Keksikö kirjoittaja omasta päästään sukuluettelot Ensimmäiseen Aikakirjaan vai perustuivatko ne aiempiin luetteloihin, jotka kulkivat sukujen perintönä?
Olivatko luetteleloissa mainitut henkilöt siis todellisia vai fiktiota?
Olivatko luetteleloissa mainitut henkilöt siis todellisia vai fiktiota?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ensimmäisen Aikakirjan sukuluettelot korreloivat Ensimmäisen Mooseksen kirjan sukuluetteloiden kanssa. Jaakobin eli Israelin sukuluettelot jatkuvat Toisessa ja Neljännessä Mooseksen kirjassa.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍒 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
No, tietenkin niihin kaikkiin absoluuttisen tarkkoihin sukututkimuksiin, jotka tehtiin muinaisen maailman DNA-testeillä.
Raamatun aikakirjojen takana täytyy olla koko armeija muinaisen maailman genealogian ammattilaisia, jotka ovat käyneet pitkät päivät kiertelemässä kirjakääröjä ja tarkistamassa kansojen sukupuut.
Kuulemani mukaan nämä genealogiset mestarit käyttivät aikakoneita palatakseen menneisyyteen ja tarkistamaan, että Juudan poika todella oli Juudan poika, eikä vain vääräksi julistettu adoptiojälkeläinen. Voitte vain kuvitella, kuinka vaikeaa oli saada aikalaisilta allekirjoitukset ja vahvistukset kelpaamaan kirkonkirjoihin.
Ja kun sitten nykypäivänä yritämme yhdistellä näitä sukuluetteloita, emme voi kuin ihmetellä, kuinka nuo muinaiset sukututkijat pystyivät pitämään kaiken järjestyksessä. Ehkä heillä oli käytössään aikamatkustajan Excel-arkisto, joka auttoi pitämään patriarkka Abrahamin ja kumppanit suorassa järjestyksessä.
Joten, kiitos Raamatun sukuluetteloiden, jotka ovat kuin muinaisen maailman version "Kuka kukin on" -kirjasta. Emme voi kuin ihailla niiden absoluuttista tarkkuutta ja todistusta siitä, että sukututkimus on vanhempaa kuin luulimmekaan – ainakin Raamatun mukaan. Muah hah hah!
Kumma juttu, että jotkut analfabeetit vuohipaimenet tiesivät esi-isänsä yli 10 polvea taaksepäin, kun maailman täsmällisempien ja digitoitujen kirkonkirjojen maassa Suomessa, jossa kaikki ovat osanneet kirjoittaa jo useiden sukupolvien ajan jo pääseminen sukututkimuksessa 5 polvea taaksepäin teettää työtä.
Sukuluettelot ovat oleet muinoin statussymboli. Omaa asemaa yritettiin korostaa keksimällä itselle merkittäviä esi-isiä. Lukuisilla eurooppalaisilla kuningashuoneilla ja aatelisilla oli keskiajalla sukutauluja, joissa suvun esi-isät oli lueteltu aina Aatamiin asti.
Hyvä esimerkki meillä on ihan naapurissa: Ruotsin kuningas Kaarle XVI Kustaa. Onko Ruotsilla ollut siis 15 Kaarlea kuninkaana jo ennen nykyistä Kaarlea? No ei todellakaan, vaan Ruotsille on keksitty tarukuninkaita ja pitkä "historia", jolla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa. Ensimmäinen oikea Kaarle-niminen kuningas oli heti Kaarle VII.
Kaarle I eli Kaarle Knuutinpoika Bonde on hyvin tunnettu. Oli Engelbrekt Engelbrektinpojan kanssahallitsijana ja valtion päämiehenä vuosina 1436 - 1438 sekä Eerik XIII Pommerilaisen vastahallitsijana ja valtionhoitajana vuosina 1438 - 1440. Kaarle Knuutinpoika Bonde tunnetaan etenkin kuningas Eerik Pommerilaista vastaan suunnatusta Engelbrektin kapinasta sekä Turun- ja Viipurinlinnan muuttamisesta kuninkaan hoveiksi. Myöhempi Johannes Magnuksen kronologia kuitenkin listaa Kaarle Knuutinpoika Bonden kahdeksanneksi Kaarleksi vaikka valtakunnan johtajana tämä oli ensimmäinen Kaarle -niminen.
Olisi ollut kova homma keksiä omasta päästä sukuluettelot. Helpompaa oli kopioida nimet sukujen mukana kulkeneista luetteloista, todellisesta historiasta.
Paljonko näitä sukuluetteloita on löytynyt muualta kuin Raamatun saduista ja tarinoista?
Jos sukuluettelojen pito olisi ollut joku elävä perinne, niin miksi evankeliumeissa on Jeesuksen isän/kasvatusisän Joosefin kaksi täysin erilaista sukuluetteloa? Se, missä ne eivät eroa kertoo miksi näitä sukuluetteloja keksittiin: kahdessa erilaisessa sukuluettelossa ensimmäinen yhteinen nimi on kuningas Daavid ja sehän johtuu tietenkin siitä, että jossain profetiassa (onko edes päätynyt Raamattuun) messiaan piti syntyä Daavidin sukuun. Niinpä piti keksiä sukuluettelo joka tämän todistaa. Kaksi evankelistaa vain keksi tyystin erilaiset.
Soopaa
Raamatussa mainituilla suvuilla oli tapana pitää kirjaa sukujensa esi-isistä. Nämä kirjat kulkivat isältä pojalle ja niin nimet säilyivät. Papit sitten kopioivat näistä kirjoista Raamatun sukuluettelot. Se oli paljon helpompi tehtävä kuin keksiä nimet omasta päästä.
Ateistit ovat jälleen kerran väärässä. :)
Nykyaikainen tutkimus ei pidä Raamatun sukuluetteloita luotettavina ja pitää niitä suurelta osin fiktiona, keksittynä.
https://jewishstudies.rutgers.edu/docman/rendsburg/70-the-internal-consistency-and-historical-reliability-of-the-biblical-genealogies/file
Viittaamasi lähde pitää sukuluetteloita luotettavana. :)
Jos oli yleinen tapa pitää kirjaa esi-isistä, niin paljonko näitä irrallisia sukuluetteloja on arkeologisesta aineistoista löytynyt? Senhän pitäisi olla suunnilleen yleisin kirjallinen materiaali, jota on jäänyt jäljelle, jos joka sukupolvi niitä päivitti ja kopioi eteenpäin.
Soopaa!
Mäntysuopaa vai saippuaoopperaa?
Voit itse testata Raamatun sukuluetteloiden lotettavuutta: Esitä Raamattuun perustuva arvio, minkä ikäisiä olivat Juudan poika Peres ja tämän pojat heidän siirtyessään Egyptiin.
Onhan meilläkin joillakin ollut tapana kirjoittaa raamattuun sukulueteloa joka on periytynyt suvussa ja siihen on lisätty syntyneet. Asutusluttelot meillä yltää 1599 luvulle jos ilmenee talon asukkaat.
1500 luvulle korjaus edelliseen
Mitä keinoäly sanoo tästä asiasta?
VarmaTieto?
Tee pitkä avaus aiheesta, jossa mainitset kaikki sopivat avainsanat mielellään muutamaan kertaan ja esitä oma hypoteesisi ja sen jälkeen kysy asiaa "tekoälyltä" käyttäen samoja avainsanoja, niin parhaassa tapauksessa saat "tekoälyn" esittämään oman hypoteesisi "tekoälyn tarkastamana totuutena".
Tekoäly kun ei ole aitoa älyä.
Se sanoo: keinotelkaa lisää!
Sukuluetteloilla voi olla jonkin verran historiallista pohjaa, joka valaisee eri heimojen ja kansojen yhteistä alkuperää, mutta osa on kuvitteellista historiaa, jolla on perusteltu Israelin erityisasemaa ja sortoa muita kansoja kohtaan.
Tärkeimpinä lähteinä pidetään yleensä Genesiksen P(appis) lähdettä ja Aikakirjan kirjoittajaa.
Mooseksen kirjoilla arvellaan olevan neljä eri lähdettä: pappislähde (P), elohisti (E), Jahvisti (J) ja deuteronomisti (D). Voi niitä olla viisikin erilaista.
Tottakai todellisia henkilöitä!!!!
Sukupuu lähtee Aatamista ja hänen kylkiluusta tehdystä naisesta, jonka etunimi oli Eeva.
Joo, ihan varmasti todellisia henkilöitä! ;D
Helpompi on kamelin kirjoittaa Raamattu kuin kylkiluusta väsätä seksikäs nainen!
Mutta jos naisia on vain yksi hän on joka tapauksessa seksikkäin nainen ikinä.
Ainakin tosi laiha on. Tai mistä sen tietää, millaista paahtokylkeä on tarttunut mukaan.
Monilla Länsi-Afrikan heimoilla on jopa nykyaikaan ulottuva eläväksi muistipankiksi luonnehdittava järjestelmä säilyttämään muistissa kaikki merkittävät heimoa tai klaania koskettavat tapahtumat.
Järjestelmän keskeinen elementti oli lännessä nimellä griot tunnettu henkilö,jonka ainoa tehtävä oli vanhemman griotin ohjauksessa painaa mieleensä sukutaulut,syntymät,kuolemat ja merkittävät tapahtumat jopa 30 sukupolven ajalta.
Griot kuului heimokuninkaan seurueeseen ja esiintyi juhlissa laulaen aiheeseen liittyvää historiallista tietoa juhlaväelle.
Järjestelmä on epäilemättä ikivanha ja siihen perustunevat myös Draamatun sukutaulut.
Myöhemmin yleistynyt kirjoitustaito vei hitaasti pohjaa griot-järjestelmältä ja se säilyi merkittävänä vain Länsi-Afrikassa.
Niinpä. Länsi-Afrikassa on griot-järjestelmä. Juutalaisilla ei ollut. Mm. Malissa käytössä ollut "nahkakantisten historiankirjojen" käytäntö perustui puhtaan suulliseen perinteeseen pohjaavaaan kulttuuriin. Lähi-idässä kirjoitettiin.
Tietysti, pohditaanpa hetki, miten niitä sukuluetteloita tollasella ajalla ylipäätään voitiin rustailla. Äijillä saattoi olla aikaa harrastaa jotain muutakin kuin sukujen jäljittämistä. Nehän höyläs naapurin emäntää sillä välin, kun isäntä oli laumojaan paimentamassa. Veljet sekoili siskonsa kanssa, ja lapsenlapset saivat isoäitinsäkin paksuksi. Teepä siitä sukukirja 🤣
Aikakirjan sukuluettelot perustuvat viinipäissä väsättyyn tekokeinoälyiseen soopalistaan.
Urpo
1. Moos. 5 ja 10
4.Moos.
Joosua
1Aikakirja
Yhtäpitävät sukuluettelot.
Aku Ankka sarjikset
Aku Ankka taskukirjat
Minä Aku Ankka -kirja
ja lukuisat muut Aku Ankka painokset.
Kaikissa yhtäpitävä Ankkojen sukuluettelo.