Biodieselin tuotantolaitos tulee porvooseen.
kyseessä ei ole mikä tahansa biodiesel, vaan esimerkiksi kylmäominaisuuksia on kehitelty Suomen oloihin soveltuvaksi.
http://www.tekes.fi/ajankohtaista/uutisia/uutis_tiedot.asp?id=4389&paluu=
Liikenteen päästöjen vähentäminen on osa pyrkimyksiä kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi. Energian tuotanto ei ole ainoa syntypukki, vaikka, ihan aiheellisesti, siitä eniten tällä palstalla keskustellaan.
kyseessä ei ole mikä tahansa biodiesel, vaan esimerkiksi kylmäominaisuuksia on kehitelty Suomen oloihin soveltuvaksi.
http://www.tekes.fi/ajankohtaista/uutisia/uutis_tiedot.asp?id=4389&paluu=
Liikenteen päästöjen vähentäminen on osa pyrkimyksiä kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi. Energian tuotanto ei ole ainoa syntypukki, vaikka, ihan aiheellisesti, siitä eniten tällä palstalla keskustellaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Dieselpuolella on paljon suuria moottoreita muussa kuin liikennekäytössä. Näistä melkoinen osa on vanhoja ja siten polttotekniikaltaan saastuttavaisia. Niiden päästöjä ei mittaa kukaan.
Eikös laivoista tule valtaosa liikennepuolen savukaasupäästöistä Suomessa.
SLL:n mukaan, allaolevaan ilmastolaskuri-juttuun liittyen:
30 henkilön risteily Helsingistä Tallinnaan aiheuttaa nopealla matkustaja-aluksella noin 3,2 tonnia hiilidioksidipäästöjä, mikä vastaa 1 370 bensiinilitran päästöjä ja vastaavan ryhmän samanpituisesta bussiretkestä syntyisi hiilidioksidipäästöjä 0,27 tonnia, mikä vastaa 115 bensiinilitran päästöjä.
hmmm...
joo...
aika paha juttu
"Eikös laivoista tule valtaosa liikennepuolen savukaasupäästöistä Suomessa."
Siltä tosiaan näyttää. Lentokoneet?
Kyllähän niitä koneita lentelee, mutta valtaosa niin korkealla, että päästöjen korvamerkintä on mahdotonta. Menevät tuulten mukana.
Luvattakin tulevat lentokoneet Suomen ilmatilaan.
Hieno juttu sinänsä... Harmi vaan että määriä ei saada kovin suuriksi vaikka kuinka yritettäisiin.
Eli jotain muutakin pitäisi keksiä... Mutta hyvä että edes jotain.
"Energian tuotanto ei ole ainoa syntypukki, vaikka, ihan aiheellisesti, siitä eniten tällä palstalla keskustellaan."
Sinänsä energian tuotanto kuitenkin liittyy liikenteeseenkin, että on melko todennäköistä että jos ja kun fossiilisia aletaan oikein todenteolla liikenteestä poistamaan, niin se liikenteen tarvitsema energia tullaan tuottamaan jollain tavalla, eli joko käytetään sähköä, tai sitten esim. lämpöä... Aika näyttää.
Minun mielestäni juuri nyt olisi hyvä kehitellä sähköistä voimansiirtoa* esim. hybridiautoilla, ja kun polttomoottorin korvaava tekniikkaa kehitetään, niin sitten voidaan käyttää samaa voimansiirtoa, ja mahdollisesti muitakin komponentteja... Samalla jo aiemmin alkanut ja jo siinä vaiheessa hyvään vauhtiin päässyt sarjatuotanto on todennäköisesti halventanut sähköisen voimansiirron valmistuskustannuksia.
(*ajomoottorit, lyhyt kestoinen akku, tarvittavat ohjaimet)
Ruotsissa juna kulkee vesivoimalla.
Kyllä mekin auton saamme kulkemaan tuulivoimalla. Tai aurinkovoimalla.
Siinä moni maamies alkaa räknäämään käytetyn tuulimyllyn hintaa ja sen tuottaman lataussähkön hintaa ja saanee naapureitakin mukaan. Ja kaikki tuo vie askelen lähemmäs ainoaa oikeaa ratkaisua: hajautettuun energiantuotantoon uusiutuvilla energioilla.
Suurten energiantuotantoyksiköiden aika on auttamattomasti ohi. Ei niistä oo ku helvetinmoiseksi riesaksi: luonnonvaroja tuhlaavia, myrkyttäviä ja saastuttavia. tekevät kansasta sairaan.
Aurinkovoima on näillä leveyspiireillä pelkkä vitsi, tuulivoima ei toimi silloin kun ei tuule. Sellaisia akkuja ei ole missään, johon se tuulisella ilmalla tuotettu sähkö voitaisiin varastoida. Nopea, kivihiilellä tuotettu säätövoima on eri asia kuin tuulivoima.
Aurinko- tai tuulivoimalla kulkevissa autoissa on vielä eräs toinenkin ongelma, energian varastointi. Polttokennojen pitää kehittyä vielä paljon. Jos sähkön varastointiongelmat saadaan ratkaistua, saadaan ympäristöystävällisellä ydinvoimalla toimivia autoja, ilman että viherpiiperöt tulevat kaikenmaailman biodiisseliensä kanssa aiheuttamaan ongelmia. Biopolttoöljyn tuotanto on pois elintarvikkeiden tuotannosta.
"Nopea, kivihiilellä tuotettu säätövoima on eri asia kuin tuulivoima. "
Kivihiilellä tuotettu voima ei ole säätövoimaa. Nopea säätövoima tuotetaan kaasuturbiineilla jotka syövät löpöä. Ne saastuttavat huomattavasti enemmän kuin kivihiilivoimalat normaalikäytössä.
Kotimainen sähköautosivusto: http://www.elcat.fi/fin/index.html
Joitakin sähköautojen arvoja suuruusluokkana
- kulutus 25kWh/100km
- ajomatka yhdellä latauksella 60-120km
- uudelleen lataus 10 tuntia
- 1 tunnin latauksella 10 km lisää
- akut kalliita
Ihan noin äkkiä laskien: 100km:n, eli 25kWh hinta normaalisähköllä on noin 2.5 euroa. Bensiinillä 10L maksaisi 11 euroa.
Uudelleenlataus on nopeaa, jostain luin, että akut voi vaihtaa 15 minuutissa (yhteensä satoja kiloja!). Siten tuuli- ja aurinkoenergialla tuotettu sähkö voisi hyvinkin riittää pieneen kauppa-ajeluun - suomessahan aurinkoenergiaa saadaan pyöreästi 1000kWh/vuosi/m2, eli melkein yhtä paljon kuin keski-euroopassa ( http://www.vtt.fi/pro/climtech/suomi/aurinkomahd.pdf ), ja keskenään tuuli/aurinko tasaavat paitsi kokonaistuotantoa myös tuotantomuotojen kausivaihteluita.
Pienin askelin etenemme kohti hajautettua energian tuotantoa: autot, jotka nyt saastuttavat ilmaa, voivat tulevaisuudessa hyvinkin korvata ydinvoimalat ja ihmiskunnan myrkyllisimmän aikakauden, ydinkakan tuotannon aika, on vain katkera muisto!
Lisäksi 3-4 ydinvoimalaa lisää!!! Luonto pelastuu, ei tapella öljystä enään.
"Pienin askelin etenemme kohti hajautettua energian tuotantoa: autot, jotka nyt saastuttavat ilmaa, voivat tulevaisuudessa hyvinkin korvata ydinvoimalat ja ihmiskunnan myrkyllisimmän aikakauden, ydinkakan tuotannon aika, on vain katkera muisto!"
Pipipipipiii.....jotain outoa ininää? Kas, Vastaajahan se siellä piipittää. Minä olen herra tehtaan johtaja ja sanon sinulle: Mene muualle piipittämään. Ho, ho, ho.....röyh.......minä haluan edelleen sen sellu- ja terästonnini tehtyä mahdollisimman kilpailukykyiseen hintaan. Ho, ho, ho röyh.......Se on poju niin, että kun minä käynnistän ison valssilaitokseni, niin minä tarvitsen paljon sähköä. Mitä halvemmalla, sen parempi. Minä maksan suuria veroja tähän pikku paskaplänttiin, että sinullakin on hyvä olla, jotta nyt poju suu kiinni.
"Joitakin sähköautojen arvoja suuruusluokkana
- kulutus 25kWh/100km
- ajomatka yhdellä latauksella 60-120km
- uudelleen lataus 10 tuntia
- 1 tunnin latauksella 10 km lisää
- akut kalliita "
Elikkäs, jos sähköautosta sattuisi akku tyhjenemään, niin kahvitaukoa pitkäksi venyttelemällä saattaisi jotenkuten saada ladattua akkuihin 10 kilometrin edestä sähköä... Mites bensalla? 50-60 litraa menee tankkeihin muutamassa hetkessä, ja sillä pääsee ainakin 600 kilometrin päähän, vähän autosta riippuen.
Ja entäs miltä huoltoasemien pihat näyttäisivät jos kaikki normaalisti parkissa seisovat autot olisivatkin tankkaamassa sähköä? No ehkäpä parkkipaikoille voisi laittaa johdot, ja sitä ongelmaa ei olisi... Mutta silti, vaikka yrittäisi venyttää kahvitaukoa kuinka pitkäksi, niin 100 kilometrin lataus olisi käytännössä mahdoton.
Ja kun ottaa huomioon että tuon mukaan 120 kilometriä alkaa olemaan maksimi, niin eipä sähköautolla kovin pitkälle lähdetä... Jos aikoo tulla takaisin saman päivän puolella, niin sitten ei voi lähteä yli 60 kilometrin päähän, ja niinkin pitkälle meneminen edellyttää sitä että reitiltä ei poiketa.
Sähköauto on hieno idea, mutta sitä vaivaavat edelleen ne samat ongelmat jotka estivät sähköautojen yleistymisen silloin kun Henry Ford I vielä rakenteli tallissaan ensimmäisiä prototyyppejään... Eli se lataus.
Vetykennot ovat yksi ratkaisuyritys tähän ongelmaan, mutta syystä tai toisesta laajamittaiseen tuotantoon ei olla päästy. Joidenkin huhujen mukaan olisi tulossa akkuja joiden lataaminen olisi oikeasti nopeaa, ja ehkäpä ne saattaisivat joskus tulevaisuudessa tehdä sähköautosta todellisuutta. Mutta niitä odotellessa on vain tyydyttävä nykyiseen tekniikkaan.
"
Uudelleenlataus on nopeaa, jostain luin, että akut voi vaihtaa 15 minuutissa (yhteensä satoja kiloja!)."
Ehkä "voi", mutta kuka lastaa ja purkaa painavia lyijyakkuja? Vai pitäisikö ne lastata jollain trukilla? Ehkäpä akut voisi myös pitää perävaunussa, silloinhan akkujen vaihto sujuisi kätevästi vaikka huoltoasemalla perävaunua vaihtamalla... Tai sitten ei.
Tämän hetken käytäntö on se, että sähköistä voimansiirtoa hyödyntävistä ratkaisuista "hybridi" taitaa olla ainoa käyttökelpoinen.
Jos joskus akut tai polttokennot syrjäyttävät polttomoottorin, niin hybridien käyttämisestä on vain hyötyä polttomoottorin seuraajalle, sillä mitä suurimmalla todennäköisyydellä se tulee käyttämään sähköisiä ajomoottoreita.