https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/zuckerberg-julistaa-ihmista-kyvykkaampi-tekoaly-jo-aivan-kulman-takana/8861608#gs.3eblje
Tuollainen jos valjastetaan ihmisten valvontaan kuulostaa hurjalta. Ajan myötä tuollainen tekoäly voisi lukea ihmisten ajatukset. Et voisi enää valehdella jäämättä kiinni.
Putin on todennut, kuka hallitsee tekoälyä hallitsee maailmaa.
Tuollainen jos valjastetaan ihmisten valvontaan kuulostaa hurjalta. Ajan myötä tuollainen tekoäly voisi lukea ihmisten ajatukset. Et voisi enää valehdella jäämättä kiinni.
Putin on todennut, kuka hallitsee tekoälyä hallitsee maailmaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
AGI, eli tekoäly, joka on yleisesti älykäs, on parempi kuin AI monilla tavoilla. Se voi suorittaa tehtäviä, jotka ovat tällä hetkellä ihmisille mahdottomia tai erittäin vaikeita. Esimerkiksi AGI voisi diagnosoida sairauksia tarkemmin kuin lääkärit, ratkaista monimutkaisia ongelmia, kuten ilmastonmuutoksen, ja luoda uusia innovaatioita, jotka parantavat ihmisten elämää.
AGI:n etuja AI:hin verrattuna ovat seuraavat:
Yleinen älykkyys: AGI voi suorittaa tehtäviä, jotka vaativat yleistä älykkyyttä, kuten ongelmanratkaisua, oppimista ja luovuutta. AI on yleensä suunniteltu suorittamaan tiettyjä tehtäviä, kuten pelaamaan shakkia tai tunnistamaan kuvia.
Itsenäisyyden taso: AGI voi toimia itsenäisesti ilman ihmisen ohjausta. AI tarvitsee yleensä ihmisen ohjausta tai valvontaa.
Oppimisen ja parantamisen kyky: AGI voi oppia ja parantaa itseään itsenäisesti. AI:n oppimista ja parantamista pitää yleensä ohjata ihmiset.
AGI:n kehittämisessä on kuitenkin vielä monia haasteita. Yksi haaste on se, että AGI:n pitää pystyä ymmärtämään maailmaa samalla tavalla kuin ihmiset. Toinen haaste on se, että AGI:n pitää pystyä olemaan luotettava ja turvallinen.
Jos AGI onnistutaan kehittämään, se tulee todennäköisesti vaikuttamaan merkittävästi yhteiskuntaan. AGI voisi esimerkiksi korvata monia työpaikkoja, mutta se voisi myös luoda uusia työpaikkoja. AGI:n kehittäminen onkin erittäin tärkeä tutkimusalue, jolla on potentiaalia muuttaa maailmaa.
Ei se koskaan opi ymmärtämään samalla tavalla maailmaa kuin ihmiset. Ihmisen tietoisuus kun on muutakin kuin aivotoimintaa. Sielu prosessoi salamannopeasti ihmisen elinaikana kertyneitä muistoja ja tietoa ja yhdistelee ja ratkoo luovasti asioita. Ei kone sellaiseen koskaan kykene. Se voi kuitenkin jäljitellä ihmistä taitavastikin, mutta on parhaimmillaan esimerkiksi sairauksien diagnosoinnissa..
Rikokset voitaisiin estää ennenkuin ne tehdään
Ihmistä älykkäämpi älä viitti aikuinen ihminen..
Mitäs sitten kun ihminen lopettaa sen käyttövoiman esimerkiksi kokonaan ? Vieläkö löytyy älyä ?
Poistaako tekoäly haitat tästä maasta automaattisesti?
Miljardien säästöt!