karisma puuttu eikä mahdollisuuksia, mutta periaatteessa pysyisi hoitamaan homman.

7. Mika Aaltola (valitsijayhdistys): Outolintu vailla poliittista kokemusta. Uskottavuus rapissut kampanjan myötä. Sopisi ehkä (yhdeksi) presidentin neuvonantajaksi - ei päättäjäksi.

8. Alexander Stubb (kok.): Poliittinen EU-broileri, jolla ulkopoliittinen osaaminen ja verkosto OK. Mutta onko muuta kuin pintaa? Ex-ulkoministeri. Esiintyisi varmasti uskottavasti pressana ja hoitaisi homman. EU-myönteisin ehdokkaista. Ruotsinkielisyys ei ilmeisesti rasite?

9. Sari Essayah (kd.): Juu ei. Ihan väärässä porukassa. Ei kokemusta, osaamista ja rasitteena laitauskovaisuus.

10. Pekka Haavisto (valitsijayhdistys) Paras kokemus ulkopolitiikasta ja diplomatiasta. Ex-ulkoministeri. Kokemusta myös EU:n ulkopuolelta (mm. muslimimaista). Hoitaisi homman. Rasitteena ennen kaikkea homous, joka arvokonservatiiveille ylittäämätön kynnys.

14

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hautajaisiin osallstui kymmenen henkilöä mutta yksi oli liikaa. Moos korintolaiskirje 5:1

      • HALLA-AHO (5) rasite : ATEISTI


    • Anonyymi

      Ei huono, mutta oma asenne kuultaa läpi.

      • Anonyymi

        Kaikki on faktaa. Asenne on lukijan silmissä.


    • Anonyymi

      Paras A-ryhmä, jolla riittävä osaaminen ja myös edes jonkinlaista kannatusta:
      3. Olli Rehn
      8. Alexander Stubb
      10. Pekka Haavisto

      Välisarja kannatussta tai riittävästi osaamista:
      5. Jussi Halla-aho (kohtuullisesti kannatusta, ei riittävästi osaamista)
      6. Jutta Urpilainen (riittävästi osaamista, ei riittävästi kannatusta).

      Rupusakki - miksi ovat edes mukana? Ei ainakaan presidentinvaalien takia.
      4. Harry Harkimo
      7. Mika Aaltola
      9. Sari Essayah

    • Anonyymi

      10. Pekka Haavisto. Rikollisuuteen taipuvainen, lakeja ja yhteiskuntaa kunnioittamaton, yhteiskuntaa harhaanjohtanut energiapolitiikassa ja -markkinoilla. Seksuaalinen suuntautuminen on pienessä kansanosassa woken runnoma muoti-ilmiö, mutta kansainvälisellä näyttämöllä suurelta osaltaan sopimaton. Ei ole sopiva henkilö ja luonne astumaan presidentin virkaan.

    • Anonyymi

      Toisella kierroksella oleelliseksi tulee myös vastustus eikä vain kannatus. Kun kaksi ehdokasta, niin äänestyspäätös voi perustua siihen, kumpaa kannattaa mutta myös siihen, kumpaa vastustaa. Vastustukseltaan Halla-aho on ylivoimainen.
      Uskon vakaasti, että:
      Halla-aho vs. Rehn > Rehn voittaa.
      Halla-aho vs. Stubb > Stubb voittaa.
      Halla-aho vs. Haavisto > Haavisto voittaa.
      Teoriassa jopa Halla-aho vs. Urpilainen todennäköisesti päättyisi Halla-ahon häviöön.

      Todennäköisimmän Haavisto vs. Stubb -skaban voi senkin ratkaista vastustus.
      Onko homous ja vihreys suurempi este kuin ruotsinkielisyys ja kokoomuslaisuus?

    • Anonyymi

      Äänestin ennakkoon Litä. Minulle sopivin ehdokas. Ei varmaan toisella kieroksella,silloin äänestän ehdokkaista parempaa.

      Haavisto tai Stubb.

      • Anonyymi

        Jos Halla-aho on kisassa, mikä tahansa on parempi.


    • Anonyymi

      Sarilla on vähiten WEF-kuppaa, Bildenberg ruttoa ja tuskin heti tekemässä lehmänkauppoja ja ottamassa lahjuksia.

      Turhan moni ehdokkaista löytyy esim Panama papereista ja muista ikävyyksistä.

      Haavisto?
      Kysykää entisiltä alaisilta- tsiisus sentään.

      • Anonyymi

        Essayahilla ei ole kokemusta eikä verkostoja eikä hän ole politiikassa oikeasti tehnyt ikinä mitään. Se ei ole ansio vaan paha puute.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Essayahilla ei ole kokemusta eikä verkostoja eikä hän ole politiikassa oikeasti tehnyt ikinä mitään. Se ei ole ansio vaan paha puute.

        Eli just sopiva tuohon heittopussivirkaan


    • Anonyymi

      Ota noppa mukaan äänrstyskoppiin ja heitä sillä numero minkä piirrät paperilappuseen omalla kynällä MUSTEkynällä omalla jotta ei voi pyyhkiä kumilla lyijykynän jälkeä pois joku virkamies.

      • Anonyymi

        Kun kävi äänestämässä, niin ainakin siinä kopissa oli kuivamustekynä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5327
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3282
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3196
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      128
      1607
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1590
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1576
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      141
      1276
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe