Ja se kuulemma pärjää juuri ja juuri mutta ei ole varaa mihinkään hienoon elektroniikkaan kuten minulla. Minulla on melko uusi läppäri joka maksoi 550 euroa, uusi kännykkä on ja pleikkari 5 jonka ostin viime vuoden loppupuolella ja sekin maksoi 599 euroa. Minulla on myös iso taulu tv 50 tuumainen ja vene. Just tällä viikolla ostin tabletin 150 eurolla.
Ei tulee tylsää työttömänä köyhänä kun on kaikki pelit ja vehkeet. Kaveri sitten sanoi miksen ole töissä kun paikkakunnalla on 300 työpaikkaa. Katsoin niitä työpaikkoja ja sanoin että minulle on ehkä 5 työpaikkaa joihin voisin hakea kolmatta kertaa mutta en hae.
Työpaikoista suurin osa on korkeasti koulutetuille. Sanoin kaverille että olen liian tyhmä että minut joku palkkaisi. Sitä kyllä vituttaa suuresti koska minä osaan säästää ja se ei. No en kertonut että olen voittanut pitkävedosta rahaa viime aikoina ja viime vuonna.
Ei tulee tylsää työttömänä köyhänä kun on kaikki pelit ja vehkeet. Kaveri sitten sanoi miksen ole töissä kun paikkakunnalla on 300 työpaikkaa. Katsoin niitä työpaikkoja ja sanoin että minulle on ehkä 5 työpaikkaa joihin voisin hakea kolmatta kertaa mutta en hae.
Työpaikoista suurin osa on korkeasti koulutetuille. Sanoin kaverille että olen liian tyhmä että minut joku palkkaisi. Sitä kyllä vituttaa suuresti koska minä osaan säästää ja se ei. No en kertonut että olen voittanut pitkävedosta rahaa viime aikoina ja viime vuonna.
Vastaukset 28
Vanhimmat
"Sanoin kaverille että olen liian tyhmä että minut joku palkkaisi"
Agreed.
Käytettävän kielen vaihtaminen kesken keskustelun on epäkohteliasta.
Vau, pleikkarilla kehut :D :D Oletko teini-ikäinen?! :D
Siltä tuo vaikuttaisi. Ja jos on luottotiedot kunnossa niin osamaksulla saa ihan pikkuhilkuilla hankittua nuo aloittajan luettelemat "luksustuotteet".
Mutta työeläkettä saava ostaa niitä käteisellä tai kortin debet-puolella.
Eipä tule tule osamaksukuluja eikä muitakaan kustannuksia.
Sen minkä mukamas voittanut pitkävedolla ja on elektroniikkaa niin pitkässä juoksussa muutenkin olisit voinut ostaa mutta rahapeleihin menee rahaa.Jos töissä niin voi ostaa kanssa osissa ja muutenki rahaa pitäs säästyä.Kyllähän kun töissä käy niin jää enemmän nettona kuin jollekki yksinasuvalle 550eur kk toimeentulotuki.
Hävisin pitkävetoon 35 euroa tänä viikonloppuna. No rahaa se vaan on ei aina voi voittaa. Mutta kun köyhällä on pelit ja vehkeet niin hyvin menee.
On se toi hieno katsella telkkaria ku iso näyttö niin toi ihan hyvä ostos.
.Mikä ihme? Voi että.... mun 90 isälläkin on 60 tuumainen taulutv. Itellä suurempi. Ei iso tv näyttö enää mikään ihme ole, noitahan on jo melki kaikilla., jotka sellaisen haluaa ja sen kokoisen kun haluaa, vaikka 100 tuumaisen.
Siis mun 90 vuotiaalla isälläkin on 60 tuumainen taulutv...
Voi reppanoita, joille elämisen autuus on aivopesuteevee ja vielä iso. No, itsekin olen silmälasit kiinni näytöllä koko ajan. Televisiota en ole koskaan hankkinut, ja katsoin sitä pakosta, kun olin sairaalassa toista viikkoa. Mitä moskaa se syöttääkään! Että jotkut on niin totutettu kaipaamaan tuota moskaa, että tuhlaavat pikku rahojaan, että voivat katsoa roskaohjelmat entistä tarkemmin. Säälittää. Nyt kun vielä saataisiin minut irti tietokoneesta ja vaikka kirjoittamaan sitä Kirjaa, niin hyvä.
"Nyt kun vielä saataisiin minut irti tietokoneesta ja vaikka kirjoittamaan sitä Kirjaa, niin hyvä."
Tee niin!
Saatko jotain sopeuttamisrahaa eduskunnasta. työtön ei ole välttämättä synonyymi köyhälle.
Kumivene?
Nuo mainitsemasi vempeleet ovat halpakamaa jos työssäkäyvää risoo kun työttömällä tuollaiset niin duunarin kannattaa vaatia palkankorotusta, vaihtaa työpaikkaa tai siirtyä kortistoon.
Älä nyt usko tuota.. Provo aloitus tai joku iskän ja äitin nurkissa asuva 18 vuotias. Kuka tuollaisella krääsällä muukaan isottelee.
Ja todellakin tyhmä ku saapas "Sanoin kaverille että olen liian tyhmä että minut joku palkkaisi" . Buaaahhhhh...
Kyllähän nykypäivänä ns, köyhällä on telkkari,läppäri,älykänny eikä toi ettei varaa jollakin työssäkäyvällä kun rahat menee sitten johonki muuhun.
Työssä käyvä saattaa maksaa itselleen asuntoa, missä on rahat hyvässä tallessa.
Johan nykyään 65 tuumaisen TV:n saa alle tonnin Gigantista tai Powerista,
joten ei liene mikään vaikeus ostaa työttömän tai eläkeläisenkään.
Mutta juopolle ja ketjupolttajalle se varmaan tekee tiukkaa.
599 €65 tuumas
349€ 55 tuumas
Nosta vielä rimaa, kehu ja leveile ja elä... niin kyllä hymy hyytyy. Miä se kelleen kuuluu mitäkukakin tekee tai omilla rahoillaan.
Anna palaa vaan ja vähät välität mitä muut ajattelee. Kyllä ne jättää rauhaan kun näkee että toisella on itsetunto niin hyvä ettei välitä toisten sanomisista.
Niin teen minäkin, kukaan ei pysty mua nujertamaan mitenkään!!!!
Tekisi sinunkin hyvää mennä kuntouttaviin työtoimintoihin että sinua vähän käskytettäs.Missä pilvilinnassa oikeen elät ja höpiset jostain itsetunnosta. Olet syrjäytynyt tosi pahasti.
Työläiset ei kestä kun työttömällä ei ole velkaa ja sairauksia. Työtön pärjää hyvällä suunnittelulla. Itse olen pärjännyt hyvin ja olen ostellut kaikkea. Nyttenkin on pari tonnia säästössä ensi kesää varten.
"olen ostellut kaikkea. "
Joo, 20 pussia makaroonia,2 banaania ja litran jäätävän kylmää punaista maitoa.
Ei saa mennä hyvin aina on ilkeitä kateellisia . Paras liittyä muiden inisijöiden valtavaan laumaan
Jostain syystä en tunne vetoa mihinkään hienoon elektroniikkaan vaan ihan muihin asioihin. Ei tarvitse olla kateellinen onneksi. Oli sitä rahaa välillä enemmänkin. Kännykkä on. Tavallinen telkku ja pöytätietokone.
Joku jolla olis kiva tuonne rantaan. Isällä olis moottorikin siihen.
Todellakin 90-luvun pöytäkoneeseen tuli taas viime vuonna uudet hilut sisään
joten sillä pärjää taas muutaman vuoden. Sony tv on "vain" 46", kyllä hävettää.
Autokin on pihalla, tosin vain käytetty ja lomamaykojakin tulee tehtyä vain
surkeat 2 vuodessa eli eläkkeellä menee samaa tahtia kuin aikanaan töissä.
Talousongelmia ei ole ollut vuosikymmeniin kun hoitaa asiansa säntillisesti.
Elämä siis hymyilee hienosti aivan koko ajan kun ei litki sitä kaljaa.