Kaikki Riikan toimet oikeita, mutta lisääkin samaa vielä tarvittaisiin.
No varmasti tarvitaan Vahinko-Sannan jälkeen.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010138429.html
No varmasti tarvitaan Vahinko-Sannan jälkeen.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010138429.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
IMF ei tiedää että Purran leikkaukset johtuvat Orpon neljän miljardin tunnin junahankkeesta ja Purran varakkaille kohdistamasta veroalesta. A-studiossa sanoi leikkausten johtuvan siitä kun valtion verotulot on pienentyneet. Katsoisi peiliin ja kysyisi miksi.
Aika tökeröä yrittää kääntää tuollaiset töppäilyt kehuiksi.
Onko Suomen budjetti siis julistettu salaiseksi, kun IMF ei tiedä?
`
Meillä on osaava ja taitava ValtiovarainMinisteri Riikka Purra PerusSuomalainen .
`
Totta.
Samalla EU tirisee, että Suomessa on liian heikko sosiaaliturva.
Pääasia että varakkaat saivat 1,2% veroalen Karvalakkipuolella ale oli 0,5%. Kauhukabinetti kasvattaa tuloeroja ja kyykyttää pienituloisia.
Juuri näin.
Kyllä Hakaniemen Hamas nämä taloushommat paremmin tietää kuin IMF...
Huutelee palstaporvari joutavassa öyhötyksessään.
Valtion tulot putoaa entsiestään kun myyvät valtion yhtiöitä.
Kyllä.
Purra on itsekin jo alkanut huomautella, että lisätoimien tarve riippuu tilanteen kehittymisestä. Se ensimmäisten leikkausten jälkeen yllätyksenä tullut 1,5 miljardia lisätarvetta, onkin nyt 2 miljardia lisätarvetta, ja tilanne elää sitä mukaa kun hallitus saa taloutta painettua alas. Tämän hallituksen toimilla saadaan kyllä "sopeuttaa" jatkuvasti lisää.
Jo kesällä Orpo Saksan matkallaan kertoi, että julkiset palvelut pitäisi tuottaa yksityisillä. Nyt nähdään hyvin mitä siitä seuraa. Hyvinvointialueiden ostopalvelut ovat kallistuneet vuodessa jopa 40%. Itä-Suomedsa kolme ostolääkäriä maksaa 300 000 kuukaudessa. Tällä ei ole mitään tekemistä edellisen hallituksen kanssa. Eikä siitä varsinkaan voi syyttää tavallisia kansalaisia niinkuin Purra tekee. Ostopalvelut pois ja säästyneet rahat hyvinvointialueiden henkilöstön lisäämiseen.
Asiaa kirjoitat.
Ketjun aloitus on tavanomaista porvaripropagandaa jota onneksi kukaan palstalla ei ota vakavasti ja hyvä niin.
Etkö ymmärtänyt lukea linkkiä
Linkki sulla on housuissasi porvari.
Vakuuttavaa argumentointia.
No siitä sitten äkkiä porvareilta leikkaamaan.
Mikä siinä nyt on niin vaikeaa?
Kokoomus painukoon h*********!