Ei väkisin tarvi olla nakusauna, mutta mieluusti. Lähinnä tietoa etsin saunasta missä käy molempia ihmislaatuja ja on välittömin meininki
Paras sekasauna pk-seudulla
13
5423
Vastaukset
Ei niitä taida olla,kiinnostaisi myös
- Anonyymi
5v sitte ois ollu helppo vastata et Sompasauna, ku se oli sosiaalinen ja jonkun verran nakusauna, mut nykyään ei kumpaakaan. Enkä tiiä pk-seudult muitakaan sekasaunoi, jotka ois ees jompaakumpaa. Mut jos mikä tahansa sekasauna käy ni esim. Flamingo ja Allas, mut niis on siis uikkaripakko ja porukka jurottaa vaan oman porukan kesken, eli ei oikeen voi suositella.
- Anonyymi
Onko Sompasaunaan tullut uima-asupakko?
Jos on niin miksi? - Anonyymi
Sompasaunan sivuilla mainitaan, että uima-asut käyttö ei ole pakollista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Sompasaunaan tullut uima-asupakko?
Jos on niin miksi?Ei ole uima-asupakkoa, mutta ei ole myöskään nakusauna sikäli, että suurin osa porukasta on nykyään uikkareissa. Eli jos haetaan sitä aloittajan kaipaamaa välitöntä meininkiä, sitä ei välttämättä löydä jos on vähemmistönä nakuna. Itse sanoisin nakusaunaksi sellaista, jossa vähintään puolet porukasta on nakuna, mutta ei tuo ole virallinen sana, joten kukin tulkitsee omalla tavallaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole uima-asupakkoa, mutta ei ole myöskään nakusauna sikäli, että suurin osa porukasta on nykyään uikkareissa. Eli jos haetaan sitä aloittajan kaipaamaa välitöntä meininkiä, sitä ei välttämättä löydä jos on vähemmistönä nakuna. Itse sanoisin nakusaunaksi sellaista, jossa vähintään puolet porukasta on nakuna, mutta ei tuo ole virallinen sana, joten kukin tulkitsee omalla tavallaan.
Kävin kaksi vuotta sitten Sompasaunassa. En pidä itseäni nudistina, joten olin ottanut uimapuvun mukaan. Mutta kun valtaosa saunoi ja ui alasti, tuntui luonnolliselta olla myös itsekin alasti. Oli mukava kokemus.
Nyt kävin pari päivää sitten uudestaan Sompasaunalla. Kaikilla oli päällä uimapuvut. Olisi tuntunut epämukavalta olla itsekin ilman uimapukua. Harmillista miten paikka on muuttunut. Jotenkin paikka ei enää tuntunut niin aidolta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kävin kaksi vuotta sitten Sompasaunassa. En pidä itseäni nudistina, joten olin ottanut uimapuvun mukaan. Mutta kun valtaosa saunoi ja ui alasti, tuntui luonnolliselta olla myös itsekin alasti. Oli mukava kokemus.
Nyt kävin pari päivää sitten uudestaan Sompasaunalla. Kaikilla oli päällä uimapuvut. Olisi tuntunut epämukavalta olla itsekin ilman uimapukua. Harmillista miten paikka on muuttunut. Jotenkin paikka ei enää tuntunut niin aidolta.No niinpä, kun porukka piiloutuu uimapukuihin niin ei myöskään jutella enää helposti tuntemattomien kanssa. Piiloutuminen on torjunta jo etukäteen. Ja kun ei jutella, ei myöskään olla niin luontevasti enää alasti, kun porukka ei tunnu samalta heimolta. Aitous kadonnut.
- Anonyymi
Joo ei sellainen muurin takaa kurkottelu kiinnosta tai karsinoihin jakaminen. Ennemmin sitten hiostavat uikkarit jos pitää valita. Onko Kuusijärvestä kokemusta ?
- Anonyymi
Sää mää ja bää on nyt dorka buaahaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sää mää ja bää on nyt dorka buaahaa
Nimenomaan olet ja täys sellanen.
- Anonyymi
Ehkä Kuusijärvelle vkl ? Savusauna sekavuoro
- Anonyymi
Paikan sivuilla lukee "uimapuku on pakollinen savusaunoissa". Ei siis kuulu naturismipalstalle. (Jos joku tuosta nyt miettii, että saako tavallisissa saunoissa sitten olla nakuna, niin ne on erikseen miehille ja naisille, joten ei naturmismia nekään.)
- Anonyymi
Sauna Hermanni aukeaa 1.8. Torstaisin on ollut yhteissauna.
Lonnan ja Lähteen sekasaunat ovat kärsineet uimapukuilijoiden ryntäyksestä.
Ketjusta on poistettu 133 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa853568Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292363Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1402006Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus171616- 631254
Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631217Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501062- 59903
Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää73898- 77889