Näin paljon Fortumin Venäjän-katastrofi maksoi jokaiselle . Tutkimuksen mukaan investointi, josta kirjattiin 5,8 miljardin euron tappiot, maksoi 1 700 euroa maan jokaiselle verovelvolliselle.
Putin ja Medjevev sipilistien vieraiksi
Anonyymi-ap
2142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei maksanut. Asiaa koskevan uutisoinnin mukaan tappioita tuli 1 700 euroa jokaiselle verotukselliselle kotitaloudelle. Se on eri asia kuin jokainen verovelvollinen. Kotitalouteen voi kuulua nimittäin yksi tai useampi verovelvollinen. Sen vuoksi jokaisen verovelvollisen kustannus lienee lähempänä 1 000 euroa kuin 1 700 euroa.
5,8 miljardin euron summaan on laskettu myös Uniperista aiheutuneita tappioita. Fortumin muut Venäjätappiot lienevät olleen noin 2 miljardia euroa. Uniperillä on omistuksia sekä Venäjällä että Saksassa ja muistaakseni myös ydinvoimalaomistusta Ruotsissa. Ilmeisesti tuo 5,8 miljardia sisältää vain ne Venäjään kytkeytyvät toiminnot.
Fortumin Venäjän seikkailu oli joka tapauksessa katastrofi. Se tapahtui aikana, jolloin Venäjän eristäytyminen lännestä ja länsimaiden vastaisuus alkoi jo näkyä. Kirimin valtauksen olisi pitänyt viimeistään panna herätyskellot soimaan korva juuressa ja kovaa. Sipilän hallituksen suurin möhläys oli ajaa Fennovoima-hanke finaaliin erilaisin kepulikonstein ja siihenhän sotkettiin myös Fortum, josta tuli taas lisää tappiota.
Valtion rahaahan paloi Fortumin Venäjä-seikkailun kautta ainakin yhteensä kolmisen miljardia, kun valtio omistaa noin puolet Fortumista. Jos tämä kaikki raha olisi saatu jaettua vaikka osinkoina valtiolle, valtion velkatilannekin olisi helpottunut.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18227413
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞