Näin toitottaa EK. Suomi myös velkaantuu työvoimapulan takia....
Huutava pula työntekijöistä.
Anonyymi-ap
18209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Alanvaihto ei onnistu,
KUN TÖITÄ EI OLE.
EI VAAN OLE.
Wolt fillarikuski 7e/h.
On kyllä uskomatonta, että yhä telkussa EK-edustajat toitottavat työvoimapulaa.
Nythän on hetkessä tullut 130 000 uutta työtöntä. Eivätkö he kelpaa, vai onko kyse palkanmaksuhaluttomuudesta?
Siitä se on kiinni. Kuka nyt orjatöihin haluaisi kun pitää oma ja perheen elanto maksaa työtuloilla. Ne jotka eivät raaski palkkaa maksaa tehkööt työnsä itse.
Juu, joka toisessa firmassa YT:t menossa ja porukkaa työnnetään kortistoon ennätystahtia.
Kokoomus ajattelee, on omaa syytä jos et ole perustanut sijoitussalkkua jo seitsemän vuotiaana. Pääomatuloilla elelisit leveästi sinäkin.
Työnantaja on velvollinen maksamaan palkkaa jolla ihminen tulee toimeen. Mutta herkästi he kääntyvät yhteiskunnan kirstulle ja pitävät itsestään selvänä että sieltä rahojen on tultava. Kapitalisti on pahin yhteiskunnan pummi.
Millä rahalla ihminen tulee toimeen?
Voin sanoa että ihminen tulee toimeen n. 1/3 siitä rahasta mitä nyt maksetaan keskipalkkana tai mediaanina niinkuin nyt on tapana sanoa.
Köyhyyskin määritellään sellaiseksi jotta osa saa jopa reilusti säästöön ja voi sijoittaa.
Nykyajan määritelmä tulee toimeen meinaa sitä että saa asua missä haluaa, saa ostaa viihde-elektroniikkaa ja viihdettä niin paljon kuin haluaa ja saa syödä ja käyttää nautintoaineita niin paljon kuin haluaa.
Toinen tulee toimeen 500€ kuukudessa ja toinen tarvitsee 5000€ jotta tulee toimeen.
Joten esitän sen monesti esittämäni kysymyksen, mikä määrite tuo "tulee toimeen on"?
Jotta yhteiskunta toimii palkan määrittelyssä on vain yksi tapa, tuottavuus ja tasapalkka on utopiaa.
Juuri palkanmaksuhaluttomuudesta on kyse. EK:n mielestä kaikkien kuuluu elää Kelan sosiaaliturvaetuuksilla, ei palkalla.
"Palkalla ei kuulu tulla toimeen!", EK:n johtohahmot toistavat kaikissa haastatteluissa.
Ilmaisesta työvoimasta on siis huutava pula EK:n mielestä.
Neecerit pitäisi palauttaa afrikkaan
Kysyisinkin, missä työssä ovat ne maahanmuuttajat, jotka maleksivat ostoskeskuksissa häiriten suomalaisten asiointia?
Joukkohautoihin mielummin.
Ihmettelen myöskin, että millaisiin töihin noista paikoista, josta nyt
tulevat sijoittuisivat suomessa. Hoitotöihin tarvitaan paljon lisää työntekijöitä,
mutta luulenpa ettei Irakin miehistä tai vastaavista ole noihin töihin kuitenkaan.
TILANNE ON TÄYSIN KÄSITTÄMÄTÖN
Tilanne ei ole enää kenenkään hallussa, siksi Jussi.
Lähes 300000 työtöntä. On meillä hirveä pula työpaikoista. Tekoäly tulee vielä viemään lähitulevaisuudessa kolmasosan työpaikoista. Makoilijoita tulee riittämään. Rakennusmiehet työttöminä ei hätää tuodaan Puolasta ja Virosta työntekijät. Sairas meno....
Havitteleeko oikeisto neeceripalvelijoita itselleen, kuten hyvinä kolonialismin aikoina?
Virallisesti 300 000 työtöntä ja siihen päälle 150 000-200 000 9 eurolaista jotka saa työttömyyskorvausta. Työvoimapula on kulunut ja huono vitsi.