Turvevoimala murskattu jätelavalle, Rämeet on märätetty niille sijoilleen, metsät lahotetaan pystyyn, Terveyskeskus ajetaan alas,R-kioski lopetettu, Apsi on kylmillään muistuttamassa Hoopolan nousukaudesta, Vaateliikkeet on lopetettu, mitään ei saa tehdä, kaikki on kielletty,kuten turvetuotanto ja turkistarhaus,koko kylä kylmenee. Nauttikaa nyt ViherVasemmistolais-Älymystön aikaansaannoksista.
Nauttikaa nyt Vihreästä tainnutuksesta.
Anonyymi-ap
441025
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Milloin Vihervasemmistolainen älymystö vallannut R-kioskin, KPO:n ja Pohteen ? Kerrotko tarkemmin?
ViherVasemmistolainen Älymystö on viimeiset 25 vuotta vaatinut kaikenmaailman päästökauppasysteemejä ja Hiilidi-oksidi veroja tehtaille ja autoilijoille kasvihuone-ilmiön nimellä,ja tämän toiminnan ainoa tarkoitus on ollut ajaa Suomalaiset Köyhyyteen ja Kurjuuteen,ja sen seurauksena esim.Haapavesi on kuoleva kylä. Kaikki toiminta ajetaan alas. Näin se vain menee,kun Vasemmisto-Älymystö kieltää kaiken järkevän toiminnan käyttämällä luonnonsuojelua keppihevosenaan. Ja taas oli muuten Haapavesi-lehdessä juttua,kuinka Vasemmisto-Älymystö vaatii lisää näitä luonnonsuojelu-alueita Haapavedelle. Näin se ajetaan kansa Köyhyyteen ja Kurjuuteen. Mutta sehän ei Arvon Sosialisteja haittaa. Päinvastoin. Köyhä Kansa on hyvää Vaalikarjaa,joille on helppo syöttää kaikenlaista pajunköyttä,ja joiden äänillä Sosialistit pysyvät vallankahvassa.
Joo mee hoitoo
Kirjoitat todella asiaa, näin on todella käynyt.
Mene itte hoitoon.
Tyypillistä vihervassarin kielenkäyttöä, ellei sitten peräti ole kyse hyvin pienestä samanlaista retoriikkaa käyttävästä viherideologian sumentamasta porukasta. "Kertoisitko tarkemmin"...niin. kun ei muuhun pystytä. Fakta on että vihervasemmistolaisella ideologialla tuhotaan ja on jo pitkälle tuhottukin suomalaisten hyvinvointi ja suomen kilpailukyky.
Se on juuri näin. Vihreät ovat kasvaneet risupartojen protestiliikkeestä puolueeksi joka on hyvin haitallinen suomalaisille ja euroopan mittakaavassa sen saksalainen vastine, Die Grüne, on ajanut koko euroopan kilpailukyvyn ja myös turvallisuuden todella alas. Vihreät ovat venäläisten hyväksi käyttämä idioottimaisten ihmisten joukko.
Taisi olla kyllä sitä mieltä hän, ettei syrjäseuduilla palveluja tarvitakaan. Jos niitä haluaa täytyy ihmisen muuttaa isoon kaupunkiin. Niin eiköhän ne palvelut vain vähene hänen arvojohtajana ollessa.
Ai kuka? Haavistoko?
eikö tuo paikallinen persuräyhääjä juurikin estä omalla toiminnallaan kylän kehittymisen. vali vali vali vali vali vali
Tämä törkykäytös kirjoitteluineensa on todella hyvin tiedossa myös eri ministeriöitä myöten.
Wiimeinen sammuttaa valot ja muuttaa isolle kirkolle!🕌
Tämä on vasta myrkynvihreän politiikan alkuaskeleita!
Tästä se hullutus alkoi, ihan ite me nuo ollaan tuonne äänestetty. Olisi ollut toki reilua kertoa ensin että miten tuo uudistus toteutetaan ja miten se vaikuttaa keskiverto kansalaisiin..
https://finlandabroad.fi/web/eu/uutiset/-/asset_publisher/omOkBRW9O3yT/content/paaministeri-juha-sipila-euroopan-unionin-on-otettava-ilmastojohtajuus/384951
https://yle.fi/a/3-9972289
https://yle.fi/a/3-9973739
100 miljoonaa on vain hitusen vähemmän, kuin suuritulosten verokevennys VUODESSA !
ja taitaa olla vain muutaman prosentin siitä kannattamattomasta ratahankkeesta, jota hallitus ajaa läpi.
Pitää osata suhteuttaa nuo luvut, vaikka isoja ovatkin ..
Jos suhtautuu asioihin siten että esim. 100milj. on vähän niin pitkässä juoksussa käy helposti näin.
Suomen valtion velka 2008 n. 50 mrd. 2015 n.100mrd, 2023 yli 150 mrd
https://www.sijoittaja.fi/357056/suomen-valtio-maksaa-kohta-korkokuluja-3-miljardia-euroa-vuodessa/
http://www.velkakello.fi/
Näin se ViherVasemmistolainen Syöpä tuhoaa koko kansan. Ensin suojellaan kaikki luonnonvarat ja kielletään luonnonvarojen hyötykäyttö luonnonsuojeluun vedoten. Sen jälkeen avataan rajat miljoonille elintasopakolaisille,jotka ruokitaan Suomalaisten selkänahoista revityillä rahoilla. Näin se ViherVasemmistolainen Myrkky imee kuiviin koko Kansan.Ja ,jotta Köyhyys ja Kurjuus saadaan Maksimoitua Suomessa,niin lopuksi jaetaan Suomalaisten vähät rahat pitkin maailmaa kaiken maailman "kehitysapu projekteihin". Aivan käsittämätöntä Tuhotyötä. Ja Talon Isäntä vain puhuu ympäripyöreitä HuuHaa-juttuja,joista ei saa mitään tolkkua.
Jatkan tuosta, lisäksi pelotellaan kaikki lapset jo koulussa sekopäiseksi mailmanlopulla ellei vihreäsiirtymä toteudu. Uskotellaan sukupuolia olevan 30 vähintään, Tätä paskaa julistetaan lapsille kouluissa, ei ihme jos psygologeja, terapeutteja tarvitaan.
Missä maassa on suojeltu kaikki? Suomessahan suurin osa metsä- ja luontotyypeistä ei ole suojeltuja.
Eläköön Sosialismi! Eläköön Jutta!
Rahat ei riitä vaikka velkaa otetaan miten paljon lisää edellisen hallituksen opastajan töhertäjä Arhinmäen oppien mukaan, että velkoja ei tarvitse koskaan maksaa, kun otetaan suurempi velka, jolla lyhennetään vähän entistä velkaa!
Kaikki rakentaminen kielletään ympäristösyihin vedoten. Valtion veropohja katoaa. Sitten tulee leikkauslistat.näin se menee.
Sotemaakunta tappaa tämmöset kylät..eka vierään palvelut ja sitte loppuu ihmiset....näkee jo nyt muuttotappiona.....
Vasemmisto tainnutus puree. Lemmenjoen kuta-aarrekin jätettiin Moskovan Herroille.
Moskovan Bolshevikeiltä tuli määräys,että Suomalaisilla Fasisteilla ei ole oikeutta kaivaa konetyönä Lemmenjoen Kulta möykkyjä ylös,vaan että Lemmenjoen Kultamöykyt kuuluu Moskovan Herroille,ja Suomalaisten Kullankaivajien savustaminen ulos Lemmenjoen alueelta annettiin Suomen Vasemmistolle,joka Luonnonsuojelua keppihevosenaan ajoi Suomalaiset pois Lemmenjoen alueelta,jotta Venäläinen Herrakansa saa lähivuosina tulla ryöstämään Kullat itselleen. Ja siihen ei mene montaa vuotta,niin sinne tulee Puna-armeijan koneet kaivamaan Lemmenjoen Kultamaat nurinniskoin.
Vihervassut saivat Hassin johdolla aikanaan /2000-2001) tehtyä Suomen suurimman taloudellisen vahingon kun juonivat EU:ssa turpeen sen kasvun osalta uusiutumattomaksi vaikka EU oli sen jo hyväksynyt alustavasti..
Asiaa käsitellyt EU:n edustajakin ihmetteli miten Suomen omat edustajat toimivat niin selkeästi Suomen etuja vastaan ja piti heitä maanpettureina joita he todella olivat.
Tästä löytyy hyvät todisteet netissä Riitta-Liisa Korholan tekeminä videoina ja kirjoituksina mm. nimellä suon tarina.
Hyvä esimerkki kieroilusta on se että kun Suomessa asiasta äänestettiin niin äänet meni tasan mutta puheenjohtajan a toiminut Vanhanen äänesti turpeen puolesta.
Näin olisi pitänyt päätäs olla turpeen hyväksi koska puheenjohtajan ääni tasatilanteessa ratkaisee.
Nyt kuitenkin vihervassut väittivät ettei TÄSSÄ TAPAUKSESSA puheenjohtajan ääni ratkaise. MIKÄ OLI SE SYY ettei puheenjohtajan ääni ratkaise TÄSSÄ TAPAUKSESSA.?
Tehtiin uusi äänestys ja sekin meni tasan ja sitten asia ratkaistiin ARVALLA ja näin turve Suomessa ei ole uusiutuvaa vaikka se mm. Ruotsissa sellaiseksi luetaan.
Näin saatiin aikaan n. laskennallisesti 17 miljardin euron vuosittainen vahinko eli esim. kymmenessä vuodessa siitä kertyy 170 miljardia.
Ja nämä "ennätyksen" tekijät istuvat edelleen palleillaan ja nyt ovat iskeneet Suomen metsien kimppuun samalla tavalla.
EU äänestykset ovat kohta edessä ja muistakaa nämä pahantekijät eli Pietikäinen ja kaikki vihreiden ja vasemmistoliiton edustajat.
Keskustapuolueen ja ruotsalaisten edustajat olivat turpeen puolella samoin kuin kokoomuksen edustajat paitsi Pietikäinen.
”
Anonyymi
2024-01-30 12:14:54
Rahat ei riitä vaikka velkaa otetaan miten paljon lisää edellisen hallituksen opastajan töhertäjä Arhinmäen oppien mukaan, että velkoja ei tarvitse koskaan maksaa, kun otetaan suurempi velka, jolla lyhennetään vähän entistä velkaa!”
Muista velan korot!!! Arhi taisi piirrellä graffiteja, jotka oli firman putsattava, laskulla tietty. Kuluista tuli isot !!! Nekin on maksettava!!!!
Aloittaja on valitettavasti täysin oikeassa tässä. Tavoitteeseen päästään, ihmiset katoaa syrjäseuduilta ja luonto näiltä osin säästyy mutta tätähän on tavoiteltukin.
Nythän te hulluja puhetta , tämä uusi hallitushan nämä tehnyt. Nuorisorikollisiksi on noussut samassa tahissa kuin persujen kannatus ja kaikenmaailman älykääpiöt on alkaneet yhteisten asioiden hoitajaksi, tätähän te ootta halunneet. Taitaa kanteleen
hiljetä. Järvetkin on paskottelu lehmän lannalla. Silvola pittäää saaha takasin.
Tänään oli venäjänkielisessä uutislähetyksessä Suomen metsistä vihreiden valheuutinen että Suomen ilmastotavoite vuoteen 2035 mennessä ei toteudu koska Suomen metsiä HAKATAAN LIIKAA..
Sama valhe oli jo esitetty suomenkilissä uutisissa pari päivää sitten.
Se muka perustui Luken tekemään tutkimukseen.
Katsokaapa muutkin kyseistä Luken tutkimusta ja sen kaaviokuvaa metsien kasvusta ja hakkuista.
tulostin sen ja siitä näkyy että Suomen metsät kasvoivat vuonna 2023 104 miljoonaa m3 ja kokonaispoistuma oli n. 82 miljoonaa m3 johon sisältyy teolliset hakkuut 58,6 miljoonaa m3.
Siten vuonna 2023 Suomen metsien puuston määrä KASVOI n 22 miljoonaa m3.
Kaiken lisäksi hakkuut vähenivät edellisestä vuodesta yli 5 miljoonaa m3.
Erikoisuus kyseisessä tutkimuksessa oli että metsään jäävän kuolleen (siis lahoavan) puun määrä oli 13,6 miljoonaa m3 ja energiapuun määrä 3,2 miljoonaa m3 eli lahoavaa oli yli NELJÄ KERTAA ENEMMÄN kuin energiapuuta.
Silti vielä vaaditaan että lahopuuta pitää saada METSIIN LISÄÄ ja toisaalta energiatarpeisiin olisi hakattava vähemmän puuta.
Mikä on vihervassareiden valheiden tarkoitus ja miksi Yle niitä niin auliisti jakelee eikä korjaa myöhemminkään vääriä tietoja ??
Kepu klo 20:30
Niin kepu tyyliä ihan pokkana puhua tuollaista potaskaa.
Keput olivat yhdessä rintamassa vihervasemmiston kanssa huutamassa vuosia persujen olevan rasisteja, kun persut toi sinnikkäästi esiin haittamaahanmuuton lieve ilmiöitä. Ruotsissa tilanne repesi. Vihdoin Suomen Poliisi alkoi ottaa kantaa ulkomaalaisten tekemiin rikoksiin ja jenggi ilmiön seurauksiin. Eivät enää voineet kieltää asiaa Ruotsin mellakoiden viitoittaessa tilannekuvaa ja Suomen suuntaa, vaikka viherkepuvasemmisto hallitus mediansa turvin koitti peittää kaikki ongelmat ja hiljentää persut.
ONNEKSI MEILLÄ ON PERUSSUOMALAISET! Ottivat kovat iskut ja syrjimiset vastaan Suomen edun vuoksi taistellessaan. Myös järkyttävästä rahan tuhlaamisesta PS on varoitellut sekä kunta- että valtion tasolla jo 15v ja kun heitä ei kuunneltu, niin ollaan ihan kriisissä ja kaikesta joudutaan leikkaamaan kun rahaa ei ole.
Kepujen viimeinen " taidonnäyte" oli sote sotkun synnytys. Pystytäänkö vahinkoja enää korjaamaan ja paljonko ehtii ihmisiä menehtyä kun sote ei kerta kaikkiaan toimi? Nömä asiat jääköön kepuvihervasemmiston omalletunnolle. Tyhjä paperi ja leikkikalutyöpakki. Anna kun oksennan tässä välissä🤢🤮🍀🍀🍀🍀🍀🤮🤮🤮🤮
On odetettavissa yhä useimmille entistä enemmän vilua ja nälkää!
Mitä yhteistä on lehemän hännällä ja kepun kannatuksella? Molemmat laskee alaspäin.
Ei lehmän häntäkään laske sentään niin alas kuin kepun kannatus!
Nyt on laitettu jo Hotelli Haapakannelkin myyntiin,kun ei ole enää maksavia asiakkaita. Toista se oli Turvevoimalan aikaan. ViherVasemmisto Kommunisteille Kiitos Turvevoimalan,ja Hotelli Haapakanteleen alas ajosta.
Lisää vihreää tainnutusta tuli EU:n kautta kun mm. metsistä pitää ennallistaa 20 % ja tavoitteena on se metsien tilanne mikä oli vuonna 1950.
Silloin puuta oli metsissä 1500 miljoonaa m3 kun sitä nyt on 2550 miljoonaa m3.Silloin oli metsien vuosikasvu 50 miljoonaa m3 kun se nyt on 104 miljoonaa m3.
Eli täytyykö nyt hakata 1050 miljoonaa m3 pois ja alennetaan metsien kasvu ja hiilensidonta alle puoleen mitä se nyt on.
Eli ei enää ole huolta puun riittävyydestä eikä sen hiilensidonnasta pääasia on kun vain ennallistetaan.
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
Edellä taas vihervassujen trolli tunkee räksyttämään omiaan .
Avaa oma räksytyspalsta äläkä tunge väärille palstoille.
Kepublikaanit Haapaveden ovat autioittaneet, heillähän on ollut suuri enemmistö päättöksenteossa yli sata vuotta.
Eikä yhtään vihreää miestä ole nähty edes valtuustosalin ikkunan takana. Vasemmistokin on kutistunut jo ajat sitten.
Aloittaja, tutustu tosiasioihin.
Vihreän ja vasemmiston vika kaikki,siitä on turha väitellä. Turvetuotanto ja voimalaitos olis pitänyt jatkua.
Pekkala Ahtin vastuulla se voimala oli.
Voivoi teitä kepurievut te ootta tehny nämä kaikki maaseudun tuho jutut .Jos haukutte vihervasemmistoa, semmosta ei olekaan, teistäkin on tulossa fasisteja kun kilpailetta persujen kanssa väosaisten tuhoamisesta.
Punavihreät on leikkaamassa kaikkein köyhimmilta eläkeläistä!
No nytkö kokoomus ja persut ovat punavihreitä? Niin se politiikan maailma muuttuu. Kommareitahan nuo kaksi puoluetta kyllä ovat, tosin heidän kommuuniin kuuluu vain rikkaat ja heille jaetaan kohta duunareiden palkatkin.